son haber | açılış sayfam yap | sık kullanılanlara ekle

Coin Comments

_  CUMHURIYET
2  MILLIYET
7  HÜRRIYET RSS
_  ODATV
2  AA
7  HABERTÜRK


Kiliçdaroglu'na saldiri sonrasi ilk degerlendirmeler...

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'nu hedef alan saldirinin ardindan birçok isimden açiklama ve degerlendirme geldi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'nu asker cenazesinde hedef alan saldirinin ardindan birçok isimden açiklama ve degerlendirme geldi.

AKP'DEN AÇIKLAMALAR

AKP Sözcüsü Ömer Çelik CHP lideri Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada "Siddet bir hak arama ya da protesto yolu degildir. Sorumlular açiga çikarilacak ve gereken yasal islem yapilacaktir" dedi.

ILGILI HABER
AKP Sözcüsü Çelik'ten Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili açiklama

AKP Istanbul Milletvekili Mustafa Yeneroglu, "Sayin Kiliçdaroglu’na yapilan saldiriyi siddetle kiniyorum. Üzgünüm ve kizginim. Geçmis olsun. Siddet dilinin sokakta fiili siddet üretmesine sasiracak degilim. Basta biz siyasiler olmak üzere herkesin sorumlulugu büyük. Hep birlikte Türkiye olmanin gereklerine odaklanmaliyiz " ifadelerini kullandi.

ILGILI HABER
Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili AKP'den ilk açiklama

CHP'DE AÇIKLAMALAR
CHP Genel Baskan Yardimcisi Muharrem Erkek, Kiliçdaroglu'na saldiriya iliskin, 'Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu mutlu mu acaba!' dedi.

ILGILI HABER
CHP'den açiklama: Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu mutlu mu acaba!

Olay sirasinda Kiliçdaroglu'nun yaninda bulunan Kemal Kiliçdaroglu'nun Basdanismani Deniz Demir ve CHP'li Levent Gök, saldiri anina iliskin bilgi verdi.

ILGILI HABER
Levent Gök'ten Kiliçdaroglu’nun saglik durumuna iliskin açiklama

ILGILI HABER
CHP'li Kusoglu: Saldiri organize bir isti

VALILIK'TEN AÇIKLAMA
CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yönelik saldiri sonrasi Ankara Valiligi de "Olayin sorumlulari hakkinda yasal islemlere baslanilmistir" açiklamasi yapti. 

ILGILI HABER
Ankara Valiligi'ne göre Kiliçdaroglu’na saldiri 'protesto eylemi'

 


VIDEO | Süleyman Soylu 'Sehit cenazesine gidemez' demisti

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, bütün valilere CHP'lilerin asker cenazelerine katilamayacaklarina dair talimat verdigini söylemisti. Bugün CHP liderine yapilan saldiri Soylu'nun sözlerini hatirlatti.

Içisleri Bakani Süleyman Soylu, bütün valilere "CHP Il baskanlarini bundan sonra sehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin" talimati verdigini ifade etmisti. Soylu açiklamasini dogrularken "Onlarin gidecegi bir adres var. O adresi de gösterecegiz. PKK mensuplarinin cenazeleri var. Biz onlari çok kisitli kaldirtiyoruz. Onlara bir kisilik kontenjan ayiracagiz. Sandikta beraberlerse cenazede de olacaklar" demisti.


ILGILI HABER
VIDEO | Kiliçdaroglu'na saldirinin görüntüleri!

ILGILI HABER
Kiliçdaroglu’na asker cenazesinde saldiri

 


AKP Sözcüsü Çelik'ten Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili açiklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik CHP lideri Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada 'Siddet bir hak arama ya da protesto yolu degildir. Sorumlular açiga çikarilacak ve gereken yasal islem yapilacaktir' dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik sosyal medya hesabindan CHP'li lideri Kemal Kiliçdaroglu'na düzenlenen saldiriyla ilgili açiklama yapti.

Çelik, Twitter hesabindan "Her türlü siddet eylemini kiniyoruz. Sayin Kiliçdaroglu'na geçmis olsun diyoruz. Hukuk disina çikmaya kimsenin hakki yoktur. Siddet bir hak arama ya da protesto yolu degildir. Sorumlular açiga çikarilacak ve gereken yasal islem yapilacaktir" diye yazdi.


VIDEO | Kiliçdaroglu'nun sigindigi eve yapilan saldirinin görüntüleri: Yakin o evi yakin!

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, asker cenazesinde yasanan saldirinin ardindan çevredeki bir eve götürülürken, saldiri burada da devam etti. Kiliçdaroglu'nun kisa süre önce çikarildigi eve yönelik yasanan saldiri sirasinda 'evi yakin' sesleri yükseldigi görülüyor.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, asker cenazesinde yasanan saldirinin ardindan çevredeki bir eve götürülürken, burada da saldiri ugradi.

Kiliçdaroglu'nun eve sigindigi sirada saldirganlarin 'evi yakin' dedigi görüntüler ortaya çikti.

Kiliçdaroglu, saldirinin yasandigi evden kisa süre önce çikarildi.


 


Imamoglu Maltepe'de konusuyor: 23 Nisan'dan beri bu ülkede son sözü millet söyler

Maltepe’deki bulusmada IBB Baskani Ekrem Imamoglu halka hitap ediyor.

IBB Baskani Ekrem Imamoglu Maltepe’deki bulusmada halka hitap ediyor.

Imamoglu’nun konusmasindan satir baslari söyle:

- Bu sehrin güzelliklerini yasamaya, bu sehrin hizmetlerinden yararlanmaya en çok hakki olanlar, Istanbul’un gerçek sahipleri, benim güzel hemserilerim hepiniz hosgeldiniz.

- Istanbul’da yeni bir baslangica adim atarken gelecek güzel günleri hep birlikte karsilayalim istedik. Bir senlige, bir bayrama gider gibi el ele kol kola olalim istedim. Beni kirmadiniz, Istanbul’un dört tarafindan buraya geldiniz. Sagolun varolun.

Bir millet sevinçte ve kederde ortak olabiliyorsa millettir. Bugün burada sevinci paylasiyoruz ama ne yazik ki bir yanimiz keder dolu. Irak sinirinda sehit olan askerlerimize allahtan rahmet diliyorum. Terörü lanetliyorum. Allah milletimizi terör örgütlerinden her daim korusun.
Vatandaslarin bir bölümünün sevinci baska vatandaslarin gönlünü kiriyorsa orada bir sorun var demektir.

- Seçimlerden sonra birlik, bütünlük ve kardeslik mesajlari vermek kolaydir. Zor olan seçimden önce de mesnetsiz iddialardan, hakaretlerden uzak bir siyaset yapabilmektir. Bu size belki size seçimi kazandirabilir. Ama o seçimi yalnizca siz kazanmis olursunuz, o seçimi millet asla kazanmis olmaz. Bir sözle kalpleri kirarsiniz ama kapleri kazanamazsiniz. Ben sizlerin kalplerini kazanmayi yeglerim seçimi degil.

'31 MART SEÇIMLERINDEN ÜÇ TEMEL DERS ALINMASI GEREK'

- 31 Mart Istanbul yerel seçimleri tarihe geçmistir. Bu seçimlerden herkesin özellikle de siyasetçilerin alacagi dersler vardir. Üç temel dersi hatirlatmak istiyorum. Birincisi, siyaset her kosulda sevgi, saygi ve centilmenlik içinde yapilmalidir. Ikincisi, siyasetin temel amaci insanlarin mutlulugudur, özellikle de su güzel çocuklarimizin mutlulugudur. Bu sorumlulukla düsünmeliyiz. Üçüncüsü herkesin inançlari ve dünya görüsü farkli olabilir ama bunlari çatistirmak asla ve asla siyaset degildir. Bu dersi hiç kimse unutmasin. Siyaset her seyden çok çözüm üretme isidir. 31 Mart seçimlerinden bu dersi çikartmayanlar bundan sonra seçim kazansa da sonuçta asla milletimiz olmayacaktir.
- Bu ülkede millet ne derse o olur, bu ülkede son sözü, gerçek sözü millet söyler. 23 Nisan’dan beri daima son sözü millet söylemistir. Milletin sözünü emir kabul edebilmeyi ve içine sindirebilmeyi… Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami kutlu olsun. 

- Vatandasa sevgisiz, saygisiz yaklasan siyasetçilerin devri kapanmistir. Biz hizmetkariz, bundan sonra herkes haddini, yerini bilecek.


CHP'den açiklama: Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu mutlu mu acaba!

CHP Genel Baskan Yardimcisi Muharrem Erkek, Kiliçdaroglu'na saldiriya iliskin, 'Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu mutlu mu acaba!' dedi.

CHP Genel Baskan Yardimcisi Muharrem Erkek, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yapilan saldiriya iliskin açiklamada bulundu.

Erkek, "Devlet Bahçeli ve Süleyman Soylu mutlu mu acaba! Halki kin ve nefrete sürükleyen, söylemlerin genel baskan düzeyinde gelmesi ne kadar acidir. Bu organize saldirinin sorumlusu kim? Bunu herkesin kendi vicdanina sormasi gerekiyor. Saldiri bir sehit cenazesinde gerçeklesti. Öncelikle bu sehide saygisizliktir. Sehitlerin kani üzerinden siyaset yapanlara lanet olsun, lanet olsun" ifadelerini kullandi.

 


Levent Gök'ten Kiliçdaroglu’nun saglik durumuna iliskin açiklama

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu, Ankara Çubuk'ta katildigi asker cenazesinde saldiriya ugrarken, olay sirasinda Kiliçdaroglu'nun yaninda bulunan Kemal Kiliçdaroglu'nun Basdanismani Deniz Demir ve CHP'li Levent Gök, saldiri anina iliskin bilgi verdi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’na saldiri sirasinda yaninda bulunan isimlerden Basdanismani Deniz Demir, sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada, “Genel Baskanimizin durumu iyi. Güvenlik güçleri kontrolü sagladiktan sonra bölgeden ayrilacagiz” dedi.

CHP’li Levent Gök ise saldiriya iliskin, ”Yasanan arbedede hepimiz bir yere savrulduk. Kemal Bey iyi, güvenli bir yere alindi. Soguk kanli olmaliyiz. Genel baskanimiz bir açiklama yapacaktir” ifadelerini kullandi.

 

 

 


Hulusi Akar önce saldirganlara seslendi, sonra Kiliçdaroglu'nun tutuldugu eve geçti

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yapilan saldirinin ardindan Milli Savunma Bakani Hulusi Akar da Kiliçdaroglu'nun tutuldugu evde bulunuyor.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yapilan saldirinin ardindan Milli Savunma Bakani Hulusi Akar da Kiliçdaroglu'nun tutuldugu eve geçti.

Akar önce evin etrafinda bulunan saldirganlara hitaben bir konusma yaparken, sonrasinda eve girdi.

Evin önüne zirhli araç getirildi.

 


CHP'li Kusoglu: Saldiri organize bir isti

CHP Genel Baskan Yardimcisi Bülent Kusoglu, Kemal Kiliçdaroglu'na yapilan saldirinin organize bir is oldugunu ve cenaze sirasinda hiçbir önlem alinmadigini söyledi. CHP Istanbul milletvekili Mehmet Bekaroglu 'Bu saldiridan basta Içisleri Bakani Soylu olmak üzere Genel Baskanimizi hedef gösterenler sorumludur' dedi.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na Ankara'nin Çubuk ilçesinde asker cenazesinde düzenlenen saldiriyla ilgili CHP Genel Baskan Yardimcisi Bülent Kusoglu, "organize bir isti, hiçbir önlem alinmamisti" dedi.

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM Baskanvekili Levent Gök de saldiriya iliskin, "Yasanan arbedede hepimiz bir yere savrulduk. Kemal bey iyi, güvenli bir yere alindi. Sogukkanli olmaliyiz. Genel baskanimiz bir açiklama yapacaktir" dedi.

CHP Istanbul Milletvekili Mehmet Bekaroglu sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada "Genel Baskanimiz hâlâ saldiri altinda ancak durumu iyidir. Bu saldiridan basta Içisleri Bakani Soylu olmak üzere Genel Baskanimizi hedef gösterenler sorumludur" dedi.


Ankara Valiligi'ne göre Kiliçdaroglu’na saldiri 'protesto eylemi'

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yönelik saldiri sonrasi Ankara Valiligi'nden yapilan açiklamada 'Kiliçdaroglu’na yönelik müessif protesto eylemi' nitelemesinde bulunuldu.

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu'na yönelik saldiri sonrasi Ankara Valiligi'nden yapilan açiklamada saldiri "müessif bir protesto eylemi" diye nitelendi.

Valilik açiklamasinda ''Çubuk ilçemizde icra edilen sehit cenazesi töreninde CHP Genel Baskani Sayin Kiliçdaroglu’na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alinmis olup olayin sorumlulari hakkinda yasal islemlere baslanilmistir'' denildi.

ILGILI HABER
Kiliçdaroglu’na asker cenazesinde saldiri


VIDEO | Kiliçdaroglu'na saldirinin görüntüleri!

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na asker cenazesinde düzenlenen saldirinin görüntüleri, saldiriya nasil seyirci kalindigini da gözler önüne seriyor.

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na asker cenazesinde düzenlenen saldirinin görüntüleri, saldiriya nasil seyirci kalindigini gösteriyor.

Iste o anlar:

Kiliçdaroglu'na saldiri! https://t.co/b9xwZ42pyP pic.twitter.com/Rm1GOho7bP


Kiliçdaroglu'na saldiriyla ilgili AKP'den ilk açiklama

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na yönelik saldiri sonrasi AKP'den ilk açiklama geldi.

AKP Istanbul Milletvekili Mustafa Yeneroglu, Kemal Kiliçdaroglu’na yapilan saldiriyla ilgili sosyal medya hesabindan su açiklamayi yapti:

“Sayin Kiliçdaroglu’na yapilan saldiriyi siddetle kiniyorum. Üzgünüm ve kizginim. Geçmis olsun. Siddet dilinin sokakta fiili siddet üretmesine sasiracak degilim. Basta biz siyasiler olmak üzere herkesin sorumlulugu büyük. Hep birlikte Türkiye olmanin gereklerine odaklanmaliyiz.”


Kiliçdaroglu’na asker cenazesinde saldiri

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Ankara’nin Çubuk ilçesinde katildigi asker cenazesinde saldiriya ugradi. Kiliçdaroglu güvenlik gerekçesiyle bir buçuk saat tutuldugu evden zirhli araçla çikarildi.

Hakkari'deki saldirida hayatini kaybeden sözlesmeli piyade er Yener Kirikci'nin cenazesine katilan CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu cenaze namazinin ardindan bir grup tarafindan fiili saldiriya ugradi.

Ankara Çubuk Akkuzu Mahallesi'ndeki cenaze törenine Ankara Büyüksehir Belediyle Baskani Mansur Yavas ile birlikte katilan Kemal Kiliçdaroglu, törendeki bir grup tarafindan saldiriya ugradi.

Önce Kiliçdaroglu'nu yuhalayan bir grup, ardindan yasanan arbedede kendisine saldirdi.

Polis ekipleri tarafindan bir eve alinan Kiliçdaroglu'nun durumunun iyi oldugu bildirildi. Ancak evin etrafinda toplanan kalabaligin evi tasladigi bildirildi.

Güvenlik güçleri, evin çevresinde toplanan kalabaligin dagitilmasi için çalisma baslatti.

KILIÇDAROGLU: MILITANLARI TOPLAYIP BURAYA TASIMAK HER SEYDEN ÖNCE SEHITLERE VE AILELERINE SAYGISIZLIK

Kiliçdaroglu, saldirinin ardindan "Buraya tasiyanlarin kim oldugunu gayet iyi biliyoruz. Bunun hesabini soracagim. Sehitler bizim sehidimizdir. Bu sehitlere sahip çikmak her vatanseverin görevidir. Kimse bizim sehit cenazelerine gitmemizi engelleyemeyecektir. Militanlari toplayip buraya tasimak her seyden önce sehitlere ve ailelerine saygisizliktir. Bizim onlara boyun egecegimizi saniyorlar. Kim olurlarsa olsunlar, onlar ülkelerini sevmiyor, biz seviyoruz ülkemizi" dedi.

Kiliçdaroglu güvenlik gerekçesiyle bir buçuk saat tutuldugu evden zirhli araçla çikarildi.


Istanbul'da seçim sonrasi ilk anket

MAK Danismanlik'in seçim sonrasi Istanbul'da yaptigi anket çalismasina göre 'Tercihiniz degisir mi?' sorusuna yüzde 84 'Degismez', yüzde 16 'Degisir' yanitini verdi. Üstelik tercihini degistirecegini söyleyenlerin yüzde 78'i, 31 Mart'ta Cumhur Ittifaki'na oy vermis.

31 Mart yerel seçimini kazanan Ekrem Imamoglu, 17 Nisan’da mazbatasina alarak göreve baslarken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP ve MHP’nin olaganüstü itiraz basvurusunu yarindan itibaren görüsmeye baslayacak. AKP ve MHP seçimin yenilenmesini isterken, en büyük gerekçe olarak da, bugüne kadar her seçimde oy kullanabilen ve yasal bir engeli olmayan KHK’lilerin oylarinin iptalini istiyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Yönetim Kurulu Baskanligi’ni AKP’ye yakin isimlerden Mehmet Ali Kulat’in yaptigi MAK Danismanlik, seçimden sonra Istanbul’da yeni bir anket çalismasi yapti. Kulat’in sosyal medya hesabindan yaptigi paylasima göre anketten su sonuçlar çikti:


Maltepe’de 'Istanbul’a Yeni Bir Baslangiç' bulusmasi basladi

IBB Baskani Ekrem Imamoglu’nun Maltepe'deki ‘Istanbul’a Yeni Bir Baslangiç’ bulusmasi için on binlerce kisi Maltepe Meydani’nda toplanmaya basladi. Mehteran takiminin yer aldigi mitingde dualarin da okunacagi bildirildi.

Istanbullular, Maltepe’deki miting alanini yavas yavas doldurmaya basladi.

Istanbul’un çesitli il ve ilçelerinden gelen yurttaslar, IBB Baskani Ekrem Imamoglu’nun, “Önümüzdeki bes yil, bir belediye baskaninin bes yili degil. 16 milyon insanimizin bes yili. Sizi onun için davet ediyorum. Gelin güzel bir pazar gününde saat 14’de Maltepe’de bulusalim” daveti üzerine Maltepe’ye geldi.

Maltepe Meydani’nda klasik müzik dinletisinin yanisira mehteran takimi da yer aliyor. Bulusmada dualarin da okunacagi bildirildi.

Miting alanina girmek isteyenler üç farkli arama noktasindan geçerek içeri aliniyor. Miting alanina Türk bayragi, Atatürk bayragi, flamasi ve Istanbul Gönüllüleri flamasi hariç CHP bayragi ve simgeleri de dahil olmak üzere hiçbir bayrak, flama, rozet vb. sokulmayacagi açiklandi.

Hakkari’deki saldiri nedeniyle organizasyonda oyun havasi çalinmamasi yönünde karar alinirken, "milli marslar, Istanbul sarkilari, türküleri, Mehteran ve senfonik orkestra sunumu" olacagi aktarildi.

Anadolu Atesi Dans Toplulugu, Anadolu'nun her yöresinden yaptigi dans ve sovlarla “Istanbul’a Yeni Bir Baslangiç Bulusmasi”nda sahne aldi.

Bulusmaya katilanlar sik sik “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” ve “Hak-hukuk-adalet” sloganlari atarken, Izmir marsiyla Ekrem Imamoglu’nu bekliyor.

Alanda, “Imamoglu varsa çözüm var”, “Asla yalniz yürümeyeceksin”, “Bankamatikçilere geçit yok”, “Çok yakistin Istanbul'a", “Hakkimizi da Istanbul'u da yedirmeyiz”, “Sadece Istanbul degil, tüm Türkiye seni bekliyor” yazili pankart ve dövizler yer aldi.


Yargitay, 'evine haciz gelecek' mesajini sikayet eden borçluyu hakli buldu

Yargitay, avukat tarafindan borçluya gönderilen 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' mesajini sikayet eden yurttasi hakli buldu. Emsal kararla, hukuk bürolarinca borçlulara gönderilen mesajlarin hangi siklikla atildigi incelenecek, sonucuna göre cezai yaptirim uygulanacak.

Yargitay, avukat tarafindan borçluya gönderilen "Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek" mesajini sikayet eden yurttasi hakli buldu.

Yargitay 18. Hukuk Dairesi hukuk bürolarinca borçlulara gönderilen bu tür mesajlarin hangi siklikla atildiginin arastirilmasi ve sonucuna göre cezai müeyyide uygulanmasi gerektigine hükmetti.

IHA'nin haberine göre Bursa'da, alacagini tahsil edemeyen bir sirket, gereginin yapilmasi için hukuk bürosuna müracaat etti. Iddiaya göre hukuk bürosu da borçluya "Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek" seklinde mesaj atti. Mesaj sonrasi öfkelenen borçlu, solugu Cumhuriyet Savciliginda aldi. Borçlu, "kisilerin huzur ve sükûnunu bozma" suçundan islem yapilmasini istedi. Savcilik da süpheliler hakkinda sorusturma yapilmasina gerek duymadi. Bunun üzerine tehdit edildigini düsünen borçlu, 2. Sulh Ceza Mahkemesine kovusturmaya yer olmadigina dair karara itiraz etti. Mahkeme de itirazi reddetti. Borçlu bu kez konuyu Yargitaya tasidi. Emsal bir karara imza atan Yargitay 18. Hukuk Dairesi, bu tür mesajlarin hangi siklikla atildiginin arastirilmasi ve sonucuna göre cezaî müeyyide uygulanmasi gerektigine hükmetti.

Kararda söyle denildi:

"Borçlunun, Avukat A.A.'dan bir süredir 'Borcunuzu ödemezseniz evinize haciz gelecek' diye mesaj geldigini belirterek sikâyetçi olmustur. Savcilik, herhangi bir sorusturma yapmadan, söz konusu mesajlarda suç unsuru bulunmamasi gerekçesiyle kovusturmaya yer olmadigina dâir karar vermistir. Mesaj gelen ve gönderilen numaralarin HTS kayitlarinin alinmasi, süphelilerin belirlenmesi, ne kadar siklikla mesaj geldiginin tespit edilmesi ve sonucuna göre, süphelilerin, 'kisilerin huzur ve sükûnunu bozma' suçu açisindan hukukî durumlarinin degerlendirilmesi gerektigi gözetilmeden itirazin kabulü yerine, yazili sekilde reddine karar verilmesinde isâbet görülmemistir. Sirf huzur ve sükûnu bozmaya yönelik kastin olup olmadigi ile suçun olusmasi için gerekli olan israr unsurunun gerçeklesip gerçeklesmedigi tartisilmadan, eksik sorusturma ile alacagin tahsiline yönelik mesajlarinda suç unsuru bulunmamasi gerekçesiyle takipsizlik karari verildigi görülmektedir. Bu sebeple itiraz merciince sorusturmanin eksik yapilmis oldugu gözetilerek, itirazin kabulü yerine reddine karar verilmesi hukuka aykiridir. 2. Sulh Ceza Hâkimliginin kararinin bozulmasina oy birligi ile karar verilmistir."


Yavuz: Aldigimiz duyumlara göre YSK itirazi yarin görüsmeye baslayacak

AKP Genel Baskan Yardimcisi Ali Ihsan Yavuz, açiklamalarda bulundu. Yavuz, 'Aldigimiz duyumlara göre YSK Pazartesi (yarin) görüsmeye baslayacak' dedi.

Istanbul'daki yerel seçim sonuçlari için YSK'ya dün 6 sayfalik ek dilekçe sunduklarini hatirlatan AKP'li Yavuz, "Aldigimiz duyumlara göre YSK pazartesi görüsmeye baslayacak" dedi.

AKP'li Genel Baskan Yardimcisi Ali Ihsan Yavuz, Kanal 7 ekraninda açiklamalarda bulundu:

Biz 16'sinda dilekçemizi dün ek dilekçemizi verdik. Bundan sonra YSK karar verecek. Bu hafta içi baslayacak. Ne kadar sürüp sürmeyecegi oradaki delillere bakacak. KHK ile karar verecekse bu çok sürmez.

Ölüler ve cezaevindekileri iki ayri yerde görülenler var. Bunlari tek tek inceleyecegi için bir zaman alacak.

Ben 18 yildir bu islerle ilgileniyorum. Bu isin mutfagindayim. Ilçe seçim kurullari ve YSK sandik baskanlarini vermiyorlar. Neden? diye sordugumuzda söyle cevap verdiler: "Bu noktada siyasi partilerin baskilari olabilir. Bu yüzden vermedik.

Hiçbir partiye vermiyoruz diyorlar. Eger CHP'ye veriliyorsa bundan sonra baska bir seyi konusuruz. CHP'nin ileri gelenlerinin tek dertleri seçim bizde kalsin mantigidir.

Biz seçim gününden sonra basladik.Sandik baskanlarini ve görevlilerini taramaya. Aliyorsunuz sayim döküm cetvellerini tek tek baktik.

Bizim müsahitlerimiz de bilmiyor seçim gününe kadar. CHP'liler diyor ki, bunlar usulsüzlüktür. Kanunsuzluk degildir. Burada sandik kurullarinin belirlenmesinde tamamen kanunun disina çikilmis. Adeta kanun diskalifiye edilmis. Biz çok saglamci gidiyoruz. Biz kafalari karistirmak istemiyoruz. AK Parti'yle beraber hukuk kurullari içerisinde bir düzen kuruldu.

"YSK BU KONUYU ILK KEZ ELE ALIYOR"

CHP hep kendi gibi düsünüyor. Mülki amirler YSK'ya hukuka uygun bir liste sundular. Sonra bu liste kenara konuluyor. Baska listeler belirleniyor. Kamu hizmeti olmayanlar görevli yapiliyor.

19 bin 380 kisi olarak belirlenen rakam artti. Simdi 19 bin 742 kisinin tamami kamu hizmetinden yasakli degil ama sandik baskani olamaz. Ama bunlarin hepsi sandiklarda görev aldi. YSK bugün konuyu ilk kez ele aliyor.

Sandik baskanlariyla ilgili ilk kez karar verecek. Sayim döküm cetvelleri de ilk kez YSK'ya tasindi. Sayim döküm cetvelleri bu isin temelini olusturur. Bu binanin temelini ortadan kaldirdiginiz zaman ortada bir sey kalmaz.

Bugün ortaya çikan manzara " Tam kanunsuzluk" halidir. Dört yerde seçim iptal edildi. Kisitli seçmene oy kullandirildi diye. Bizde diyoruz ki, "Istanbul'da da kullanilmis olabilir" bunu kontrol et diye YSK'ya uyarimizi yaptik.

Aldigimiz duyumlara göre YSK Pazartesi (yarin) görüsmeye baslayacak.

25 bin kisi kisitli seçmen var. Önce bu rakamin 2388'ini belirledik. Su anda bu rakam 2732'ye çikti. 21 bin 352 kisinin de listesini YSK'ya verdik. Dilekçemizde sunu söyledik: Bunu Sulh hukuk veriyor. Türkiye'de kisitli verilenleri Sulh Hukuk'a sor.

Biz size liste verdik. 'Bunu mahkemeye sorun' dedik, YSK'ya.


Köprülerden geçmeyen araçlar için halkin cebinden 6 milyar lira

Araç geçis garantisi verilerek yaptirilan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinden geçmeyen araçlar için sirketlere iki buçuk yilda 6 milyar TL ödeme yapildi.

Yap, islet, devret modeli ile yandas firmalara yaptirilan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artiyor. Yandas müteahhitlere, “araç geçis garantisi” verilerek yaptirilan Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçmeyen araçlarin kamuya iki buçuk yillik faturasi 6 milyar TL oldu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Ulastirma ve Altyapi Bakani Mehmet Cahit Turhan’in yanitlamasi istemiyle TBMM Baskanligi’na sundugu soru önergesinde, Osmangazi Köprüsü’nden 2016 yilinin Haziran ayindan bu yilin Subat ayina kadar geçen araç sayisi ile elde edilen geliri sordu. Antmen, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ise ayni yilin Agustos ayindan bu yilin Subat ayina kadarki hasilatinin açiklanmasini istedi.

OSMANGAZI KÖPRÜSܒNE 4 MILYAR TL

Birgün'den Hüseyin Simsek'in haberine göre; Antmen’in önergesini yanitlayan Bakan Turhan, 32 aylik araç geçis garantisinin 38.9 milyon olmasina karsin Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayisinin 19.7 milyon oldugunu ve bu geçislerden 1 milyar 328 TL gelir elde edildigini açikladi. Köprüden geçmeyen 19.2 milyon araç için verilen araç basina 35 dolarlik “geçis garantisi ücreti”nin kamuya maliyeti ise yaklasik 4 milyar TL oldu.

YAVUZ SULTAN SELIM’DE DE AYNI TARIFE

Bakan Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ise 30 aylik sürede 37 milyon 212 bin 121 aracin kullandigini ve 433 milyon 611 bin TL gelir elde edildigini açikladi. Bu köprü için yüklenici firmalara verilen “araç geçis garantisi” sayisi ise 125 milyon oldugu için buradan da ciddi kamu zarari dogdu. Araç basi yaklasik 4 dolar geçis garantisi verilen köprüde eksik kalan 87 milyon araç için devletin kasasindan 2 milyar 88 milyon TL çikti.

VATANDASIN PARASI YANDAS SIRKETLERE GIDIYOR

Bakan Turhan’in yanitini degerlendiren CHP’li Antmen, Hazine’nin kasasindan yandas firmalara her yil milyarlarca TL aktarildigini ve bunun AKP’nin yanlis projelerinden kaynaklandigini söyledi.

Köprüleri hayatlari boyunca görmeyen yurttaslarin dahi araç geçis garantisi nedeniyle bu köprülere para ödedigini ifade eden Antmen, “Bütün vatandaslardan alinan vergilerle bu firmalara ödeme yapilacak. Sözde yerli ve milli iktidar dolara savas açiyor ancak firmalara dolarla ödeme yapiyor.

‘Biz tek kurus ödemeden köprüleri yaptik’ dediler ama gelinen noktada kendileri tek kurus ödemese de vatandas milyarlari ödedi. Bu zararlar vatandastan alinacagina Saray kapatilsin, Saray’a aktarilan milyarlarla karsilansin. Vatandasin üç kurusuna göz dikilmesin. Halki tanzim satis kuyruklarinda sogana muhtaç hale getirenler ödesin. Emeklilikte yasa takilanlara ‘türedi’ diyenler ödesin” dedi.


Erdogan AKP'li IBB meclis üyeleriyle toplanti yapti

Erdogan dün AKP'li IBB meclis üyeleri ve ilçe belediye baskanlariyla toplanti yapti.

AKP'li Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, partisinin Istanbul Büyüksehir Belediye meclis üyeleri, ilçe belediye baskanlari ve ilçe baskanlari ile toplanti yapti.

Dün ögle saatlerinde Sütlüce'deki AKP Istanbul Il Baskanligi'na giden Erdogan'i Içisleri Bakani Süleyman Soylu, Çevre ve Sehircilik Bakani Murat Kurum, Binali Yildirim, Mehmet Özhaseki, AKP Istanbul Il Baskani Bayram Senocak ile ilçe belediye baskanlari karsiladi.

Saat 22.30'a dek kaldigi AKP Istanbul Il Baskanligi'nda Erdogan'in basina kapali olarak AKP'li Istanbul Büyüksehir Belediye meclis üyeleri, ilçe belediye baskanlari ve ilçe baskanlariyla toplanti yaptigi bildirildi.


Sri Lanka'da bir patlama daha

Sri Lanka'da üç kilise ve üç otele düzenlenen bombali saldirilarin ardindan 7'nci bir patlamanin daha meydana geldigi bildirildi.

Sri Lanka polisi bugün üç kilise ve üç otele düzenlenen bombali saldirilarin ardindan bir otelde daha patlama meydana geldigini bildirdi.

Reuters'in aktardigina göre son patlama baskent Kolombo yakinlarindaki bir ulusal hayvanat bahçesi civarinda yer alan bir otelde meydana geldi.

Polis yetkilisi "Dehiwela'daki hayvanat bahçesi yakininda bir otelde patlama oldu" dedi.

Yerel bir TV kanalina konusan bir görgü tanigi otelin yakinlarinda yerde yatan cesetler gördügünü ifade etti.

Sri Lanka'da bu sabah Paskalya kutlamalarinin yapildigi kiliselere ve otellere düzenlenen saldirilarda 138'in üzerinde kisini yasamini yitirdi, 400'ün üzerinde kisi yaralandi.

Saldirilari henüz üstlenen olmazken ülkeye geri dönen ISID militanlarinin saldiri planlari yaptiklarindan endise ediliyordu.

ILGILI HABER
Sri Lanka'da kiliseler ve otellerde patlama: En az 185 ölü, 500 yarali


Kayyum belediyeyi binasiz, esyasiz, personelsiz birakti!

Diyarbakir Kayapinar Belediye Baskani Keziban Yilmaz, kayyum olarak atanan kaymakamin, eski belediye binasini kaymakamliga devrettigini, masraflari belediye kasasindan ödedigini, belediye binasinin ise insaat halinde birakildigini ifade etti.

31 Mart seçimlerinin ardindan 5 gün önce göreve gelen HDP’li Kayapinar Belediye Baskani Keziban Yilmaz, gazetecileri belediye binasinda gezdirerek, belediye ile ilgili bilgi verdi.

Sertaç Kayar'in Sputnik'te yer alan haberine göre, insaat halinde olan ve çogu yerin kirik dökük ve odalarin bos oldugu belediye hizmet binasinda Belediye Meclisi’nin toplanti salonuna da bombos oldugu görüldü.

'TOPLANTI YAPACAK BIR ALANIMIZ BILE YOK'

Meclis toplanti salonunun bos olmasi nedeniyle baska bir odaya sandalyeler konularak ilk Belediye Meclisi toplantisi burada yapildi. Burada konusan Yilmaz “5 gündür hayretler içindeyiz. Toplantimizi yapacagimiz bir alanimiz bile yok. Belediye Meclisi toplantisi için bir mekan önemsenmemis” dedi.

Meclis toplanti salonunun bos olmasi nedeniyle baska bir odaya sandalyeler konularak ilk Belediye Meclisi toplantisi burada yapildi. Burada konusan Yilmaz “5 gündür hayretler içindeyiz. Toplantimizi yapacagimiz bir alanimiz bile yok. Belediye Meclisi toplantisi için bir mekan önemsenmemis” dedi.

‘ESKI HIZMET BINASI KAYMAKAMLIGA DEVREDILDI, TÜM MASRAFLAR BELEDIYE KASASINDAN ÖDENDI’

Insaat halindeki belediye binasina dikkat çeken Yilmaz “Bu, 5 günde bu hale getirilebilecek bir bina degil. Suan bina tamamen insaat halinde. Personel bu kosullarda halka hizmet etmek zorunda birakilmis. Ben buradan kayyim olan kaymakama sormak istiyorum, eger belediyenin bütçesi buna uygun degilse bile haksiz ve hukuksuz bir sekilde kaymakamliga devretmis oldugunuz eski belediye hizmet binasinin tadilatini, tadilat masrafini, dayama, döseme masraflarini o zaman belediyenin bütçesinden neden karsiladiniz?

Kaymakamligin belediye binasina tasinmasinin nakliye ücretini neden belediye bütçesinden harcadi da bugün halka hizmet eden belediye binayi bu kosularda birakti? Eger burada yanlis bir bilgi varsa kaymakamlik binasi oradadir, kaymakam bey kaymakamlik binasinin kapilarini da size açsin ve kaymakamliga devredilen belediye hizmet binamizi neye dönüstürdügünü size göstersin. Ben bunu halka yapilmis olan bir zulüm, halka yapilmis bir hakaret olarak görüyorum” seklinde konustu.

‘YETERI SAYIDA BELEDIYE ARAÇLARI OLMASINA RAGMEN 100 ARAÇ KIRALANMIS VE DAGITILMIS’

Yaptiklari incelemelerde çok ciddi islemler ile karsilastiklarini söyleyen Yilmaz söyle devam etti: “5 gündür hala içinden çikamadik. Ileriki meclis toplantilarimizda tüm meclis üyesi arkadaslarimizla birlikte bir Kiyim Inceleme Komisyonu olusturacagiz. Belediye bütçesinin yüzde 80’ne yakini halka hizmet yerine diger kamu kurumlarinin bir takim özel harcamalarina, bir takim çalismalarina veya kendi binalarina harcanmis. Kayapinar Belediyesinin kendisine ait kamu araçlari olmasina ragmen 100’e yakin araç kiralanmistir.

Iki ihaleyle ve bu ihaleler 2 ay önce yapilmis. Belediyenin halka hizmet götürmek için araca ihtiyaci olmamasina ragmen 100 tane araç kiralanmistir. Geldigimiz gün bu araçlari sordugumuzda bu araçlarin büyük bir çogunlugunun belediye personeli sahsi islerinde kullandiklarini gördük. Biz bu anahtarlarin tamamini personelden toplattik ve dogu hizmette kullanilmak üzere ilgili arkadaslarimiza zimmetledik.”

‘BASKA KURUMLARA VERILEN ARAÇLARIMIZ HALA BIZE ULASTIRILMADI’

“Bir takim araçlarimizin hala bize ulasmadigini görüyoruz” diyen Yilmaz “Araçlarimizin nerede oldugunu bilmiyoruz. Belediyenin kendi araç listesini çikardik, bu listede bazi araçlarin suan olmadigini biliyoruz. Bu araçlarin degisik kurumlarda herhangi bir görevlendirmesi, herhangi bir tahsisi, islemi yapilmadan fiili bir sekilde kullanildigini gördük. Personelimizin, tasinmazlarimizin devredilmis olmasina ragmen ücretlerinin, maaslarinin, tüm özlük haklarinin belediye bütçesinden giderilerek, orada fiili olarak çalistirildigini gördük. Bir belediye personelinin baska bir kamu kurumunda fiili bir sekilde çalistirilmasi tamamen hukuksuzluktur. Çalistirdigimiz her bir birey bizim sorumlulugumuz altindadir. Ben resmi olarak personelimin kurumuma gönderilmesi için ilgili yerlere yazilarimi yazdim gönderdim benim personelim hala gelmemis” dedi.

‘ÇOCUK KRESI MÜFTÜLÜGE DEVREDILDI VE BELEDIYE PERSONELI BURADA ÇALISTIRILYOR’

Kayapinar Belediyesi’ne ait ‘Zarokistan’ adli kresin müftülüge devredildigini söyleyen Yilmaz sunlari söyledi:

“Zarokistan adli kresimizde, çocuklar belediye bünyesinde hizmet görürken, seçimlere 2-3 hafta kala yangindan mal kaçirir gibi usulsüz ve hukuka aykiri bir sekilde belediyeye ait olan Zarokistan binasi müftülüge devredilmis. Suan müftülüge devredilmis bir binada belediyenin kendi personeli, belediyenin kendi çalisani görev aliyor. Ama faaliyet müftülüge devredilmis. Müftülügün görev ve sorumluluk alanina baktigimizda çocuk kresi açmak gibi bir sey yoktur. Çocuk kresi belediyelerin hizmet alanina girmektedir. Biz bina için hukuksal mücadelemizi verecegiz.”

 


Maltepeli çocuklar ‘Dünyayi Verelim Çocuklara’ etkinliginde bulustu

Maltepeli çocuklar ve aileleri, Altayçesme Semt Evi tarafindan dün düzenlenen “Dünyayi Verelim Çocuklara” etkinliginde bulustu. Semt evinde baslayan etkinlik, çocuk parkindaki sokak oyunlariyla devam etti.

Yerel seçimden bir gün önce, 30 Mart günü açilisini yapan TKP Altayçesme Semt Evi, 23 Nisan’a yönelik olarak düzenledigi “Dünyayi Verelim Çocuklara” etkinligi ile Maltepeli çocuklar ve aileleriyle bulustu. 

Çocuk senligi, Nâzim Hikmet’in bu bulusmaya adini da veren siiriyle basladi. Iki gruba ayrilan çocuklar, Nâzim’in her biri ayri bir kagitta olan dizelerini birlestirip, kendilerine uygun birer siir yarattilar.

Nâzim hakkinda anlatilanlari da dinleyen çocuklar, ardindan Nâzim’i ve onun anlattiklarini çizip, Semt Evi’nin ilk çocuk sergisini olusturdu.

Okula gitmeyen çocuklarin ise ilk bölümde kitap ayraci yaptigi çocuk senligi kisa bir yemek molasinin ardindan evrim etkinligiyle devam etti.

Tek hücreli canlilardan günümüze yapilan zaman yolculugu, çocuklarin dinazorlarin neslinin nasil tükendigine iliskin soruya “metro çarpmasi” diye yanit vermesi gibi keyifli anektodlarla zenginlesti. Ailelerin de ilgi gösterdigi evrim etkinligi mikroskop kullanimiyla devam etti. 

Semt evinde baslayan çocuk senligi, etkinliklerin ardindan yakantop, halat çekme gibi sokak oyunlariyla çocuk parkina tasindi.

Büyüklerin de en az çocuklar kadar aktif oldugu sokak oyunlarina müzisyenler akordeon ve gitarla eslik etti.


Serdar Turgut: ABD istihbarati Zarif’in Erdogan’a verdigi raporun pesinde

Habertürk yazari Serdar Turgut, ABD istihbaratinin Iran Disisleri Bakani Zarif’in Ankara’yi ziyaretinde Erdogan’a verdigi söylenen raporun pesinde oldugunu ileri sürdü.

Habertürk yazari Serdar Turgut, Iran Disisleri Bakani Cevad Zarif’in Suriye Devlet Baskani Besar Esad’la görüstükten sonra geldigi Ankara’da Cumhurbaskani Erdogan’a ilettigi raporun pesinde oldugunu iddia etti.

Turgut bugünkü yazisinda, ABD istihbarat camiasinin "48 saattir Ankara’ya odaklanmis durumda" oldugunu ileri sürdü. Turgut "Tüm casusluk camiasi Iran Disisleri Bakani Zarif’in Ankara’yi ziyaretinde Cumhurbaskani Erdogan’a verdigi söylenen raporun pesinde” diye yazdi.

Iran Disisleri Bakani Zarif’in Sam’da Besar Esad ile yaptigi uzun görüsmenin sonrasinda Ankara’ya geldigini ve Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu ile yaptigi görüsmeden sonra ortak basin toplantisinda, Esad ile yaptigi uzun görüsme hakkinda Erdogan’a bir rapor sunacagini söyledigini hatirlatan Turgut sunlari kaydetti:

Bunun bilgisi Washington’a ulasir ulasmaz tüm istihbarat camiasinin tam anlamiyla üst düzeyde alarma geçmis oldugunu söyleyebilirim.

Tüm yönetim birimleri Astana sürecinde ortak çalismakta olan Iran ile Türkiye’nin Suriye konusunda neleri konustuklarini ve Esad ile yapilan konusmanin içerigini merak ediyorlar.

Meselenin Suriye ile ilgili oldugu kesin de Amerikan tarafi Rusya’nin bilgileri kendisinden önce alacagina emin bu yüzden burada rahatsizlik had safhaya ulasmis durumda.

Buradaki yetkililer özellikle Firat’in dogusu ile ilgili yeni bir kararin alinip alinmadigini ve alindiysa da bunun isbirligi yapmakta olduklari YPG/PYD gücünü nasil etkileyecegini merak ediyorlar. 

Anlayacaginiz Suriye’de yeni gelismelerin olmasinin tam esiginde Ankara’nin yaptigi bu manevra Amerika’yi tamamen rahatsiz etti ve hazirliksiz yakaladi.

Bazi kaynaklarinin ABD’nin bu konuyla ilgili bilgi almak için Iran’daki Mossad varligindan yardim isteyebilecegine dikkat çektigini yazan Turgut, ayni kaynaklarin yapilan temaslar üst düzey koruma altinda oldugundan ABD'nin elektronik dinlemelerini yapan NSA'in elinde konuyla ilgili yeterli bilgi olmayabilecegini de söylediklerini ileri sürdü.

Turgut "Anladigim kadariyla Amerika su anda bilgi toplama faaliyetini sündürürken bir yandan da Ankara’dan gelebilecek sürpriz bir adim için hazirliklarini da sürdürüyor" diye yazdi.  

ILGILI HABER
Iran Disisleri Bakani: Esad’la görüsmemin raporunu Erdogan’a sunacagim
ILGILI HABER
Iran Disisleri Bakani Sam'da Esad'la görüstü, yarin Türkiye’ye geliyor


Bahçeli: Istanbul'da seçimin tekrari beka meselesidir

MHP Genel Baskani Bahçeli, Il Baskanlari ve Belediye Baskanlari Toplantisi'nin kapanis oturumunda konustu. CHP'nin basarisinin abartilmamasi gerektigini söyleyen Bahçeli, Imamoglu'nun veri tabaninin kopyalanmasini istemesini elestirdi. Bahçeli, "Istanbul'da seçimin tekrari beka meselesidir" dedi.

Devlet Bahçeli partisi MHP'nin seçim degerlendirme kampinda konustu. MHP lideri Devlet Bahçeli, "CHP'nin ulastigi seçim sonuçlari abartilmamalidir" dedi.

Bahçeli'nin konusmasindan öne çikanlar söyle:

 • MHP'nin teskilatlari diri ve saglamdir. Yeni belediye baskanlari ile ise göz doldurmaktadir. Gelismeleri suurla okuyor, iyimserlikle yorumluyoruz. MHP ve Cumhur Ittifaki, 31 Mart'tan büyük bir basariyla çikmistir. Istikrarli yükselisimiz devam etmistir. Niyetimiz haizdir. Ittifakimizin hamuru temizdir. Cumhur Ittifaki kök tutmus, takdir görmüs, siyasi ve ahlaki olarak teyit edilmistir.
 • Milletimizin verdigi karara saygi duyariz. Hiç kimse bize demokrasi ahkami kesmesin. Hiç kimse demokrasi dersi vermeye çalismasin. Biz görecegimizi gördük, yasayacagimizi yasadik; gerekli neticeleri çikardik. Milli bekaya, milli ruha, milli suura ters ve sasi bakanlar belki sandiktan çikmislardir ama milli vicdandan kurtulamamistir.
 • 31 Mart seçimlerinde özellikle 3 büyüksehirde CHP'nin basini çektigi sorunlu ve süpheli ittifakin sonuç almasi analiz edilmelidir. Kötümserlige gerek yoktur. Sogukkanli degerlendirmeler yapmak elzemdir. Istanbul, Ankara, Izmir büyüksehir belediyelerinin CHP yönetimine geçmesi, Cumhur Ittifaki'na güvensizlik olarak görülmemelidir. CHP'nin basarisi abartilmamalidir.
 • 31 Mart'ta PKK CHP lehine çalismadi mi? IBB'ye onca usulsüzlükle seçilen sahsin (Ekrem Imamoglu) Saraçhane'deki konusmasi yetmedi mi? 'Artik normallesme zamanidir' diyerek gizemli mesajlar veren siyasi eskiler içinde çiktiklari partiyle hesaplasmak için CHP'yi siper olarak kullanmadilar mi?
 • 31 Mart'ta PKK CHP lehine çalismadi mi, FETÖ zilletin yaninda durmadi mi? FETÖ'cüler kimi kutladi, PKK'lilar kimin için sevindi? PKK'li teröristler 4 vatan evladini sehit etmedi mi? Kanirta kanirta kazanmaktan bahseden alçak FETÖ'cüler kimin saksakçiligina soyundurlar. 'Artik normallesme zamani' diyenler, siyasi eskiler CHP'yi siper olarak kullanmadi mi?
 • Bu sayede siyasetin kara deliklerini görmekle kalmiyoruz, maksatlarini da desifre ediyoruz. Ekonomik teröristler Türk lirasinin degerine saldiriyor. Kizgin demiri sogutalim ama tertipleri agirdan almayalim.
 • 15 Temmuz gecesi hainlerin lehine kadeh kaldiran sahsin Edirne'ye belediye baskani olmasini sirf sandiktan çikti diye ahlaken kabul edemeyiz. TKP'den Tunceli Belediye Baskani olan sahsin 'Dersim' dayatmasina hosgörü gösteremeyiz.
 • Yüzde 60'lik blok MHP'nin mücadelesiyle etkisiz hale gelmistir. PKK ve FETÖ'nün iktidara yuvalanma girisimi sonuçsuz kalmisti. CHP dünden tesneydi. Büyük tehlike iktidar maskesiyle örtülüyordu. Çok sükür basaramadilar. Basbakanlik tekliflerini milli beka ugruna elimizin tersiyle ittik.
 • Bu gidisle FETÖ kaybettigi mevzileri yeniden kazanacak. Daglarda kovaladiklarimiz belediyelere konuslanacaktir. Istanbul'daki seçimlere saibe karistirilmasi pis bir senaryonun ilk etabidir. Istanbul Büyüksehir Belediye baskaninin sürekli mazbata vurgusu yapmasi üzerine çalisilmis sinsi bir hazirliktir.
 • Yüksek Seçim Kurulu Türkiye'nin kaderiyle oynayamaz. Üç valiz belgeyi eksiksiz incelemek YSK'nin tarihi görevi. 15 Temmuz Sehitler Köprüsü'nün adinin degistirilmesi gündeme gelecek midir? Istanbul'da seçimin tekrari beka meselesidir. YSK bir sekilde hukuki destek alacak midir?
 • IBB'de veri kopyalanmasinin durdurulmasi karari isabetlidir.
 • Imamoglu’nun koltuguna oturur oturmaz veritabaninda inceleme yapmasi, iyi niyetli görülemez. Zannedersiniz her sey bitmis geriye kala kala veritabanini incelemek kalmis. Bu telas niye?
 • Patlican meraklisi olanlarin musakkayi küçümsemesi, meselenin bir diger tarafi.


Iki ilde deprem

Van'in Tusba ilçesinde 3.5; Konya'da da 3.0 büyüklügünde meydana geldi.

Bogaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Arastirma Enstitüsünden alinan bilgiye göre, saat 22.39 siralarinda merkez üstü ilçenin Mollakasim Mahallesi'nde derinligi 1.3 olan 3.5 büyüklügünde bir deprem meydana geldi.

Deprem kisa süreli panige neden oldu.

KONYA'DA DA DEPREM OLDU

Kandilli Rasathanesi'nden alinan son bilgilere göre Konya'da da deprem meydana geldi. 23:54'te 3.0 büyüklügünde meydana gelen deprem Seydisehir ilçesinde hissedildi.


Ukrayna’da seçimlerin ikinci turu: Komedyen aday anketlerde önde

Ukrayna’da bugün yapilan ikinci tur baskanlik seçimlerinde komedyen aday Vladimir Zelenskiy ile Devlet Baskani Pyotr Porosenko yarisiyor. Anketlere göre Zelensky yüzde 68’lik bir destege sahipken, Porosenko’nun destegi yüzde 32.

Ukrayna’da devlet baskanligi seçimlerinin ikinci turu bugün yapiliyor.

31 Mart’ta 39 adayin katildigi ilk tur seçimde Halkin Hizmetkari partisinin adayi komedyen Vladimir Zelenskiy 30,24 oy oraniyla birinci sirada yer almis, Devlet Baskani Pyotr Porosenko ise yüzde 15,95 oy oraniyla ikinci olmustu. Seçime katilan adaylardan hiçbirinin yüzde 50'nin üzerinde oy alamamasi nedeniyle seçimler ikinci tura kalmisti.

Ikinci tura yönelik yapilan anketlerde Zelenskiy yüzde 68’lik bir destege sahipken Porosenko’ya destegin yüzde 32’de kaldigi belirtiliyor.

Zelenskiy’in bir TV dizisinde tarih ögretmeniyken kazara devlet baskani olan bir karakteri canlandirmasi ise dikkat çekiyor.

Iki aday Cuma günü baskent Kiev’deki Olimpiyat Stadi’nda düzenlenen ve televizyonlardan canli olarak yayimlanan tartisma programinda bir araya geldi. Adaylarin birbirlerine karsilikli suçlamalar yönelttigi programda Zelenskiy stadda toplanan yaklasik 22 bin kisilik kalabaliga “Ukrayna en yoksul ülkeyken neden tarihte görülmüs en zengin devlet baskanina sahip” diye sordu.

Porosenko’nun kisisel serveti ve hakkinda bir dizi yolsuzluk iddiasi tartisma konusu.

Porosenko muhalifleri artik "baska bir seçenege” oy vermek istediklerini belirtirken, Zelenskiy’in seçim kampanyasinda kendisinden çok az söz ettigini dile getirenlerse komedyen adaya kuskulu yaklasiyor.

Yerel saatle sabah 8.00’de baslayan oy verme islemlerinin 12 saat sürmesi bekleniyor.

Ülkede seçimleri izlemek üzere 20 uluslararasi örgütten yaklasik 2 bin 700 resmi gözlemci bulunuyor. Yurtdisinda yasayan Ukraynalilar da 72 ülkede 101 merkezde oy kullanacak. Rusya’daki Ukrayna vatandaslarinin oy vermesi ise Merkezi Seçim Komisyonu tarafindan yasaklandi. Seçim sirasinda 130 bin güvenlik görevlisinin görev yapacagi açiklandi.

Ülkede yaklasik 30 bin merkezde süren seçime katilimin yüksek oldugu belirtiliyor.260340

ILGILI HABER
Ukrayna'da komedyen resmen birinci oldu
ILGILI HABER
ANALIZ | Ukrayna seçimlerine 'domuz avi’ damgasi


Emin Alper, Palu ailesini korku filmi yapacak

Yönetmen Emin Alper, Palu ailesini konu alan bir korku filmi çekecegini açikladi.

‘Kiz Kardesler’ isimli son filmiyle 38. Istanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarisma bölümünde Altin Lale ödülünü kazanan yönetmen Emin Alper, yeni projesine iliskin açiklamalarda bulundu.

30’uncu Ankara Uluslararasi Film Festivali’nde gerçeklestirilen ‘Kiz Kardesler’ gösteriminin ardindan izleyicilerin sorularini yanitlayan Alper, Palu ailesini konu alan bir korku filmi çekmek Istedigini açikladi.

Bir seyircinin “Korku filmi çekseniz ne kadar güzel olurdu” sözlerine Alper, su yaniti verdi:

“Bir projem var. Palu ailesini korku filmi yapacagim.”

Palu ailesi hakkinda

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yasayan Meryem Tanhal ve kizi Melike, 11 yil önce kaybolmustu.

Havva Palu, 2018’in Aralik ayi sonunda ogullari Isa ve Fatih ile birlikte atv’deki “Müge Anli ile Tatli Sert” isimli programa basvurarak, kayip kizi ile torununun bulunmasini istemisti.

Harun ve Havva Palu çifti, o zaman polise yaptiklari ihbarda, kizlari Meryem ve torunlari Melike Tahnal’in öldürülüp, cesetlerinin Tütünçiftlik sahiline gömüldügünü iddia etmisti. Bunun üzerine Tütünçiftlik sahilinde arama yapilmis, ancak bir sonuca ulasilamamisti.

Havva Palu’nun damadi Tuncer Ustael’in atv’deki programda, anne-kizin o dönem cesetlerinin Tütünçiftlik sahiline gömüldügünü iddia etmesi üzerine polis kadavra köpekleri ile bölgede çalisma yapmisti.

Körfez Cumhuriyet Bassavciligi’nin talimati üzerine Palu ailesinin evine baskin düzenlenmisti.

Bassavcilik, anne Havva Palu, baba Harun Palu, çocuklari Isa Palu, Fatih Palu ve Ayse Palu hakkinda gözalti karari vermis, savciligin talimati üzerine Izmit’te yasayan Palu ailesinin evine giden polisler aile üyelerini gözaltina almisti.

Ayni anda Körfez Cumhuriyet Bassavciligi karariyla ailenin katildigi televizyon programinin stüdyosuna da giden ekipler, Tuncer Ustael ve esi Emine Ustael’i de canli yayin sirasinda gözaltina almisti.

Gözaltina alinan Palu ailesinin bes ferdi ile damatlari Tuncer Ustael ve esi Emine Ustael, adliyeye sevk edilmis, baba Harun Palu disindaki tüm isimler tutuklanmisti.

Yürütülen sorusturma kapsaminda, Palu ailesine yönelik hazirlanan iddianame 2019’un Subat ayinda kabul edilmisti. Davanin ilk durusmasi ise 8 Nisan’da yapilmisti.

Mahkeme heyeti, saniklarin akli dengesinin yerinde olup olmadiginin tespiti için Istanbul Adli Tip Kurumu’ndan rapor istenmesine ve tutuklu saniklarin bu hallerinin devamina karar vererek, durusmayi 24 Haziran’a ertelemisti.

ILGILI HABER
Palu ailesinin 7 süphelisinden 6'sina tutuklama


ISID’in 35 Suriye askerini öldürdügü iddia edildi

Suriye Insan Haklari Gözlemevi, ISID’in Humus ve Deyrezzor’da düzenledigi saldirilarda 35 Suriye askerini öldürdügünü duyurdu. Suriyeli yetkililer dogrulamadi.

Ingiltere merkezli Suriye Insan Haklari Gözlemevi, ISID'in hafta içinde Humus ve Deyrezzor’da düzenledigi saldirilarda 35 Suriye askerini öldürdügünü duyurdu.

ISID'in medya organlarinda söz konusu saldirilardan söz edilirken, Suriyeli yetkililer dogrulamadi.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin 23 Mart’ta ISID’in elindeki son bölge olan Baguz’un “kurtarildigini” duyurmasinin ardindan bu bölgedeki bazi ISID militanlarinin çöle kaçtiklari bildirilmisti.

Suriye Insan Halklari Gözlemevi, ISID militanlarinin geçen persembe günü Humus bölgesindeki çölde 27 Suriye askeri ve hükümet yanlisi milisi öldürdügünü duyurdu. Sekiz kisinin de Persembe gecesi Deyrezzor'da öldürüldügü kaydedildi.

Gözlemevi'nin Baskani Rami Abdülrahman, yasananlarin ISID’in yenilgisinin ilanindan sonra hükümet güçlerine yönelik en kanli saldiri oldugunu söyledi. Çatismalarda ayrica en az alti ISID militaninin öldürüldügü kaydedildi.


Isçi servisi devrildi: 6 yarali

Mersin'de 24 kisiyi tasiyan isçi servisi devrildi. Araçta yaralanan alti kisi hastaneye kaldirildi.

Mersin’de tekstil isçilerini tasiyan midibüs devrildi. AA'nin haberine göre Turgay E. idaresindeki midibüsün Mersin-Adana D400 karayolu kavsaginda devrilmesi sonucu 6 isçi yaralandi.

Kaza aninda, araçta 24 isçi bulunuyordu.

Yaralilar, 112 Acil Servis ekiplerince Mersin Sehir Egitim ve Arastirma Hastanesi ile Toros Devlet Hastanesine kaldirildi.


YSK kritik Istanbul görüsmesi için tarih verdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK),AKPve MHP’nin Istanbul’da seçimlerin yenilenmesi talepli olaganüstü itirazini Pazartesi görüsecegi ögrenildi. Ilk görüsmede AKP YSK Temsilcisi Recep Özel’in partisinin seçimin yenilenmesi talebinin gerekçelerine iliskin bir sunum yapacagi da belirtildi.

Istanbul’da 31 Mart yerel seçimlerinin hemen ardindan baslayan olagan itiraz süreci 17 gün sonra tamamlanabildi. Son olarak Maltepe’de yeniden sayim islemlerinin tamamlanmasinin ardindan nihai seçim sonuç belgesi olan Il Birlestirme Tutanagi’nin tanzim edilmesinin ardindan yarisi önde bitirdigi tescil edilen Ekrem Imamoglu mazbatasini alarak, IBB Baskanligi görevine resmen basladi. Ancak bir de olaganüstü itiraz süreci var.

ILK GÖRÜSME PAZARTESI

Habertürk'te yer alan haber söyle: AKP ve MHP Istanbul’da seçimlerin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na olaganüstü itirazlarini yapmisti. YSK’nin, her iki partinin itirazi Pazartesi görüsmeye baslamasi bekleniyor.

IDDIALARA ILISKIN BELGELER INCELENIYOR

Peki bu süreçte neler yapiliyor? Seçmen Kütügü Genel Müdürlügü, AKP ve MHP’nin seçimin yenilenmesine dair dilekçeleri ile sunduklari belgeler sisteme kaydediliyor. Ayrica partilerin iddialarina iliskin bir ön inceleme islemi gerçeklestiriliyor. AKP YSK basvurusunda üç valiz dolusu belge ibraz etmisti. AKP YSK Temsilcisi Recep Özel tarafindan kayit islemlerinin hizlanmasi için Kurul’a bu belgelerin dijitallerini de teslim ettigi ögrenildi.

ILK GÖRÜSMEDE KARAR CIKMAYABILIR

Iste tüm bu islemlerin tamamlanma asamasinda oldugu, pazartesi günü YSK’nin söz konusu basvurulari gündeme alacagi ifade edildi. Ancak ilk görüsmede karar çikma olasiliginin da düsük oldugu da belirtiliyor.Kurul’da öne sürülen iddialarin tek tek “somut verilere dayanip dayanmadigina dair” müzakere edilecegi, bunun da uzun bir zaman alabilecegi belirtiliyor.

AKP TEMSILCISI SUNUM YAPACAK

Ilk görüsmede AKP YSK Temsilcisi Recep Özel’in partisinin seçim yenileme talebine iliskin gerekçelerine dair uzun bir sunum yapacagi da dile getiriliyor. Öte yandan, YSK’nin AKP'nin Istanbul ve Büyükçekmece basvurulari ile MHP'nin Istanbul ve Maltepe basvurularini birlikte görüsüp karara baglamasi bekleniyor.

NE KARAR VERILEBILIR?

YSK, Istanbul basvurularina iliskin iki karar verebilir. AKP ve MHP’nin itirazi kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Kurul’un itirazlarin kabulüne karar vermesi halinde bu Istanbul’da seçimlerin yenilenecegi anlamina gelir. Ve YSK aksine bir karar almazsa, Istanbul’da seçmenin 2 Haziran’da yeniden sandik basina gidecegi anlamina gelecek. Ret karari verilmesi halinde ise Istanbul Il Seçim Kurulu’nca tanzim edilen Il Birlestirme Tutanagi sonucu kesin seçim sonucu olacak.


Izmir'de NATO lojmanlarina silahli saldiri: Gözaltilar var

Izmir'in Buca ilçesinde bulunan NATO lojmanlarina kar maskeli 2 süpheli pompali tüfekle ates açti. Saldirinin ardindan polis ekiplerince yakalanan 2 süpheli sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Sube Müdürlügü'ne sevk edildi.

Izmir Buca'da Inkilap Mahallesi'nde iddiaya göre, taksiyle NATO lojmanlarinin oldugu yere gelen süpheliler sokak arasinda yüzlerine kar maskesi takti. Ardindan lojmanlarin bulundugu istikamete pompali tüfekle ates açti. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken, süpheliler kaçarak olay yerinden uzaklasti. Süphelilerin B.D.K. ve E.D.K. oldugu belirlenirken, üzerlerinde yapilan aramada 2 pompali tüfek, 1 biçak, 2 kar maskesi ve 25 adet pompali tüfek fisegi çikti. 

Iki süpheli emniyetteki islemlerinin ardindan Terörle Mücadele Sube Müdürlügü'ne sevk edildi.

Yapilan incelemelerde 12 bos fisek bulundu. Saçmalardan 2'sinin NATO lojmanlarinin bekçi kulübesine, 2'sinin de lojmanlarin bahçe duvarina isabet ettigi tespit edildi. Ayrica, Bomba Imha ve Inceleme Sube Müdürlügü ekipleri de olay yerinde tuzaklanmis EYP olma ihtimaline karsin bölgede inceleme yapti. Ancak herhangi bir bulguya rastlanmadi.


12 milyon BES’li zararda

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yilmazkaya, 12 milyon katilimciya ve 94 milyar liralik fon büyüklügüne ulasan Bireysel Emeklilik Sisteminin yurttasi zarar ugrattigini söyledi ve zorunlu hale getirilen BES ile ilgili TBMM’ye arastirma önergesi verdi.

Bireysel emeklilik sisteminin yurttaslari zarara ugrattigini açiklayan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yilmazkaya, “Katilimci 100 lira kendi hesabina yatiriyor, devlet de yatirilan bedelin yüzde 25'ini katilimcinin emekliliginde vermek üzere ayri bir fona yatirip degerlendiriyor. Bu fon kuruldugu andan itibaren zarar ediyor'' dedi.

YANLIS DEGERLENDIRILDI

Sözcü'den Basar Kaya'nin haberine göre, Yilmazkaya sunlari söyledi: ‘'Günümüzde en siradan yatirim enstrümani olan döviz, altin gibi araçlar bile yilda yüzde 25 kâr saglarken, devletimiz bu fonu zarara geçirmeyi basardi. Katilimcilarin her ay yatirdiklari prim ödemelerinin yanlis fonlarda degerlendirilmesi sonucu BES hesaplarinda karsilastiklari eksi bakiye ile emeklilik süreleri dolana kadar yaptiklari onca birikim kusa dönmüs olacak.”

ÇÖZÜM NE?

Katilimcinin yüzde 98'inden fazlasinin fon seçimi noktasinda ve sistemin karmasikligindan ötürü hiç islem yapamadigina dikkat çeken CHP'li vekil Yilmazkaya, danasi katilimcinin sisteme yasal süresinde bir kere dahi giremedigini öne sürdü. Yilmazkaya sunlari söyledi: “Bu konuda adim da atilmiyor. Herkesin katilimcisi oldugu sirket üzerinden fonlarinin profesyoneller tarafindan ortak bir sekilde yönetilmesi, sitemdeki vatandasin zarar etmesini önleyecegi gibi daha fazla kazanmasini saglayacaktir. TL üzerinden birikim saglanan bu sitemde biriken paranin yüksek enflasyon ve Türk Lirasinin Dolar karsisinda büyük oranda deger kaybetmesi sistemin cazibesini kaybetmesine sebep olmaktadir. Bu sistemin vatandasin lehine daha verimli bir sekilde düzenlenmesi gerekmektedir.''


Sri Lanka'da kiliseler ve otellerde patlama: En az 185 ölü, 500 yarali

Sri Lanka'da Paskalya kutlamalari sirasinda dört otel ve üç kiliseyi hedef alan patlamalarda en az 185 kisi yasamini yitirdi, 500'ün üzerinde kisi yaralandi. Ölenler arasinda 2 Türk mühendisin de oldugu bildirildi. Saldiriyla ilgili 2 kisinin gözaltina alindigi belirtildi.

Sri Lanka'da üç kilise ve dört otele bombali saldiri düzenlendi. Kiliselerde Paskalya Bayrami için birçok Hiristiyan bir araya geliyordu.

Sri Lanka'da yerel Daily Mirror gazetesinin haberine göre, Paskalya ayinlerinin düzenlendigi Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St. Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise ile baskent Kolombo'da bes yildizli Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldiri gerçeklestirildi. 

Kilise ve otellerdeki patlamalarda en az 185 kisi yasamini yitirdi. Reuters baskent yakinlarindaki bir ulusal hayvanat bahçesi yakininda bulunan bir otelde de 7'nci bir patlamanin meydana geldigini duyurdu.

8'inci bir patlamanin daha meydana geldigi belirtilirken, son patlamanin Dematagoda'da oldugu bildirildi.

Sri Lanka Savunma Bakani Ruwan Wijewardene aksam saat 18.00'den itibaren sokaga çikma yasagi ilan edildigini duyurdu. Sri Lankali bakan saldirganlarin kimliklerinin tespit edildigini belirterek olaylar durulana dek sokaga çikma yasaginin sürecegini kaydetti.

Bakan Wijewardene olayi kökten dincilerin terör saldirisi olarak niteledi.

Bir diger bakan da son iki patlamanin kaçmakta olan saldirganlar tarafindan gerçeklestirildigini kaydetti. 

ILGILI HABER
Sri Lanka'da bir patlama daha

Saldiriyla ilgili 2 kisinin gözaltina alindigi ifade edildi.

IKI TÜRK MÜHENDIS DE YASAMINI YITIRDI

Sri Lanka basininda ölen ve yaralananlar arasinda turistlerin olabilecegi belirtildi. BBC'nin hastane kaynaklarina dayandirilan haberinde ölenler arasinda en az 9 yabanci uyruklu kisinin bulundugu kaydedildi. Öte yandan saldirilarda ölenler arasinda iki Türk vatandasi mühendisin de oldugu bildirildi. 

Resmi Daily News gazetesi, Sri Lanka'daki saldirilarda 500'den fazla kisinin de yaralandigini yazdi. 

Reuters, saldirilarda en az 138 kisinin yasamini yitirdigini, en az 400 kisinin yaralandigini duyurdu. 

Saldirilar Cinnamon Grand, Shangri-La ve Kingsbury adli otellere ve St. Anthony’s Kilisesi, St. Sebastian’s Kilisesi ve Zion Kilisesi'ne düzenlendi.

AFP'ye konusan bir polis yetkilisi erken saatlerde baskent Kolombo'da üç otel ile Paskalya ayininin yapildigi bir kiliseye düzenlenen saldirilarda en az 42 kisinin yasamini yitirdigini, 10 kisinin de ülkenin dogusunda bulunan Batticaloa'da hedef alinan bir kilisede yasamini yitirdigini açikladi.

Reuters'a konusan bir polis yetkilisi baskentin kuzeyindeki St. Sebastian Kilisesi'ne düzenlenen saldirida 50'den fazla kisinin öldügünü açikladi. Ülkenin dogusunda bulunan Batticaloa'daki Zion Kilisesi'ndeki saldirida yerel medyaya göre 25 kisi yasamini yitirdi.

Baskentteki üç otelde meydana gelen patlamalarda ölü ve yarali sayisina dair henüz bir açiklama yapilmazken ölü ve yarali sayisinin artmasindan endise ediliyor.

Kolombo'da hedef alinan kilise ve oteller yabanci turistlerin en çok ugradiklari yerler arasinda yer aliyor.

Ulusal Hastane sözcüsü Dr. Samindi Samarakoon hastaneye kaldirilan yaralilardan 30'unun yasamini yitirdigini açikladi. Yerel basin 300'e yakin kisinin yarali olarak hastanelere kaldirildigini yazdi.

Sri Lanka emniyeti saldirilarla ilgili sorusturma baslatildigini duyurdu. Saldirilari üstlenen olmadi.


Yazarlar ve siyasetçilerden açlik grevleri çagrisi: Acilen adim atilmali

“Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandirilmasi” talebiyle sürdürülen açlik grevlerine iliskin aralarinda gazeteci, yazar, siyasetçilerin de bulundugu isimler, “Ölümlere seyirci kalmayalim, hukuku ve yasami savunalim” çagrisi yapti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Es Baskani ve Halklarin Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, baslattigi açlik grevi eyleminde 164’üncü günü geride birakti. 7 bin tutuklu cezaevlerinde, onlarca siyasetçi de yurt disinda açlik grevinde. Açlik grevleri sürerken, aralarinda gazeteci, yazar, CHP ve Saadet Partisi milletvekillerin de bulundugu 61 isim ortak bir çagri metni yayimladi.

“Ölümlere seyirci kalmayalim, hukuku ve yasami savunalim!” basligi ile yapilan açiklamada, hem yetkililere hem de açlik grevcilerine çagrida bulunuldu.

Açiklama söyle:

“Iktidar, bir dizi baska alanda oldugu gibi cezaevlerinde de hukuk disi uygulamalarda israr ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin yürürlükteki yasalarinin ve taraf oldugumuz uluslararasi sözlesmelerin açik ihlali olan tecrit bunlardan biri.

Tecride son verilmesi amaciyla milletvekili Leyla Güven’in baslattigi ve binlerce tutukluya yayilan açlik grevi, çok kritik bir asamaya varmis, açlik grevindeki yüzlerce insan sakatlanma ve ölümün esigine gelmis; ayni sürecin parçasi olan hayatina son verme eylemlerinde bu güne kadar sekiz insanimiz ölmüstür.

Bütün yurttaslarin, özellikle de cezaevlerindekilerin yasamindan birinci derecede sorumlu olan devletin yasanan sorunu çözmek, ölümleri engellemek için acilen adim atmasini istiyoruz. Bu noktada çözüm, bütün tutuklulara-hükümlülere insan haklari çerçevesinde esit, adil ve hukuka uygun davranmak, keyfi ve siyasal amaçli yaptirimlardan vazgeçmektir.”

Açiklamada, açlik grevinde olanlara ise söyle seslenildi:

“Sesiniz duyuldu. Bu sesi kamuoyuna daha yaygin duyurma, iktidari göreve davet etme çabalarimiz sürüyor. Dönülmez noktalara gelmeden, daha büyük kayiplar yasanmadan eyleme son vermenizi, ölümü degil yasam hakkini savunmanizi umutla bekliyoruz.

Ülke gündeminin demokrasinin büsbütün ortadan kaldirilmasi tehdidine kilitlendigi su günlerde açlik grevlerinin hedefine ulasabilecegi bir ortamin mevcut olmadigi, her geçen günün telafisi olanaksiz kayiplara yol açacagi düsüncesindeyiz.

Iktidarin, 31 Mart seçimlerinde sandiktan çikan seçmen iradesini uygulamamak için yürüttügü manipülasyonla belirlenen provakatif ortam hukuk güvenligi yaninda açlik grevlerini de çözümsüzlüge itmektedir. Bu durum açlik grevlerinin sona erdirilmesini ve hak taleplerinin farkli demokratik zeminlerde yürütülmesini gerektirmektedir.

Açlik grevlerindeki insanlarin iradesine saygimizi belirtirken, hiçbir hak talebinin gerçeklesmesine hizmet etmeyecek aksine ölümlere ya da kalici sakatlanmalara yol açacak çagri ve tesviklerin karsiligi olmadigini düsünüyoruz.

Açlik grevinde olanlara seslenebilecek bütün kurumlari, partileri, kisileri, kanaat önderlerini; yasami desteklemeye, açlik grevlerinin sonlandirilmasi için ellerinden gelen her seyi acilen yapmaya çagiriyoruz.”

Imzacilar söyle:

Abdulbaki Erdogmus, Abdullah Demirbas, Ahmet Dindar, Ahmet Faruk Ünsal, Ali Bilge, Ali Haydar Konca, Arif Koçer, Aydin Engin, Ayse Erzan, Ayse Hür, Ayse Sevin Kirikoglu, Aysenur Aslan, Bahadir Altan, Bahri Bayram Belen, Baskin Oran, Berrin Sönmez, Burhan Sönmez, Celal Korkut Yildirim, Cihangir Islam, Emine Inci Isbulur, Erdal Karayazgan, Erdogan Aydin, Ergin Cinmen, Ersin Salman, Ertugrul Yalçinbayir, Esber Yagmurdereli, Fadil Öztürk, Faik Bulut, Fatma Bostan Ünsal, Ferhat Tunç, Fikret Baskaya, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Gürhan Ertür, Hasan Cemal, Hasip Kaplan, Mebuse Tekay, Mehmet Bekaroglu, Mehmet Rasgelener, Metin Yegin, Nazar Büyüm, Nesrin Nas, Nesteren Davutoglu, Nese Erdilek, Nurcan Baysal, Nurten Ertugrul, Orhan Alkaya, Orhan Silier, Oya Baydar, Riza Türmen, Selim Ölçer, Sezgin Tanrikulu, Suavi, Sanar Yurdatapan, Tarik Ziya Ekinci, Ufuk Uras, Viktorya Çiprut, Yasemin Bektas, Zehra F. Kabasakal Arat, Zeki Kiliçaslan, Ziya Halis.

 


AKP'li belediyenin 41 bin 155 TL hösmerim borcu

AKP’den IYI Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu borcun 41 bin 155 TL’si hösmerim harcamasi.

Yerel seçimlerde Balikesir'de Susurluk Belediye Baskani seçilen IYI Partili Nurettin Güney, göreve baslar baslamaz belediyenin borçlarini açikladi. Belediyenin AKP döneminden kalan toplam 58 milyon TL borcu oldugu belirtildi.

Sözcü'den Deniz Ayhan'in haberine göre, AKP'li eski baskan Hüseyin Hizlioglu'ndan, IYI Partili baskana 345 bin 41 TL'lik peynir, 136 bin TL'lik et, 23 bin 350 TL'lik yogurt, 52 bin 44 TL'lik pismaniye ve kestane sekeri ile 41 bin 155 TL'lik hösmerim (Peynirden yapilan yöresel bir tatli) borcu kaldi. Güney, “Belediyemizin borçlarindan seffaflik ilkemiz dogrultusunda halkimizin haberdar edilmesi, bilgi sahibi olmasi en tabi haklaridir. Hedefimiz gelirleri artirmak, giderleri azaltmaktir” dedi.

ISTE BELEDIYENIN KALEM KALEM BORÇLARI

SGK Borcu: 33 milyon 733 bin TL
Vergi Borcu:10 milyon 731 bin TL
Emekli Sandigi Prim Borcu: 5 milyon 421 bin TL
T.C. Belediyeler Birligi Aidat Borcu: 17 bin 212 TL
Elektrik Borcu: 72 bin 47 TL
Kalkinma Ajansi Aidat Borcu: 1 milyon 46 bin TL
Kültür Varliklarini Koruma Payi Borcu: 702 bin 172 TL
Isçi Sendikasi Aidati: 300 bin TL
Memur Sendikasi Aidati: 38 bin 500 TL
Bankadan Çekilen Kredi Borcu: 1 milyon 935 bin TL
Emekli Personel Ödemeleri: 246 bin 409 TL
Belediye Yapim Isleri Borçlari: 476 bin 135 TL
Parke Tasi Alimi: 513 bin 486 TL
Malzeme Borcu: 918 bin 490 TL
Peynir Alimi: 345 bin 41 TL
Et Alimi: 136 bin 264 TL
Yogurt Alimi: 23 bin 353 TL
Un Alimi: 103 bin 987 TL
Kahvaltilik Malzeme ve Tavuk Alimi: 40 bin 979 TL
Pismaniye ve Kestane Sekeri Alimi: 52 bin 44 TL
Hösmerim Alimi: 41 bin 155 TL
Akaryakit Borcu: 248 bin 247 TL
Sosyal Harcamalar:196 bin 309 TL
Kirtasiye ve Bilgisayar Giderleri: 22 bin 250 TL
Temizlik Isçilerinin Alacagi: 12 bin 985 TL
Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Belediyeler Birligi Borcu: 267 bin 312 TL
Personel Hizmet Alimi Borcu: 296 bin 232 TL


New York Times: Boeing'in 787 Dreamliner uçagi da hatali üretildi

ABD'li uçak üreticisi Boeing'in 787 Dreamliner uçaginin 'güvenligi tehlikeye atacak sekilde hatali' ve 'gelisigüzel' üretildigi iddia edildi. Boeing üretimi iki 737 MAX 8 geçen aylarda çakilmisti.

New York Times gazetesinin yüzlerce sayfa sirket içi yazisma ve federal kayitlarin yani sira Boeing'in mevcut ve eski çalisanlariyla yapilan görüsmelere dayandirdigi haberinde uçagin üretildigi fabrikada üretim kalitesinden daha çok üretim hizina önem verildigini öne sürüldü. 

Uçaklarin üretimde gecikmelerle karsi karsiya kalan Boeing'in çalisanlarin dikkati çektigi sorunlari bazen görmezden gelerek uçaklarin hizli sekilde imal edilmesi baskisi yaptigi belirtilen haberde, 787 Dreamliner uçaginin 'güvenligi tehlikeye atacak sekilde hatali' ve 'gelisigüzel' üretildigi iddia edildi.

'ÇALISANLAR IHLALLERI BILDIRMEME KONUSUNDA BASKIYA MARUZ KALDI'

787 Dreamliner uçaginin üretildigi North Charleston fabrikasindaki güvenlik sorunlarinin havayollari ve regülatörlerin dikkatini çektigi ifade edilen haberde Qatar Havayollarinin üretimdeki sorunlar nedeniyle olusan hasar ve teslimatlarin gecikmesinin ardindan fabrikadan uçak alimini durdurdugu belirtildi. 

Boeing çalisanlarinin, federal yetkililere hatali üretim, uçakta üretim artigi birakilmasi ve ihlalleri rapor etmeme konusunda baskiya maruz kaldiklari konusunda sikayette bulundugu aktarilan haberde, North Charleston fabrikasindaki Joseph Clayton isimli teknisyenin "çogu zaman kokpitlerin altindaki kablolara tehlike teskil edecek yakinlikta üretim atigina rastladigi ve bunun güvenlik sorunu oldugu" ifadesine yer verildi. 

Haberde açiklamalarina yer verilen Boeing Ticari Uçaklar Baskani Kevin McAllister ise South Carolina'daki fabrikada tarihteki en yüksek kaliteli üretimin yapildigini ve çalisanlarinin yaptiklari kaliteli isin arkasinda durdugunu belirtti. 

Öte yandan haberde, 787 Dreamliner'in üretildigi Güney Carolina'daki fabrikada karsilasilan aksakliklarin büyük güvenlik sorunu yarattigina dair bir kanit olmadigina ve uçak kazasi yasanmadigina dikkat çekildi. 

Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarin son 6 ayda iki büyük kazaya karismasi, uçaklarin güvenligine dair tartismalari gündeme getirmisti. 

BOEING 737 MAX 8 KRIZI

Etiyopya Hava Yollarina ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçagi, 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nin baskenti Nairobi'ye gitmek için havalandiktan kisa süre sonra düsmüs, uçaktaki 157 kisi hayatini kaybetmisti.

Endonezya'da ise Lion Hava Yollarina ait "JT 610" sefer sayili Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adasi'ndaki Pangkal Pinang sehrine gitmek üzere havalandiktan kisa bir süre sonra denize çakilmisti. 189 kisinin yasamini yitirdigi kaza, bu tip uçaklarin ilk kazasi olarak tarihe geçmisti.

Etiyopya'daki son kazanin ardindan aralarinda Türkiye, Çin, Etiyopya, Ingiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nin da oldugu birçok ülke "Boeing 737 Max" tipi uçaklarin operasyonlarini geçici olarak durdurmus ve hava sahalarini bu uçuslara kapatmisti.

ABD'li uçak üreticisi Boeing, 737 Max tipi uçaklarin MCAS adli sistemi için güncelleme duyurusu yapmisti. Firma, 737 Max tipi uçaklarin hücum açisi sensörlerinin, uçaklarin yunuslama istikrarini desteklemek amaciyla tasarlanan MCAS yazilimina yanlis veri saglamasi durumunda ek güvenlik katmanlari saglayacak bir güncellemenin tamamlandigini açiklamisti.

 


Dikkat Istanbul’da bu yollar kapali

Istanbul'da bugün (21 Nisan Pazar) Cumhurbaskanligi Türkiye Bisiklet Turu nedeniyle bazi yollar trafige kapatilacak. Iste, Istanbul'da kapali yollar ve alternatif güzergahlar.

Istanbul’da bugün (21 Nisan Pazar) birçok yol 55. Cumhurbaskanligi Türkiye Bisiklet Turu sebebiyle kapali. Yola çikacak vatandaslar ise hangi yollarin kapali oldugunu ve alternatif güzergahlarin hangisi olacagi belirlendi.

ISTANBUL’DA KAPALI YOLLAR

Saat 13.00 itibariyle;

Sekerpinar Kuzey yol katilim Istanbul istikameti (il siniri)

Opet Mehmetçik Tesisleri Kuzey yol Istanbul Istikameti TEM otoyolu

Tuzla – Orhanli giriseler Kuzey yol katilim Istanbul istikameti,

Kurtköy giseler Kuzey yol katilim Istanbul istikameti,

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Istanbul istikameti Mecidiye giriseler E-80 Kuzey yol katilim,

Sultanbeyli giseler Kuzey yol katilim Istanbul istikameti,

Kartal – Samandira giseler Kuzey yol katilim Istanbul istikameti,

Mirkelam tesisleri Kuzey yol katilim Istanbul istikameti,

Çamlica giseler Güneyden Kuzeye dönüs – yan yol katilim,

Mürselpasa caddesi Unkapani istikameti (kadin eserleri, kütüphanesi ve bilgi merkezi önünden kapatilacak)

Abdulezelpasa caddesi Seferikoz sokak çikisindan Unkapani istikameti kapatilacak.

Unkapani köprü kapatilacak,

Atatürk Bulvari Hasim Iscan alt geçid arasi bagli tüm cadde ve sokaklar,

Ragip Gümüspala caddesi ve bagli sokaklar,

Prof.Cemil Birsel caddesi ve bagli sokaklar

Resadiye caddesi ve bagli sokaklar,

Galata Köprüsü kapatilacak,

Ankara Caddesi (Ebu Suud Caddesi ile Sirkeci arasi)

Gülhane Parki alt kapi girisleri

Ahirkapi iskele sokak,

Ahirkapi sokak,

Aksakal caddesi

Küçük Ayasofya caddesinden Sultanahmet Meydani kadar bagli cadde ve sokaklar,

Torun sokak

Dalbasti Sokak

Kabasakal Caddesi

Atmeydani Caddesi

Pekyhane Caddesi,

Üçler Sokak,

Sultanahmet Meydan,

Sahil Kenddy cadde Zeytinburnu yeni varyanttan – Yenikapi arasi bagli cadde ve sokaklar,

Namik Kemal ve Gazi Mustafa Kemal Pasa caddeden sahil yoluna katilim

Sahil Keneddy cadde Yenikapi Sirkeci arasi bagli cadde ve sokaklar,

Refik Saydam caddesi Sishane inisleri kapama,

Tersane caddesi Persembe Pazari kapama,

Karaköyden Galata istikametine akim verilmeyecek

Saat 14.00 itibariyle :

0-2 Kozyatagi baglanti yolu Güney yol Çamlica ayrimlari kapama noktasi

0-2 Kozyatagi baglantisi kuzey yol botanik ayrim kapama noktasi,

Çamlica baglanti yolu Atasehir Güney yanyol Kozyatagi – K.Bakkalköy ayrimlari kapama noktasi,

0-1 Güney otoyolu Uzunçayir – Harem ayrimlari kapama noktasi

Ümraniye Imes Kavsagi Necip Fazil Bulvarindan Kuzey TEM otoyoluna katilim noktalari trafige kapatilacaktir.

Atasehir Halk Caddesinden Güney TEM otoyoluna katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

D-100 Kuzey yol Harem istikameti, Kozyatagi Köprülü kavsagindan itibaren trafige kapatilacaktir.

Yenisahra Kuzey yanyol ve Karaman caddesinden D-100 Kuzey yola katilim noktasi trafige katilacaktir.

Göztepe köprüden D-100 Kuzeye katilim noktalari trafige kapatilacaktir,

D-100 Göztepe Kuzey yanyol Ünalan ayrimlarindan D-100 Kuzey yola katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

Uzunçayir Köprü üstü 15 Temmuz Sehitleri Köprüsü istikametinden D-100 Kuzey yola katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

Akasya AVM ve Çeçen sokaktan D-100 Kuzey yola katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

Acibadem Sehit Emin Çölen sokaktan D-100 Kuzey Yola katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

Kosuyolu köprü Lambaci sokaktan D-100 Kuzey yola katilim noktasi trafige kapatilacaktir.

Avrasya tüneli tek yönlü olarak kapatilacak. (Anadolu'dan Avrupa'ya geçis)

ISTANBUL ALTERNATIF GÜZERGAHLAR

Trafik akisi Kocaeli – Istanbul istikameti Sekerpinar giselerden D_100 karayolu istikametine yönlendirilecek.

Orhanli giseler ve Kurtköy giseler Istanbul yönüne gidecek araç trafik akisi D-100 karayoluna yönlendirilecek (Kurtköy – Sultanbeyli yanyol kullanilabilir)

Sultanbeyli giselerden Istanbul istikameti için E-80 Günes – Sultanbeyli D-100 veya yanyol istikametine yönlendirilecek.

Kuzey Marmara otoyolu Kuzey yolu kullanacak olan tasitlar D-100 tarafindan geliyorsa Kurtköy baglanti yolu – Istanbul Park Pasaköy baglantisi ile Y.S.S. Köprüsü istikametine

Kartal – Samandira giselerden D-00 istikametine,

Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden gelen trafik akimi Kozyatagi yönüne kapatilarak Çamlica baglanti yoluna verilecektir.

Kozyatagi yönünden gelerek TEM Kuzey yola baglanmak isteyen araçlar Çakmak Köprü istikametine yönlendirilecektir.

Çamlica baglantisi Güney yoldan gelerek Atasehir yanyolu kullanarak Kozyatagi – K.Bakkalköy istikametine gitmek isteyen araçlar Çamlica giseleri istikametine yönlendirilecektir.

15 Temmuz Sehitler Köprüsünden gelerek Uzunçayir ayrim yarindan D-100 Harem istikametine gitmek isteyen araçlar D-100 Güney yola ve Kadiköy istikametine yönlendirilecektir.

TEM Kuzey yola gidecek sürücüler Necip Fazil Bulvarina yönlendirilerek Hamza Yerlikaya Bulvari ve Sile yolunu takip ederek 15 Temmuz Sehitler Köprüsü, FSM Köprüsü ve diger istikametlere gitmeleri saglanacaktir.

TEM Kuzey yola gidecek sürücüler Yavuzlar Caddesine yönlendirilerek Yenisahra Köprü altindan D-100 Güney yola, Kadiköy ve Üsküdar istikametlerine gitmeleri saglanacaktir.

D-100 Kuzey yoldan gelerek Avrasya Tüneli ve 15 Temmuz Sehitler Köprüsünü kullanmak isteyen sürücüler Kozyataginda bulunan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ayrimlarindan 2. Çevreyoluna yönlendirilerek bu güzergahtan 15 Temmuz Sehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametine gitmeleri saglanacaktir.

D-100 Kuzey yoldan gelerek Kadiköy ve Üsküdar istikametine seyredecek sürücüler, Kozyatagi Köprü altindan Atatürk caddesine yönlendirilerek Fahrettin Kerim Gökay Caddesi (minübüs yolu ), Sahilyolu ve Bagdat caddelerini alternatif olarak kullanabilecektir.

Yenisahra Kuzey yan yoldan ve Karaman Caddesinden gelerek D-100 Kuzey yolu kullanacak sürücüler Karaman caddesine yönlendirilerek Ali Fuat Cebesoy Caddesi, Sehit Cahar Dudayev Caddesi ve Libadiye Caddesini takiben Kadiköy Üsküdar ve 15 Temmuz Sehitler Köprüsü istikametine gitmeleri saglanacaktir.

Göztepe Köprüsünden Kadiköy istikametine gidecek sürücüler Sair Arsi Caddesine yönlendirilecek. Göztepe Köprüden Üsküdar ve Avrasya Tüneline gitmek isteyen sürücüler Libadiye caddesine yönlendirilerek 15 Temmuz Sehitler Köprüsü ve Üsküdar'a gitmeleri saglanacaktir.

D-100 Göztepe Kuzey yanyoldan D-100 Kuzey yola baglanarak 15 Temmuz Sehitler Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kadiköy, ve Üsküdar'a gidecek sürücüler Ünalan Mahallesi istikametine yönlendirilerek Ayazma ve Ünalan Caddelerini takiben Libadiye Caddesinden 15 Temmuz Sehiler Köprüsü, Kadiköy ve Üsküdar'a gitmeleri saglanacaktir.

Uzuçayir Köprüden D-100 Kuzeye katilarak Avrasya Tüneli ve Üsküdar istikametine gidecek sürücüler çevreyoluna yönlendirilerek 15 Temmuz Sehitler Köprüsü ve Üsküdar istikametine gitmeleri saglanacaktir.

Uçunçayir Köprü üstü 15 Temmuz Sehitler Köprüsü istikametinden D-100 Kuzey yola gidecek sürücüler D-100 Güney yola yönlendirilerek D-100 Güney Göztepe köprü katilimdan Kadiköy ve Üsküdar'a gitmeleri saglanacaktir. Akasya AVM ve Çeçen sokaktan D-100 Kuzey yola baglanacak sürücüler Uzunçayir Caddesi ve Çeçen Sokaga yönlendirilerek Kadiköy ve Üsküdar istikametine gitmeleri saglanacaktir.

Sehit Emin Çölen Sokaktan D-100 Kuzey yola baglanmak isteyen sürücüler ayni sokaktan döndürülerek Acibadem Caddesini takiben Kadiköy ve Üsküdar istikametine gitmeleri saglanacaktir.

Kosuyolu Köprü Lambaci sokaktan D-100 Kuzey yolu kullanarak Avrasya Tüneli, Kadiköy ve Üsküdar istikametine gidecek sürücüler Dinlenç Sokagi yönlendirilerek Dr. Eyüp Aksoy caddesini takiben Kadiköy, Üsküdar ve 15 Temmuz Sehitler Köprüsü istikametine gitmeleri saglanacaktir.

Sahil Kenndey caddesi Yenikapi'dan Bakirköy istikameti Sahil Yolu Vatan Caddesi, Millet Caddesi, Bab-i Ali caddesi Haliç Köprüsü, Nur-u Osmaniye Caddesi, Ebusuud Caddesi, Ankara Caddesi(Ebusuud Caddesi ile Bab-i Ali Caddesi arasi) Haliç Caddesi, Fevzipasa Caddesi, Macar Kardesler Caddesi, Sehzadebasi Caddesi Büyük Resitpasa Caddesi, Fethibey Caddesi, Gençtürk Caddesi, Ordu Caddesi, Fethibey Caddesi, Karaköy Istikameti, Taksim istikameti, Mesrutiyet Caddesi ve Besiktas istikameti


Riza Sarraf’in Kanlica’daki yalisina mahkemeden koruma zirhi

Sarkici Ebru Gündes ve Riza Sarraf’a ait Beykoz Kanlica’daki kaçak yalilar hakkindaki yikim kararinin mahkeme tarafindan durduruldugu ortaya çikti. Yalida Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kanunu’na aykiri tadilat yapildigi iddiasiyla açilan dava ise sürüyor.

Riza Sarraf, Kanlica sahilinde üç yalidan olusan Mehmet Arif Bey Yalilari’ndan ikisini 2011 yilinda satin alarak 4 parselini kendi, 5 parselini de esi Ebru Gündes Sarraf üzerine kaydettirdi. Sarraf, tarihi eser olarak tescili yapilan yalilarda tadilat çalismasi baslatti.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'in haberine göre, Tadilatin 2960 Sayili Bogaziçi Kanunu’na aykiri oldugu gerekçesi ile Riza Sarraf ve Ebru Gündes Sarraf hakkinda suç duyurusunda bulunuldu. Beykoz Cumhuriyet Bassavciligi tarafindan hazirlanan iddianamede, yalilarda kaçak bölümler tespit edildi ve bina boyunca asansör yapildiginin, bina cephesinde doluluk ve bosluk oranlarinin degistirildiginin tespit edildigi belirtildi. Istanbul 6 Numarali Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu da yalilarin eski haline getirilmesine karar verdi.

YIKIM ERTELENDI

IBB’nin eski CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sag Cumhurbaskanligi Iletisim Merkezi’ne (CIMER) 15 Mart’ta yalilarin neden yikilip eski haline getirilmedigini sordu. CIMER’den 16 Nisan’da gelen yanitta sorularinin Istanbul 6 Numarali Kültür Varliklarini Koruma Bölge Kurulu Müdürlügü tarafindan yanitlandigi ifade edildi. Yazida yalilara iliskin alinan IBB encümen yikim kararinin mahkeme tarafindan yürütmesinin durduruldugu belirtildi. Ayrica yazida özetle “IBB Encümen Yikim Kararinin yürütmesinin durdurulmasi karari alindigi ve söz konusu karar geregi yeni bir karar alinana kadar yikimla ilgili islemlerin ertelendigi belirtilmistir” denildi.

DAVA SÜRÜYOR

Mahkeme, suç isleme kasti bulunmadigi ve suçun unsurlari olusmadigi gerekçesi ile sanik Ebru Gündes’in beraatine karar verdi. Diger sanik Hakki Süha Gökdemir, Riza Sarraf adina olan yalida yapilan tadilata iliskin imzasi bulunmadigi gerekçesi ile beraat ederken, Ebru Gündes Sarraf adina kayitli yalida yapilan tadilat nedeni ile ceza aldi. Gökdemir, imara aykiri tadilat suçundan 1 yil 8 ay hapis ve 80 TL adli para cezasina çarptirildi. Gökdemir’in hapis cezasi 5 yil süre ile ertelendi. ABD’de bulundugu için Riza Sarraf’in ifadesini alamayan mahkeme, bunu gerekçe göstererek Riza Sarraf’in dosyasini Ebru Gündes ve Hakki Süha Gökdemir’in dosyasindan ayirarak ayri bir esasa kaydetmisti. Kararlara itiraz edildi. Süreç devam ediyor.


Sudan'da eski iktidar partisinin üst düzey yöneticileri tutuklandi

Sudan'da eski iktidar partisi Ulusal Kongre Partisi'nin çok sayida yöneticisi tutuklandi.

Sudan'da eski iktidar partisi Ulusal Kongre Partisi'nin çok sayida yöneticisi tutuklandi.

Euronew'un haberine göre isimsiz bir parti yetkilisine dayandirilan bilgilere göre cumartesi gecesi tutuklananlar arasinda Ulusal Kongre Partisi Genel Baskanligini vekaleten yürüten Ahmed Harun, eski lider Ömer el-Besir'in yardimcisi Ali Osman Taha, eski danismani Avad el-Caz, Islami Hareket Genel Sekreteri El-Zübeyir Ahmed Hasan ve eski parlamento baskani Ahmed Ibrahim el-Tahir bulunuyor.

Öte yandan eski baskan yardimcisi Nafie Ali Nafie ve parlamento baskani Ibrahim Ahmed Ömer ev hapsinde tutuluyor.

ILGILI HABER
Bir islamci daha devrildi: Sudan'da iktidar boslugu

ILGILI HABER
TKP: Sudan’da yönetim derhal halka devredilmelidir


1 Mayis’a giderken insaat isçileri ve vinç operatörleri bir araya geldi

Insaat isçileri ve vinç operatörleri bugün Istanbul'un Maltepe ilçesinde bulunan Altayçesme Semt evinde bir araya geldi. Isçiler haklarini nasil arayacaklarini tartisti ve 1 Mayis’ta örgütlü katilimi nasil arttiracaklarini konustu.

Insaat isçileri ve vinç operatörleri bugün Istanbul'un Maltepe ilçesinde bulunan Altayçesme Semt evinde bir araya geldi. Isçiler haklarini nasil arayacaklarini tartisti ve 1 Mayis’ta örgütlü katilimi nasil arttiracaklarini konustu. 

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komite üyesi Alpaslan Savas, “Öyle bir dönemden geçiyoruz ki istediginiz kadar haklariniz olsun. Anayasa'da, yönetmelikte olsun onlari asgari olarak uygulatmak için örgütlü hareket etmek gerekiyor. Haklarimizi uygulatabilmek için ne yapmamiz lazim. Neyi kullanabiliriz?" diyerek sözlerine basladi.

Iki gün önce sonuçlanan Soma katliaminin dava sürecinden bahseden Savas, patronun serbest birakilmakla kalmayip maden isletme ehliyetinin geri verildigini belirtti ve “Bizim anladigimiz su. Biri 301 kisiyi silahla vuruyor. Tutuklamayip serbest birakiyorlar sonra da silahi geri verip tekrar vur diyorlar” dedi.

'ISÇILERIN SIYASETE MÜDAHALE ETMESI LAZIM'

Torunlar insaatta yasanan is cinayetinden ve 3. Havalimaninda yasananlardan bahseden Savas, örgütlü hareket edilemediginde, birlikte tavir alinmadiginda bir sonuca varilamadigindan bahsetti. Savas, “Örgütsüzlük demek düsük ücret, is kazasi ve is cinayeti; kötü yemek demek, asagilanmak demek horlanmak demek. Esas mesele daha az para almamiz, kötü kosullar degil, o bir sonuç. Esas sikinti söz hakkimiz olmamasi. Isçiler sabah kalksin gitsin is yerine her denileni yapsin, hayat böyle devam etsin. Patronlar is kosullarini her seyi halletsin, sonra ülkenin nasil yönetilecegine karar versinler siyaset yapsinlar. Siyaseti patronlar yapsin, isçiler yapmasin. Istedikleri bu. Isçilerin siyasete müdahale edebilmesi lazim” diyerek isçileri isçi sinifinin çikarlarini temsil eden partiye, TKP’de örgütlenmeye çagirdi.

Savas, Berat Albayrak’in açikladi paketin isçi sinifinin var olan haklarini nasil gasp ettigini belirterek kidem tazminatinin fona aktarmanin ne demek oldugunu, zorunlu bireysel emeklilik ve vergiyi tabana yaymanin esasen ne anlama geldigini anlatti. Savas sözlerini Patronlarin Ensesindeyiz agini, santiyelerde yaygin bir ag kurmanin önemini anlatarak ve bu dayanisma ve örgütlenme agini büyütme çagrisi yaparak bitirdi.

MOLASIZ, MESAISIZ 12 SAAT VARDIYA

Söz alan insaat isçileri, is yerlerinde yasanan kazalarda isçilerin suçlu çikarildigini, kan parasiyla konunun üzerinin örtüldügünden bahsetti.

Herhangi bir kazanin kendileri için ölüm demek oldugunu aktaran vinç operatörleri sagliksiz çalisma kosullarindan bahsetti. Mola vermeden, mesai almadan 12 saate yakin çalistiklarini anlatan insaat isçileri ve vinç operatörleri 1 Mayis’a kadar daha çok santiyeye ugrama karariyla toplantiyi sonlandirdi.


ABD'den Latin Amerika tehdidi: Monroe Doktrini'ne dönebiliriz

ABD Ulusal Güvenlik Danismani John Bolton, ABD'nin Latin Amerika ülkelerine yönelik siyasetinde 1823 tarihli Monroe Doktrini politikalarina geri dönebilecegini ifade etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danismani John Bolton, ABD'nin Latin Amerika ülkelerine yönelik siyasetinde 1823 tarihli Monroe Doktrini politikalarina geri dönebilecegini ifade etti. 

1823 yilinda dönemin ABD Baskani James Monroe tarafindan ilan edilen doktrin ile Avrupa ülkelerinin Latin Amerika'ya yönelik sömürge faaliyetleri iç mesele olarak kabul edilmis, Latin Amerika ülkeleri ABD'nin çikar küresi içerisinde sayilarak yükselen emperyalizmin arka bahçesi haline getirilmisti.

'MONROE HÂL GÜNCELDIR'

Miami'de "Domuzlar Körfezi Çikarmasi Gazileri"ne konusan Bolton, "Bugün, herkese gururla ilan ediyoruz ki: Monroe Doktrini hâlâ güncel ve iyi durumdadir" ifadelerini kullandi. Konusmasinda "Uluslarimizin kaderini hiçbir yabanci güç dikte edemez" ifadelerine yer veren Bolton, "Bu (kader), bu kitayi yurdu olarak görenler tarafindan sekillenecektir" dedi.

'DIS AKTÖRLERE UYARI'

Bolton'un açiklamalarinin Venezeula'ya ve baglantili sirketlere yeni yaptirimlarin ilan edildigi gün gerçeklestirilmesi dikkat çekti. Bolton'a göre uygulanan yaptirimlar "Rusya dahil tüm dis aktörler için" uyari niteliginde. 

ILGILI HABER
ABD, yeni yaptirimlarini duyurdu: Venezuela, Küba ve Nikaragua 'sosyalizm yardakçilari'

Bolton mart ayinda Venezuela hakkinda CNN'e verdigi bir röportajda da Monroe Doktrini'ni Venezuela'daki duruma uygulandiklarini belirtmisti.

Daha önce Venezuela'ya yönelik açik darbe çagrisinda bulunan Bolton'un Beyaz Saray'da gerçeklesen bir basin toplantisi sirasinda elinde Kolombiya'ya 5 bin asker gönderilecegine dair bir notla görüntülenmesi tartismalara yol açmisti.

ILGILI HABER
Pentagon'dan açiklama: Kolombiya'ya asker göndermek için görüsülmedi


Libya'da Ulusal Hükümet karsi taarruza geçti: Ölü sayisi artiyor

Libya'da Trablus'un yönetimini elinde bulunduran Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter'e bagli güçlere yönelik karsi taarruz baslattigini duyurdu. Dünya Saglik Örgütü'ne göre çatismalarda ölenlerin sayisi 220'ye, yaralilarin sayisi 1066'ya ulasti.

Libya'da Halife Hafter'e bagli güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bagli birlikler arasinda Trablus'ta devam eden çatismalar sidddetlenmeye devam ediyor. Trablus'ta yönetimi elinde tutan hükümet, Hafter güçlerine yönelik karsi taarruz baslattigini duyurdu.

Trablus'un güneyinde yogunlasan çatismalarda yeni bir asamaya geçildigini açiklayan hükümet sözcüsü Mustafa el Meci, "Bu sabah ilerleme ve sahayi ele geçirme emrini aldik" dedi. Operasyon çerçevesinde Hafter güçlerine karsi yedi hava saldirisi düzenlendigi de açiklandi.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Dünya Saglik Örgütü'ne göre çatismalarda ölenlerin sayisi 220'ye, yaralilarin sayisi 1066'ya ulasti. Hayatini kaybedenler arasinda sivillerin de oldugu belirtiliyor. Uluslararasi Göç Örgütü, 25 binden fazla kisinin çatismalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldigini tahmin ediyor.

Hafter, kendisine bagli güçlere "Trablus'u teröristlerden kurtarmak için" taarruz emri vermisti.

Muammer Kaddafi'nin 2011 yilinda NATO tarafindan devrilmesinin ardindan ülkede büyük iç çatismalar yasanmis, cihatçi örgütler Libya'nin büyük bölümünü ele geçirmisti.

Libya Ulusal Ordusu, sene basindan beri yaptigi operasyonlarla ülkede petrol bulunan tüm bölgeleri kontrol etmeyi hedefliyor.

ILGILI HABER
'Libya Ulusal Ordusu, Trablus'un bir kismini ele geçirdi'


Kaftancioglu: AKP'nin IBB Meclisi'ndeki çogunlugu demokrasi için firsat olabilir

CHP Istanbul Il Baskani Canan Kaftancioglu, Istanbul Büyüksehir Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin çogunlukta olmasin bir 'firsat' olarak gördügünü söyledi.

CHP Istanbul Il Baskani Canan Kaftancioglu, Istanbul Büyüksehir Belediye Meclisi'nde AKP'li üyelerin çogunlukta olmasinin "demokrasi adina çok büyük bir firsata çevirebilecegini" söyledi.

Istanbul Büyüksehir'deki bütün meclis toplantilarini canli yayinlayacaklarini belirten Kaftancioglu, "CHP grubu olarak bizler veya belediye baskanimiz bir öneriyi getirdiginde vatandasin lehine olan bir durum sirf sayisal çogunlukla nasil reddedilebilir? Aksi takdirde onun kararini da halk verecektir" dedi.

Habertürk'te Kübra Par'in sorularini yanitlayan Kaftancioglu'nun açiklamalarindan öne çikan basliklar söyle: 

'VERI TOPLAMA OLAYI KOPYALAMA DEGIL'

Ekrem Imamoglu'nun Teftis Kurulu Baskanligi’na verdigi talimatla tüm kayitlarin elektronik olarak kopyalanmasina deginen Kaftancioglu, "Ekrem Imamoglu büyüksehir belediyesini aldigi anda fotografi çekmek istedi. Veri tabani olayi da kamuoyunda yansitildigi gibi veri kopyalama degildi. Mahkeme karariyla duruldugu bilgisi henüz belediyeye ulasmadi" ifadelerini kullandi.

'YASIN OKUMASI BENI RAHATSIZ ETMEDI'

Imamoglu'nun seçim kampanyasi sürecini degerlendiren CHP'li Kaftancioglu "Ekrem Imamoglu'nun Yasin okumasi beni rahatsiz etmedi. Imamoglu ben orada Yasin okuyayim da muhafazakarlar bana oy versin diye okumadi. Imamoglu'nun geçmisinden bugüne kadar getirdigi, kendi siyasi çizgisi, aile ve yasantisiyla o da Ekrem Imamoglu'nun kendi dogaliydi" dedi.

'SEÇIMIN IPTAL EDILMESI MÜMKÜN DEGIL'

AKP'nin itiraz dilekçeleri hakkinda konusan Kaftancioglu su sekilde konustu: "YSK'nin kararini YSK verecektir. Istanbul'da bir sonraki yerel seçim 5 sene sonra olacaktir. Biz seçimleri bitirdik, Ekrem Imamoglu hizmete basladi. 5 sene sonra seçim olacak vatandas kararini verecektir. YSK'da hukukçular var. Bu kadar hukuksal olmayan dilekçe ile iptal edilmek hukuki degildir. YSK'nin bu gerekçelerle seçimi iptal etmesi hiç mümkün degildir."


AKP'den Eskisehir'de 48 milyon liralik millet bahçesi: Ihale dosyasi gizlendi

CHP Milletvekili Utku Çakirözer, Eskisehir Atatürk Stadi’nin yerine yapilacak Millet Bahçesi’nin yapim ihalesini ihalesinde seffaflik ilkesine uyulmadigini belirtti.

CHP Milletvekili Utku Çakirözer, Eskisehir Atatürk Stadi’nin yerine yapilacak Millet Bahçesi’nin yapim ihalesini ihalesinde seffaflik ilkesine uyulmadigini belirtti.

Cumhurbaskani Tayyip Erdogan’in talimatiyla yikimina baslanan Eskisehir Atatürk Stadi’nin yerine yapilacak Millet Bahçesi’nin yapim ihalesini, 48 milyon lira karsiliginda Istanbul merkezli Ekol Yapi Insaat kazandi.

Eskisehir’de yapilmasi planlanan Millet Bahçesi’nin projesi Ekim 2018’de 185 bin TL maliyetle Ankarali bir peyzaj firmasina çizdirildi. 7 Subat’ta açik usulle çikilacagi bildirilen ihale, 21 Ocak’ta iptal edildi. Yerine açilan ihale ise 13 Subat’ta pazarlik ve davet usulü ile düzenlendi. Ihale sonucu Ekol Yapi Insaat ile 48 milyon 250 bin lira sözlesme imzalandi.

Iptal edilen ve Millet Bahçesi’nin toplamda 56 bin 448 metrekarelik alanda yapilmasini öngören ilk ihale dosyasi da yeniden düzenlendi. Yeni ihale dosyasi kamuoyundan gizlendi. Ihale sürecinin ardindan Millet Bahçesi için 65 yillik Atatürk Stadi yerle bir edildi.

Çakirözer, ihaleyi Meclis gündemine tasidi. Bir ihalenin pazarlik usulüyle yapilmasi için afet, salgin ve hastalik gibi beklenmedik olaylar yasanmasi gerektigini söyleyen Çakirözer, “Kanun da bunu emrediyor. Veya yapilacak isin, ‘Yapim teknigi bakimindan özellik arz etmesi’ gerekiyor. TOKI bu ihaleyi önce gizledi, sonra istedigi firmayi davet etti, pazarlik yapip sözlesmeyi imzaladi” dedi.

Çakirözer, ihale gizli oldugu için projenin detaylarinin da kamuoyu bilgisine açilmadigini kaydetti.


AKP, Istanbul’da seçim iptali için YSK’ya KHK’li listesi verdi

AKP, Istanbul seçiminin iptali için YSK'ya kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çikarilan seçmenlerin bulundugu listeyi içerir ek dilekçe verdi.

AKP, Istanbul seçiminin iptali için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çikarilan seçmenlerin bulundugu listeyi içerir ek dilekçe verdi.

AKP Genel Baskan Yardimcisi Ali Ihsan Yavuz, Istanbul Büyüksehir Belediye Baskanligi seçimi için KHK ile kamu hizmetinden çikarilmis 14 bin 712 kisinin oy kullandigini tespit ettiklerini söyledi.

Mahkeme karari ile kisitli oldugu tespit edilen 424 kisiyi daha belirlediklerini ifade eden Ali Ihsan Yavuz, söz konusu seçmenlerin bulundugu listeyi YSK'ye ilettiklerini kaydetti.

CHP: KHK ILE ATILANLARIN OY KULLANAMAMASI GIBI BIR DURUM YOK

AKP'nin ek dilekçesi ile ilgili katildigi televizyon programinda degerlendirmelerde bulunan CHP Istanbul Il Baskani Canan Kaftancioglu, "Daha önce KHK'lilerin akrabalari bile oy kullanamaz denmisti. Çok vahim bir durum. Kimlerin oy kullanamayacagi madde 8'de açikça belirtiliyor. KHK ile atilanlarin oy kullanamamasi gibi bir durum yok. Akillarina estigi gibi farazi seylerle basvurular yapiyorlar, bu mümkün olmaz. KHK ile attiginiz kisileri seçimi kaybettikten sonra oy kullanamaz denmesi hukuki degil. Kendileri de biliyor. Kaybettiklerini görünce hukuksuz bir sekilde geçersiz oylari saydirdilar. Bununla da yetinmediler, tüm oylar sayilsin diye dilekçeler verdiler." dedi.

AKP Genel Baskan Yardimcisi Ali Ihsan Yavuz, Istanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi talebiyle olaganüstü itiraz dilekçesini 16 Nisan günü YSK’ya vermisti.

Istanbul belediye baskanligina seçilen CHP’li Ekrem Imamoglu ise 17 Nisan günü il seçim kurulundan mazbatasini almisti.

AKP’nin 44 sayfadan olusan itiraz dilekçesinde, seçimin iptali ve yenilenmesine iliskin gerekçeler arasinda, sandik baskani ve sandik kurulu üyelerinin kamu görevlisi olmasi gerektiginin yasal zorunluluk oldugu animsatilarak, 31 bin 280 sandik baskanindan, 6 bin 539’unun kamu görevlisi olmayanlar, yine bu sandiklarda görev yapan sandik kurulu üyesinin de 13 bin 84’ünün kamu görevlisi olmayanlar arasindan seçildigi belirtilmisti. Bu rakamin toplaminin da 19 bin 623 oldugu kaydedilmisti.


Afganistan'da bakanlik binasina saldiri: 7 ölü, 8 yarali

Afganistan'in baskenti Kabil'deki Iletisim ve Telekomünikasyon Bakanligi'na düzenlenen saldirida 7 kisinin yasamini yitirdi, 8 kisi de yaralandi. Saldiriyi henüz üstlenen olmadi.

Afganistan'in baskenti Kabil'deki Iletisim ve Telekomünikasyon Bakanligi'na düzenlenen bombali ve silahli saldirida 7 kisinin yasamini yitirdigi, 8 kisinin de yaralandigi bildirildi.

Kabil'in merkezindeki bakanlik binasi önünde yasanan patlamanin ardindan saldirganlarin binanin içine girerek güvenlik güçleriyle çatistigini açiklandi.

Içisleri Bakanligindan yapilan açiklamada, bakanlik binasina saldiran 4 kisinin saatler süren operasyon sonucu etkisiz hale getirildigi belirtilerek saldirida 4 sivilin aralarinda bulundugu 7 kisinin yasamini yitirdigi, 8 kisinin de yaralandigi kaydedildi.

Bakanlik binasi, Afganistan Cumhurbaskanligi, Disisleri Bakanligi ve elçiliklerin yakininda bulunuyor.

Reuters'in haberine göre, Taliban saldiriyla bir baglantilari olmadigini açiklarken, saldiriyi henüz üstlenen olmadi.

ILGILI HABER
Afganistan baris görüsmeleri süresiz ertelendi


Sudan'in devrik lideri Besir'in evinde 130 milyon dolar nakit bulundu

Sudan'in devrik lideri Ömer el Besir hakkinda savcilik para aklama ve zimmetine yüklü miktarda para geçirme suçundan sorusturma baslatti. El Besir'in evinde, 130 milyon dolari askin nakit para bulundugu açiklandi.

Sudan'da geçen aralik ayinda artan yoksulluga karsi baslayan ve Cumhurbaskani Ömer El Besir’in istifasi talebiyle yükselen halk hareketinin askeri darbe ile sonuçlanmasinin yankilari sürüyor.

Sudan'da savcilar, ülkenin devrik lideri Ömer El Besir'in evinde, 130 milyon dolari askin nakit para bulundugunu ve El Besir'in kara para aklama suçlamasindan da sorusturulacagini açikladi.

BBC Türkçe'nin haberine göre güvenlik güçleri, evde avro, ABD Dolari ve Sudan Lirasi'ndan olusan 130 milyon dolari askin nakit buldu.

Eski lider, aylarca süren protesto eylemlerinin ardindan devrilmis ve ev hapsine alinmisti. El Besir daha sonra yüksek güvenlikli Kobar Hapishanesi'ne gönderildi.

Reuters Haber Ajansina konusan bir Sudanli yetkili, El Besir'in evinde 351 bin ABD dolari, 6 milyon euro ve 105 milyon ABD dolarina denk gelen bes milyar Sudan Lirasi dolu çuvallar bulundugunu açikladi. Ayni yetkili, El Besir'in sorusturma altinda oldugunu ve "savcilarin eski devlet baskanini Kobar Hapishanesi'nde sorgulayacagini" belirtti.

Para dolu çuvallara ait oldugu öne sürülen fotograflar basina su sekilde yansidi.

ILGILI HABER
Sudan’da sahipsiz darbe, programsiz devrim

ILGILI HABER
TKP: Sudan’da yönetim derhal halka devredilmelidir


Balçova Merkez Semt Evi açildi

Türkiye Komünist Partisi'nin semt evlerinin bir yenisi bugün Izmir Balçova'da açildi.

Türkiye Komünist Partisi'nin 2018 Eylül'ünde düzenledigi "Emekçilere" konferansi dogrultusunda, sene basinda açilmaya baslanan semt evlerinin bir yenisi bugün Izmir'de açildi. 

Açilista TKP Balçova Merkez Semt Evi adina Nevin Aslan söz aldi. Konusmasinda 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Balçova'da yogun bir çalisma yürüttüklerine deginen Aslan, Balçova halkinin TKP'ye yogun ilgi gösterdigini belirtti. Bu ilginin sonucunda, Balçova'da yüzde 1'in üzerinde oy aldiklarini belirten Aslan, seçimden sonra bu ilgiyi yalniz birakmak niyetinde olmadiklarini ifade etti. Düzen partilerinin seçimden sonra halk ile iletisimi kestiklerini, Balçova'da TKP'ye verilen her bir oyun ise çok degerli oldugunu ifade etti. Bugün açilisi gerçeklestirilen semt evinin, TKP'ye oy veren, ilgi duyan tüm emekçilerin bulusma, dayanisma ve aydinlanma noktasi olacagini söyleyerek sözlerini sonlandirdi. 

Semt evinin açilisinda, TKP'ye üye olan emekçilerin görüslerini su sekilde paylasti: 

Gül: Zaten uzun yillardir takip ediyordum TKP'yi. Epeyce zamandir Balçova'da etkin olunmasi gerektigini düsünüyordum. Ister istemez bir seyler görmek istiyor insan... Bugün Balçova Merkez Semt Evi'nin açilisi ile çok önemli adimlar atabilecegimizi gördüm ve TKP üyesi oldum.

Alpaslan: Daha önce çalistigim yerlerde tarikatlara, cemaatlere hep rastladim. Yasadigim mahallede de arttilar. Bunlara karsi insanlara sinif bilinci asilamak lazim diye düsünüyorum. Buradaki gibi semt evleri, insanlarda bu bilincin olusmasina destek olacak yerler. Böyle düsündügüm için de bugün buradayim.

ILGILI HABER
Izmir'de dördüncü Semt Evi açiliyor

ILGILI HABER
Izmir Çinartepe Semt Evi açilisina yogun ilgi


Misir'da referandum: Sisi'nin görev süresi 2030'a kadar uzatilabilir

Misir'da Devlet Baskani Abdülfettah el Sisi'nin 11 yil daha görevde kalmasinin önünü açacak yasal düzenleme için referandum düzenleniyor.

Misir'da Devlet Baskani Abdülfettah el Sisi'nin 2030 yilina kadar iktidarda kalabilmesinin önünü açan anayasa degisiklikleri için bugün referanduma gidildi. Halkin katiliminin yüksek olmasi amaciyla üç güne yayilan oylama 22 Nisan tarihinde sona erecek.

Misir parlamentosu yapilan degisiklik ile Devlet Baskanligi koltugundaki süresi 2022'de dolan Sisi'ye, Anayasa degisikligiyle iki yil ek süre tanindi. Böylelikle Sisi, bir dönem daha baskanlik yarisina katilabilecek ve 2030 yilina kadar Misir Devlet Baskani olabilecek. Degisikliklerin yürürlüge girebilmesi için gerekli referandum süreci bugün basladi.

OY KULLANMAYANLARA PARA CEZASI

Misir Ulusal Seçim Komisyonu sözcüsü Mahmud el-Serif, oy kullanmayanlara 500 cuneyh para cezasi kesilecegini ifade etti.

Sisi'yi destekleyenler devlet baskaninin görev süresinin uzatilmasinin "büyük kalkinma projeleri ve ekonomik reformlarin tamamlanmasi için ihtiyaç duydugu zamani" saglayacagini öne sürüyor.

ORDU VE YARGI ÜZERINDEKI ETKI ARTABILIR

Muhalefet partileri ise anayasal degisikligini ülkeyi otoriterlige sürükleyecegini belirtiyor. Anayasa degisikligi kapsaminda Sisi'nin yargi üzerindeki denetimi, ordunun da Misir siyasi hayatindaki nüfuzunu artirmasi mümkün hale gelecek.

Sonuçlarin 27 Nisan'da açiklanmasi bekleniyor. 

ILGILI HABER
Sisi, 2030 yilina dek devlet baskani olabilecek


Akar: S-400 alimi savunma tedbiridir

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, S-400 tartismalari ve Yunanistan ile devam eden adalar sorununa iliskin açiklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakani Hulusi Akar, S-400 tartismalari ve Yunanistan ile devam eden adalar sorununa iliskin açiklamalarda bulundu.

Akar, gayri askeri statüdeki adalarin silahlandirilmasiyla uluslararasi hukuk ve antlasmalarin ihlal edildigini belirterek, "Yunan meslektasimdan samimi, yapici, iyi iliskilerimiz çerçevesinde bu ve diger konularda gerekli tedbirleri almasini bekliyorum" dedi.

'S-400 ALIMI SAVUNMA TEDBIRIDIR'

Türkiye'nin S-400 hava ve füze savunma sistemi satin almasina iliskin degerlendirmelerde bulunan Akar, söyle konustu:

"S-400 hava ve füze savunma sistemi alimi, hava ve füze tehdidine karsi ülkemizin savunmasina yönelik bir tedbirdir. Bilindigi üzere, Yunanistan ve diger bazi NATO müttefiklerinde de S-300 hava savunma sistemi bulunmaktadir. Ülkelerin bu konudaki kararlarini saygiyla karsiliyoruz. Son olarak, Türkiye bir NATO müttefiki olarak ve ikili iliskilerinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte, bölge ve dünya barisina katki sunmaya devam etmektedir."

Disisleri Bakani Mevlüt Çavusoglu, dün, F-35 ve S-400'lerle ilgili olarak "ABD'ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk" demisti.

ILGILI HABER
AKP'den S-400'le ilgili ABD'ye ortak komisyon kurma teklifi


 

* info (et) rssokur.com
RSS linkinizi eklemek için bize mail atınız...