son haber | açılış sayfam yap | sık kullanılanlara ekle

Coin Comments

_  İYİ BİLİRİM
2  NENASIL RSS
7  İNTERNET MEDYASI RSS


?Emirates’ten Yüzde 100 Geri Dönüştürülmüş Plastikten Üretilen Battaniye

Emirates Havayolu, yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen yeni battaniyeleri ile çevreci yaklaşımını sürdürüyor.


?11.174 İlköğretim Öğrencisi, Çevre ve Geri Dönüşüm İyi Niyet Elçisi Oldu

DİMES’in, Tetra Pak tarafından 12 yıldır gerçekleştirilen ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesine sürekli desteği, başarılı sonuçlar getiriyor.


?Üsküdar Belediyesinden Şık ve Çevreci Fikir: Ekolojik Çanta!

Dünya markaları bir süredir sürdürülebilir modayı, yeşil tasarımı ve sosyal duyarlılığı konuşuyor.


?Pirelli’den Çevre Dostu Lastikler İçin Bir İşbirliği Daha

Pirelli ile Biocca Üniversitesi arasında 2001 yılında başlayan işbirliği sonucunda hayata geçen CORIMAV Projesi yenilendi. İleri teknolojili malzemeler alanında araştırmalar yapmak için kurulan konsorsiyum bu yenilemeyle birlikte artık ekolojik lastikler


?Doğaya Sizin Kadar Aşık Yumuşatıcı

İçeriğindeki bitkisel özler ile temizliği doğanın gücüden alan yeni ürün Viking Natural Çamaşır Yumuşatıcısı evlerinize ekonomik ve çevre dostu, doğal bir temizlik sunuyor.


?Antalya’ ya Güneş Enerjili Taksi Durakları Geliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Türkiye’ye örnek olacak dev bir proje için daha çalışmalara başladı.


?PUMA Ignite İstanbul 2016’ya DİMES Desteği

Spor performans giyim markası PUMA’nın ‘Ignite Your City / Şehrini Ateşle’ konseptiyle tüm dünyanın gözde kentlerinde gerçekleştirdiği koşuların İstanbul 2016 ayağına, ülkemizin önde gelen içecek markası DİMES de co-sponsor olarak destek veriyor.


Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!

?Ben Hatice’nin Annesiyim… Çok şükür tedavimiz bitti. Önce Allah’ım sonra doktorlarımızın ve LÖSEV ’in sayesinde kızım iyileşti.


?Hem Eğlenceli, Hem Eğitici: DİMES’le Dönüşüm Doğamızda Etkinliği

2016 yılı başında sürdürülebilirlik alanında tüketici odaklı çalışmalarına hız veren DİMES, eğlence ve eğitimi bir arada sunan bir etkinlikle çocuklara geri dönüşümü anlatıyor.


?Yeni Dijital Kuşağın Eğitimi Cisco Academy’den

Cisco, eğitim kurumları ile iş birliği yaparak Türkiye’de 44 binden fazla katılımcıyı Cisco Academy programı kapsamında dünyanın ihtiyaç duyduğu dijital becerilerle donatırken, onlara küresel iş fırsatlarının da kapılarını açıyor.


?Sokak Hayvanları Belediyenin Atık İstasyonlarıyla Doyacak

Zeytinburnu’nda sokak hayvanları, yemek ve su ihtiyacını belediyenin önündeki akıllı mama istasyonlarından karşılıyor.


?PERMAK, Kuru Temizlemede Ekolojik Devri Başlatıyor

PERMAK, Türkiye’deki kuru temizleme sistemini kökünden değiştiriyor. Sektördeki en sağlıklı ve ekolojik kuru temizleme sistemi olan GreenEarth, kıyafetteki renk ve doku canlılığını da artırıyor.


?DİMES, 360’A da Başka Bakıyor

Farklı bir bakış açısıyla hazırlanmış, dinamik reklam kampanyalarıyla marka odaklı iletişimde vites artıran DİMES, dijital mecralar ve Sosyal Medya’da da rutinlerden ve ezberlerden uzak duruyor.


?Vodafone ve Tabit 23 Milyon TL Yatırımla Dünyanın İlk Akıllı Köyünü Aydın’da Kuracak

Vodafone, Türkiye’deki 10. yılında, Dijital Dönüşüm Hareketi kapsamında kırsal alana yönelik kalkınma seferberliği başlatarak, tüm dünyaya ilham verecek yeni bir yatırımı hayata geçirmek için düğmeye bastı.


?Gübre Olan Tişörtler, Havayı Temizleyen Halılar Geliyor!

İşte nihayet elinizde bir kitapla koltuğunuza gömülüp rahatlamak için zaman buldunuz. Kızınız yan odada bilgisayarıyla meşgul, bebek de halının üstünde rengarenk plastik oyuncaklarıyla oynamakta. Şu an kesinlikle her şey yolunda görünüyor.


?Muratbey Yeşil Üretim İle Çevre Korunmasını Hedefliyor

Üretiminin her aşamasında doğaya saygıyı görev bilen Muratbey Peynirleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına dikkat çekti.


Doğaya Dönüşün Rotası "Cennet Daday"

?Kentli insanın dilinden düşürmediği 'doğaya dönüş' ve 'doğal beslenme' kentlerde ne kadar gerçekleştirilebilir ki?


?Yeni Mercedes E Serisi Fiber Tavan Sayesinde Daha Az Yakıt Tüketiyor

BASF, dünyanın doğal elyaftan yapılan ilk otomobil tavan çerçevesinin üretilmesinde çözüm sağladı. Otomotiv endüstrisi için inovatif ağırlık azaltıcı çözümler sunan BASF’nin FiberFrame çatı sistemi ilk olarak Mercedes-Benz'in yeni E sınıfında kullanıld


“Kağıttan Fidana Dönüş” Projesi Gerçeğe Dönüştü, Toplanan Atıklar “Fidan Dikim Şenliği”nde Hayat Buldu!

Biosun Pamukova, Pamukova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önderliğinde düzenlenen proje kapsamında, okullarda toplanan 6.420kg atık kağıt, Orman İşletme Şefliği’nin desteğiyle 1.250 adet fidana dönüştü.


?Çevre Dostu Ambalajlar Sürdürülebilir Başarıyı Tetikliyor!

Fark yaratan ambalaj tasarımlarıyla adından söz ettiren Tasarist ekibi, çevre dostu ambalaj tasarımlarının markalar dünyasında meydana getirdiği değişim ve gelişim süreçlerine dair açıklamalarda bulundu.


?Koroplast’tan, Çöpe “Çöp”le Çözüm Bulan Mucitlere Destek!

9-16 yaş arası genç mucitler için düzenlenen 12. Sezon Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST®LEGO®League (FLL) turnuvası tamamlandı. Turnuvanın tematik destekçisi olan Koroplast, “Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm“ temasıyla yenilikçi çözümler sunan genç mucitlere pro


?Forum AVM'ler, İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek için Bir Saatliğine Işıklarını Azaltıyor

Multi Turkey bünyesindeki Forum Alışveriş Merkezleri, ‘Dünya Saati’ etkinliği kapsamında 19 Mart Cumartesi günü 20:30 – 21:30 saatleri arasında ışıklarını azaltıyor. Dünya Saati, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için düzenlenen dünyanın en


?İETT’den Rüzgar Enerjisine Bir Adım Daha

Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar türbini kurulumu gerçekleştiren İETT, yenilenebilir enerji yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. İETT’nin Kartal Peron Alanı’na tesis ettiği ‘’rüzgar türbini’’ yılda yıl da yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üreti


?İGSAŞ Sürdürülebilir Tarım İçin Köy Köy Dolaşıyor

Sektörün öncü isimlerinin buluştuğu “Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Konferansı”nda tarım ve gıda sektörünün geleceği masaya yatırıldı.


?Cappy’den Sürdürülebilir Ambalajlama Alanında Bir İlk!

Türkiye’nin en çok tercih edilen meyve suyu markası Cappy, Tetra Pak işbirliğiyle, içecek sektöründe, sürdürülebilir ambalajlama alanında, Türkiye’de bir ilke imza atıyor.


Unilever’in Tüm Dünyadaki 600 Tesisi Artık Çöplüğe Katı Atık Göndermiyor!

Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı doğrultusunda önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Dünya genelindeki 600'ü aşkın Unilever tesisi, artık katı atık alanlarına atık göndermiyor.


Elektronik Atık Getirene Hediye

?Kadıköy Belediyesi, elektronik atıkların geri dönüşümü için kampanya başlattı. Elektronik atığını belediyenin atık merkezine getiren hediye kazanıyor.


?İklim Mücadelesine Tarihi Destek

WWF’in 10 yıldır düzenlediği Dünya Saati etkinliğine bu yıl Türkiye’den ‘tarihi’ destek geldi. Efes Antik Kenti, Selimiye Cami ve Peri Bacaları da 19 Mart’ta ışıklarını bir saatliğine kapatacak.


?İstanbul’da 50 Bin Öğrenciye Geri Dönüşüm Eğitimi Verilecek

Tetra Pak, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla süren geri dönüşüm eğitimi öngören “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” Projesi’nde 1 milyon 200 bin öğrenciye ulaşıldı.


?1 Milyon 200 Bin Öğrenci 'Küçük Şeyler' ile 'Doğayı Yeniledi'

Tetra Pak, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla süren geri dönüşüm eğitimi öngören “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” Projesi’nde 1 milyon 200 bin öğrenciye ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Tet


?Geri Dönüşüme Kadın Eli Değdi

Geri dönüşüm, enerji tasarrufu ve çevre bilinci gibi konularda aldıkları eğitimleri tamamlayan Zeytinburnu’ndaki 65 ev hanımı, evdeki atıkları geri dönüşüme kazandırmaya başladı.


?PepsiCo Türkiye’ye Enerji Verimliliği Alanında Büyük Ödül

PepsiCo Türkiye, İzmir Kemalpaşa’da bulunan fabrikasının enerji yoğunluğunu 2012-2014 yılları arasında referans değerlere göre ortalama %49 oranında azaltarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 16’ıncısı düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği


?Maltepe Belediyesi’nden “Elektronik Atık Çöp Değildir” Kampanyası

İki ton elektronik atık toplayan okula bilgisayar Maltepe Belediyesi, ilçedeki okullara yönelik olarak başlattığı kampanya kapsamında iki ton elektrikli ya da elektronik atık toplayan okula, bilgisayar ve yazıcı hediye edecek.


?Kuş Cennetine Otoban

Ulaştırma Bakanlığı Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün İzmir Körfezi Geçiş Projesi, İzmir Kuş Cenneti olarak da bilinen Gediz Deltası’ndaki flamingoların yaşam alanlarını tehdit ediyor. Altı şeritli yol ve tren yolunu içeren proje planı uygulandığı takdirde


?P&G 2020 Çevre ve Toplum Hedefleri Doğrultusunda “2015 Sürdürülebilirlik Raporu”nu Yayınladı

P&G, çevre ayak izini azaltma ve toplumsal koşulları iyileştirme hedefleri doğrultusunda 17. Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı. P&G, üretimde kullanılan su miktarını 2010 yılından bu yana yüzde 21 azaltarak hedeflenenden daha fazla su tasarrufu sağlark


?Kone Doğa Koleji’nde Eğitim Verdi, Çoçuklara Asansörde Güvenliği Öğretti…

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asansör pazarının zirvesinde yer alan KONE, ürünleriyle olduğu kadar kurumsal sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ile de adından söz ettiriyor. İçinde bulunduğu topluma karşı sorumluluklarını yerine getirme anlayı


?Türkiye'de, Doğup Büyüdüğü Topraklarda Bir Kadın Bir Kasaba Kurabilir mi?

25 yıl matematik öğretmenliği yapan İksir Sema Aydın'ın en büyük hayaliydi doğup büyüdüğü topraklarda bir yaşam kasabası kurmak..İdeallerinin peşinden yılmadan koşan girişimci kadın, hayallerini gerçeğe dönüştürerek (KAGİDER) Kadın Girişimciler Derneği'nd


Maltepe’de Son Bir Yılda 3 Milyon 649 Bin Kilogram Atık Toplandı

Maltepe Belediyesi, 2015 yılında ilçe genelinde 3 milyon 649 bin 202 kilogram atık toplarken, 544 noktada da gürültü denetimi gerçekleştirdi.


?2015 Tema Vakfı Çevre Açısından En İyi Ve En Kötü Olayları

En kötüler Kuito Petrol Tankeri Radyoaktif atık yüklü olduğu iddiasıyla gündeme gelen Fpso Kuito isimli petrol tankeri, söküm yapılmak üzere İzmir’deki Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi'ne getirildi. Yetkili kurumlarca yapılan ölçümler sonucunda, 'Za


?Merdiven Altı Kuru Temizleme Kansere Davetiye Çıkarıyor!

Yeterli kimyasal emilimi sağlamadığı için, Avrupa’da kullanımı yasaklanan, hurdaya çıkmış kuru temizleme makinalarının, Türkiye pazarına sokulmasıyla merdiven altı kuru temizleme hızla arttı. Bu makinalarla yapılan kuru temizlenin, birçok cilt ve solunum


?2016'ya Nesli Tehlike Altındaki Bir Hayvanı Evlat Edinerek Girin

WWF-Türkiye’nin nesli tehlike altındaki türlerin korunması için yürüttüğü evlat edinme kampanyası ile yeni yılda sevdiklerinize anlamlı bir hediye verebilirsiniz. Hediyelerinizle hem sevdiklerinizi mutlu edebilir, hem bu türleri korumak için yürütülen çal


Bosch Ev Aletleri’nden Doğa Hareketine Dönüşecek Yeni Yıl Kutlama Kampanyası

?‘Yaşam için teknoloji’ anlayışıyla, tüketicilerine mükemmel sonuçlar elde etmenin en kolay yolunu sunan Bosch Ev Aletleri, 2016’ya girerken sadece insanlar için değil, dünyamız ve doğa için bir şeyler yapmak istedi ve doğanın yeni yılını kutlamaya karar


?Caretta Caretta’lardan Güzel Haber Var

Caretta caretta’ları koruma çabaları sonuç vermeye başladı. Dünyada iri başlı deniz kaplumbağalarının sayısı artıyor. Akdeniz’den gelen haberler daha da güzel.


ÇEVKO’dan Tetra Pak’a Yeşil Nokta Sanayi Ödülü

Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı ÇEVKO tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması” sonuçlandı. Yarışmanın Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları kategorisindeki Yeşil Nokta Sanayi Ödülü, ‘Küçük Şe


?Samsung, TCO Certified Display 7.0 Sertifikası ile Çevre Dostu Monitör Üretimini Sağlamlaştırdı

Samsung, Kurumsal Monitör Serisi 2015 için almaya hak kazandığı TCO Certified Display 7.0 Sertifikası ile sürdürülebilir ekran yapısı ve performansı konusundaki başarı ve kararlılığını bir kez daha gösterdi


?Sakaryalı Minikler Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu İle Eğlenirken Öğrenecek

2008’den bu yana 115 bini aşkın çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu Sakaryalı minik tiyatroseverlerle buluşturuyor. Tüm Sakarya halkının davetli olduğu oyun, 19-20 Aralık


Ormanlar Çift Taraflı Kullanılmış Kağıt Sever!

-Tasarruf edilen her 20 top kağıt bir ağaç kurtarıyor -Yılda 40 top kağıt tasarruf eden bir ofis, doğaya iki ağaç armağan ediyor. Bin ofis bunu yaparsa, 2 bin ağaçlı orman kazanılıyor


?Dünyanın Durumu 2015 Sürdürülebilirliğin Önündeki Gizli Tehditlerle Yüzleşmek

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ve TEMA Vakfı işbirliğinde yayımlanan Dünyanın Durumu serisinin 2015 sayısı “Sürdürülebilirliğin Önündeki Gizli Tehditlerle Yüzleşmek”, İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.


“Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz!” İmza Kampanyası

Bu kampanyada, tüm yerel yönetimlerden musluklarımızdan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, altyapı hizmetlerini kamu kaynaklarıyla yenilemelerini ve temel ihtiyaçlarımız için gerekli olan suyu hanelerimize ücretsiz sağlamalarını talep ediyoruz.


?İnovalig’in Sağlık Biyoteknolojisi Alanındaki Lideri Vsy Biotechnology Oldu

VSY Biotechnology; 3-5 Aralık 2015 tarihleri arasındaki Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen “İnovaLig Yarışması”nda İnovasyon Döngüsü kategorisinde Türkiye 4.'sü oldu. Yaklaşık 500 firmanın katıldığı etkinlikte ilk 5’e giren tek sağlık biyotek


Enerjisa “Dünyanın Enerjisini Koruyorum” Dedi, 5 Yılda 208 Bin Çocuğa Ulaştı

‘Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum!’ sloganıyla 2010 yılında başladığı çocuklara yönelik enerji verimliliği eğitimlerini sürdüren Enerjisa, 2015 yılı eğitimlerini tamamladı.


?Başkan Türel Yerli Elektrikli Makam Aracı Kullanacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çevre duyarlılığına dikkat çekmek için çevre dostu elektrikli makam aracı kullanma kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin çevre dostu belediyeciliğe öncülük etmek için aldığı 10 elektrikli hizmet aracını


?Schneider Electric Koşu Takımı Çocuklar için Koştu

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında dünya çapında bir uzman olan Schneider Electric’in 100 kişilik Koşu Takımı, 15 Kasım Pazar günü yapılan 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda, Koruncuk, AÇEV ve TEGV vakıflarının projelerine destek vermek için ter döktü.


?Buğday'dan "Ne Yapmalı?" Yılbaşı Kartları

Buğday’ın “Ne Yapmalı?” yılbaşı kartları serisi, sorunun değil, çözümün bir parçası olabilmek için tasarlandı. Hepimizin günlük hayatında uygulayabileceği doğa dostu pratik fikirler, sıcacık çizimlerle kartpostal haline getirildi.


İETT’den Rüzgar Enerjisi İçin Dev Adım

İETT, Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbinini kurdu. Şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışan ve Beylikdüzü Metrobüs İşletme binasına elektrik sağlayacak sistem yılda yaklaşık 17.000 kWh üretim yap


?EMC, CDP Tarafından İklim Değişikliğine Yönelik Eylem Planına

EMC, CDP’nin A Listesine Girmeye Hak Kazanarak 2015’te İklimle İlgili Kamuoyunu Bilgilendiren Liderler Endeksinde Yer Alan Şirketlerden Biri Oldu


?Yemeksepeti’nden Fark Yaratan ‘Yeşil’ Kutucuk

Yemeksepeti’nden sipariş verenler, ödeme sayfasındaki “Yeşili koruyalım” kutucuğuna aşinadır. Peki, bu basit detayın çevreye gerçekte nasıl bir faydası olduğunu hiç düşündünüz mü? Yemeksepeti, sadece 2015’te 63 ton daha az plastik tüketilmesini sağladı. Y


?Viko’dan Çocuklara Yardım İçin Örnek Adım…

“Sürdürülebilir, Aydınlık Bir Gelecek” yaklaşımı ile yaşama değer katan birçok sosyal sorumluluk projesi yürüten VİKO, çalışanlarından oluşan Aydınlık Toplum Gönüllülerinibu projelerine dahil ederek maksimum etkiyi sağlamayı amaçlıyor.


?Ağaçlandırma Kampanyasına Destek İçin Son 1 Ay

İç Anadolu bozkırında 1961 yılından beri sürdürülen ağaçlandırma projeleri ile neredeyse yoktan var edilen “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi amacıyla ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliği ile başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden”kampanyasında sona yaklaş


Dünya artık ‘’Sürdürülebilir Kalkınma Çağı’’na girdi

G20 Ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi, 11 – 12 Kasım 2015’te Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Zirvenin davetli konuşmacılarından, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN I Global) Başkanı Jeffrey


?Birleşmiş Milletler, TEMA Vakfı’nın Toprak Gündemini Kabul Etti

9-15 Kasım tarihleri arasında Erozyonla Mücadele Haftası'nı kutlayan TEMA Vakfı, "Toprak ve İklim" arasındaki ilişkilere dikkat çekmek için tüm Türkiye'de gönüllülerinin katılımıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenleyecek. TEMA bu sene, yaklaşık 25 yıldır müc


Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

?Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali daha iyi bir gelecek yaratmak için çaba gösterenlerin ilham verici hikayelerini 8 yıldır izleyiciyle buluşturuyor. 19-22 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek festivalde bu yıl tekstil, permakültür, iklim, su, tasarım/mimar


?Çevre Dostu Bisikletler İle Atıklara Savaş Açıyor

Günlük koşuşturma içerisinde bizi gideceğimiz yere hızlı ve kolay bir şekilde götüren motorlu taşıtları tercih ediyoruz. Bu nedenle çoğu zaman çevremizdeki birçok güzelliği keşfedemediğimiz gibi kirliliği de fark etmiyoruz.


?Prontotour’dan Doğa İçin Yeşil Adım...

Karbon ayak izi, en genel tanımıyla her bireyin yaşamsal faaliyetleri sonucu doğada meydana getirdiği karbondioksit miktarıdır. Karbon ayak izlerinin doğal yaşamda bulduğu somut karşılığı küresel ısınma, iklim değişikliği ve bunlara bağlı olarak doğal yaş


?Siz Hiç Tohum Takas Şenliği’ne Katıldınız mı?

Şile Belediyesi 15 Kasım Pazar günü üçüncü kez “Tohum Takas Şenliği”ne ev sahipliği yaparak Ata tohumlarının değerine dikkat çekiyor. Yerli tohumları ve iyi, temiz, adil gıda ile beslenmeye yönelik yapılan etkinlikte aynı zamanda İstanbul’un ilk yeryüzü p


?İklim için Tarım, Tarım için İklim!

Küresel İklim değişikliğine karşı Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından sosyal hareketleri biraraya getiren "İklim İçin Kampanyası", 12-13 Kasım’da İklim Forumu, 14 Kasım’da da Büyük İklim Yürüyüşü düzenliyor.


?TEMA’dan "Yaşamı Keşfediyorum"

TEMA Vakfı, çocukların yaşamı doğadan öğrenmesi için, tüm Türkiye’yi 3464’e mesaj göndererek "Yaşamı Keşfediyorum" projesini desteklemeye davet etti. Hedef 81 ilde, 400 öğretmen, 10 bin ilkokul öğrencisi.


?İstanbul’u Birlikte Ağaçlandıralım

8 Kasım Pazar saat 11.00 – 14.00 İstanbul Kavacık _ 92 Ormanı ÇEKÜL Vakfı gönüllülerinin, yaşanabilir bir dünya için 100 bin fidan dikerek İstanbul Kavacık'ta oluşturduğu "92 Ormanı"ndaki fidanlar büyüdü ve boyları 5 metreye ulaşarak “yaşanabilir bir d


?İstanbul, G20 Öncesinde Küresel İklim Tartışmasına Ev Sahibi Oluyor

Sürdürülebilir kalkınma gündemi, Antalya’da yapılacak G20 Toplantıları ve Paris’te düzenlenecek COP21 İklim Zirvesi öncesinde İstanbul’da masaya yatırılıyor.


SKD 12. Taraflar Konferansı-COP12 BB

İş dünyası ve politikacılar, dünya çapında her yıl yüzde 25’i tahrip olan ve 40 milyar dolarlık ekonomik kayıp yaratan arazi bozulumuna karşı, “Ankara Deklarasyonu” ile ortak hareket etme kararı aldı. 100’den fazla ülkenin Ankara’da bir araya geldiği Birl


?Kazdağı’na Vurulacak Yeni Hançer: "Kısacık Altın Madeni Projesi"

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağı’nın doğasını, havasını, suyunu, olumsuz etkileyecek, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verecek “Kısacık Altın Madeni Projesi”ne dur demek üzere, 3 Kasım 2015 saat 14:00’te Kısacık Köyü’n


?“Sağlıklı Ve Mutlu Çocuklar” Bu Tasarımlarda Electrolux Design Lab 2015’in Kazananı Belli Oldu

2003 yılından itibaren düzenlenen, lisans ve lisansüstü endüstriyel tasarım öğrencilerinin geleceğin ev aletlerini tasarladığı Electrolux Design Lab 2015’in kazananı belli oldu. Türkiye’den Dorian isimli tasarımıyla ilk 35 arasında yer almayı başaran Örsa


?Renault-Nissan İttifakı Dünyanın En Büyük Elektrikli Araç Filosunu COP21 Konferansı İçin Tedarik Edecek

İttifak, 2015 Paris İklim Konferansı için %100 elektrikli 200 adet otomobil tedarik edecek. ?Filonun etkinlik boyunca 400 bin km yol kat edecek ve kullanım esnasında sıfır emisyon* yayacak. ?Filo Renault ZOE, Nissan LEAF ve Nissan e-NV200’den oluşacak


?Tema Vakfı’ndan Tüm Siyasi Partilere Çağrı: “Doğayı Kalkınma Politikalarının Merkezine Koyun”

TEMA Vakfı, EkoSiyaset 2015 Bildirgesi ile tüm siyasi partileri doğayla ilgili sorunları ve çözümleri siyasetin merkezine taşımaya çağırdı. Günümüz siyasetini doğrudan etkileyen bölgesel çatışmalar, mülteci sorunu, ekonomik kayıplar ve risklerin doğrudan


?IWC Schaffhausen Ve Gaggenau İşbirliği İle Saat Yapım Atölyesi

Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC Schaffhausen ve sofistike tasarımları ile mutfak aletleri sektörünün en önemli markalarından Gaggenau işbirliği ile gerçekleştirilen IWC Saat Yapımcılığı Atölyesi, efsane saat ustası Ku


?Fibabanka’dan 5. Yılında 5.000 Ağaç

Ormanların ülkemiz için önemine dikkat çeken Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmanın yolu ormanları korumaktan ve ağaçlandırma çalışmalarını artırmaktan geçiyor.” dedi.


?“Evlerden Evrene Çevre Bilinci” Projesi Türkiye’nin En İyi Uygulama Örneği Seçildi

“Evlerden Evrene Çevre Bilinci” projesi, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi’nin 12. Taraflar (COP12) Konferansı’nda, halkın bilinçlendirilmesi ve toplumda farkındalık oluşturulması kategorisinde en iyi uygulama örneği seçildi.


?Ekolojik Türk Otomobili “Ecto”ya Pizza Pizza’dan Tam Destek

Türkiye’nin en yaygın şube ağına sahip olan yerli pizza markası Pizza Pizza, çevre dostu ve ekonomik “Ekolojik Türk Otomobili” ECTO’nun hayata geçmesine destek oldu. Sıfır karbon salımı ile çevre dostu olan elektrikli araç ECTO, paket servise yeni bir sol


?Marmara Ereğlisi Kömüre Geçit Vermiyor

22 Ekim 2015, Tekirdağ – Marmara Ereğlisi çevre mücadelesinde kömüre karşı birleşti. Trakya ve Tekirdağ çapında çevre mücadelesi veren 16 Sivil Toplum Kuruluşu, “Marmara Ereğlisi Çevre Platformu” oluşumunu kurdu. Platform, kömürlü termik santrallerin halk


?Doğa Dostu Kent Bahçeleri Kampüslere Yayılıyor

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin başlattığı “Doğa Dostu Kent Bahçeleri – Tohumlar Kampüse” kampanyası devam ediyor.


?Unilever Genç Girişimcileri Ödüllendiriyor

OMO, Algida, Lipton, Dove gibi markaların üreticisi Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırdığı ‘Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülü’nü düzenliyor.


?Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi’nin 7.’si Gerçekleşti.

7. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi Bu Yıl Gaziantep’teydi Katı Atık Kirlenmesi Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi (KAKAD) ve Kriton Curi Çevre Vakfı’nın her sene farklı bir üniversitenin işbirliği ile düzenlediği Ulusal Katı Atık Yönetimi Kon


?Brisa 2014 Sürdürülebilirlik Raporu’na Uluslararası Ödül

Türkiye lastik sektörünün lideri Brisa tarafından hazırlanan 2014 Sürdürülebilirlik Raporu, İngiltere’de faaliyet gösteren Ethical Corporation tarafından “En İyi B2B Sürdürülebilirlik Raporu” ödülüne layık görüldü.


?ACO: Doğru Sistemlerle Gıda İmalatındaki İş Kazalarını Önlemek Mümkün!

ACO Türkiye Genel Müdürü Kerem Altınöz: “Gıda imalat endüstrisinde meydana gelen iş kazaları, toplam iş kazalarının yaklaşık %10 gibi büyük bir kısmını oluşturuyor”.


?Samsung’dan Gıdaları Buzdolabında Taze Tutmanın Püf Notları

Buzdolabına konan yiyeceklerin taze kalmasını sağlamak, biraz da kullanıcıların elinde. Dünya teknoloji devi Samsung, gıdaların hızlıca çürüyüp bozulmasına karşı, tüketicilere hangi gıdayı nasıl ve nerede saklamaları gerektiği konusunda ipuçları verdi.


?Michelin, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Otomotiv Sektöründe Lider

Sürdürülebilir hareketlilik, güvenlik, çevre konularında inovatif çalışmalarıyla dünya lastik sektörünün lideri Michelin, 2015 Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) sıralamasında Sosyal, Çevresel ve Toplumsal kategorilerde otomotiv sektörünün lideri


?Tabiatın Sağlık Veren Güçleri Exponatura’da Sergilenecek

Tüketici bilincinin artması ile özellikle son yıllarda gerek sağlıklı ve doğal beslenmeye; gerekse organik ürünlere olan ilgi büyük oranda arttı. Ülkemizdeki tek sektörel uzmanlık fuarı olma özelliğini taşıyan Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler EXPONATURA


?İELEV Eğitim Kurumları Cağaloğlu Yerleşkesi “Güleriz Ağlanacak Çevremize” İsimli Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor.

Bir Eko Okul olan ve Beyaz Bayrak sahibi İELEV Eğitim Kurumları Cağaloğlu Yerleşkesi, Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği tarafından hazırlanan “Güleriz Ağlanacak Çevremize” isimli sürdürülebilir çevre için karikatür sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi 2


?Unilever İle Konya Selçuk Üniversitesindeyiz!

Sevgili GDN ailesi


?Enerjimizin Yarısını Ekmekten Alıyoruz

İnsanoğlunun bilinen en eski ve en önemli gıda maddesi olan ekmek Türk halkı için daha da özel bir yere sahip. Ekmeğe saygı kültürünün asırlardır devam ettiği Türkiye, rekor ekmek tüketimiyle dünyada dikkati çekiyor. Türk halkı günlük enerjisinin ortalama


?Yırca Köyü’ne Güneş Enerjisi Geldi

10 Ekim 2015, Manisa - Greenpeace’in Yırca Köylüleri ile birlikte Yırca Köy Camii ve İlkokulu’nu güneş enerjisi ile aydınlatmak için başlattığı Eski Köye Yeni Enerji kampanyası başarıya ulaştı. Kömüre karşı mücadelesini geçtiğimiz aylarda kazanan Yırca Kö


?Çevreye ve İnsana Dost: Oxivir Plus Hijyen Çözümleri

Sealed Air’in iş birimi Diversey Care profesyonel temizlik ve hijyen çözümlerinde yenilikçi ürünler geliştirmeyi sürdürüyor. Diversey Care’in sunduğu üstün çözümlerden biri de bulaşıcı hastalıklardan korunmayı sağlayan Oxivir Plus Ürün Grubu. Bulaşıcı has


?Kordsa Global Birinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Dünyanın lider naylon, polyester iplik, kord bezi ve tek kord üreticisi Kordsa Global, 2013-2014 dönemi faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal performansını yansıtan ilk sürdürülebilirlik raporunu paydaşlarına sundu.


?Su ile Gelen Mucize

Neredeyse deney gibi yapılmış bir çalışma ile sadece sulama yönetiminin değişmesi sayesinde, tarladaki ürünlerdeki verimlilik %40’a varan oranlarda arttı. Tamamen Türkiye’de üretilen bu yeni teknoloji sayesinde tarım sektörü sadece “su” ile ürünlerini dah


?Her Fidan Bir Can Bursa’ya Yeni Bir Orman

Bursa Valisi Münir Karaloğlu: Mudanya’da kaybettiğimiz ormanlık alanı yeniden elbirliğiyle yeşillendirecek, Bursa’ya yeni bir orman kazandıracağız, dedi.


?Sivil Toplum Kuruluşları Hava Kirliliğine Karşı Birleşti

Türkiye’de ve uluslaraslarası çapta sağlık ve doğa koruma alanlarında çalışan 18 Sivil Toplum Kuruluşu, “Temiz Hava Hakkı Platformu” oluşumunu kurdu. Platform, kömürlü termik santrallerin halk ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerini izleyerek, temiz hava h


?Çanakkale'nin Termik Santrallere İtirazı Var

TEMA Vakfı, Çanakkale’de yapılması planlanan Biga Termik Santrali’ne resmi itiraz hakkını kullanmak isteyenleri 8 Ekim’e kadar itiraz dilekçesi ile Çanakkale İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurmaya davet etti. Çanakkale'de yapılması planlanan Biga


?Antalya "Çiçek Açan Şehirler"de Dünya Birincisi

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaleiçi projesiyle katıldığı 'Çiçek Açan Şehirler' yarışmasının sonuçları Kanada'nın Kamloops Kenti'nde açıklandı. Türkiye’den ilk kez bir kentin katıldığı, uluslararası ‘Çiçek Açan Şehirler’ yarışmasında Antalya, “Beş Çi


Küçükçekmeceliler Plastik Atıklarla Sokak Hayvanlarına Sıcak Bir Yuva Sağlayacak!

PAGDER’in plastik atıkları geri dönüşüme kazandırıp sokak hayvanlarına sıcak birer yuva sağlamayı hedefleyen ve 2015 proje gönüllü elçiliğini Mirkelam’ın yaptığı “Yuvaya Dönüşen Plastikler” sosyal sorumluluk projesinde Küçükçekmece Belediyesi de baş deste


?Tavport.com’dan Sokak Hayvanlarına Destek

TAV İşletme Hizmetleri’nin online turizm platformu tavport.com üzerinden yapılan her rezervasyon için 1 TL sokak hayvanlarına destek olarak aktarılıyor. TAV ve MarmaraFed üyeleri bu katkılarla alınan mamaları yardıma muhtaç hayvanlara dağıttı.


?Rolls-Royce Türkiye'nin Üretim Teknolojisindeki Gelişimini Destekliyor

Rolls-Royce, Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde kurulan ve Savunma, Ulaştırma ve Enerji Bakanlıkları tarafından onaylanan “Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi”nin ilk endüstri lideri ve kurucu üyesi olduğunu duyurdu.


?Lassa, Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi ile 9500 Çiftçiye Ulaştı

Brisa’nın lastik sektöründe 41’inci yılını kutlayan markası Lassa, çiftçileri sürdürülebilir tarım uygulamaları hakkında bilgilendirmek ve trafikte güvenle yol almalarını sağlamak amacıyla yollara düştü. Lassa, “Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi” kaps


Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi

?UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde on üzerinden dokuz şartı sağlayarak ilk sıradan girmesi gereken bir insanlık mirası Kültür Bakanlığı’nın engeline takılmış durumda. 50 senelik Ilısu enerji projesi için 12 bin yıllık tarih sulara gömülmek, 100 bin insan ye


?Çayağzı Plajı’na Temizlik

Büyükşehir Belediyesi Demre’nin en önemli turistik bölgelerinden bir olan Çayağzı Plajı’nda temizlik seferberliği başlattı.


?Greenpeace, Kaçkar Dağları’nda Zararlı Kimyasal Tespit Ettiğini Açıkladı

8 Ağustos 2015, İstanbul – Greenpeace bugün yayınladığı raporda, dünyanın en yüksek ve ıssız köşelerinde popüler doğa sporları markaları tarafından kullanılan kalıcı ve zararlı kimyasal izlerine rastlandığını açıkladı. ”Kardaki İzler – Dünyanın ıssız bölg


?Arılar İçin, Arı Gibi Çalışıyoruz!

Tüm dünyada ve Türkiye’de başı dertte olan arılara ve diğer tozlayıcılara, doğa dostu arıcılığa destek olmak için kolları sıvadık! Müjdeler olsun! Bu amaçla, Buğday Derneği olarak, Avrupa Birliği Erasmus+ programına yaptığımız “Ekolojik Arıcılık Eğitimi”


?İETT İle Organik Yolculuk

Organik Hatlar İstanbul’un Köylerine Götürüyor Bu yaz tatil yapamadınız mı? Vakit mi bulamadınız? Gidecek bir köyünüz bile yok mu? İETT’nin köy hatları İstanbul’un içinde köy hayatını yaşamanız ve bir hafta sonu tatilinde kendinize zaman ayırmanız için


?Fosil Yakıtların Azalması Rotayı Yenilenebilir Enerjiye Çevirdi

Anel Grup; “ Güneş enerjisi üretimi yapan yerli firmalar desteklenmeli” Türkiye’de ve dünyada önemli projelere imza atan Anel Grup, günümüzde fosil yakıtların azalmasıyla talep görmeye başlayan, temiz ve yenilenebilir bir enerji çeşidi olan, güneş ener


?Buğdayın Atasından Üretilen Dinkelberger İle Daha İyi Nesiller

Backhaus, kendiliğinden yetişen, buğdayın en vahşi halinden yapılan Dinkelberger ekmeğini diyetinde ekmekten vazgeçmek istemeyenlerin, formuna ve sağlığına önem verenlerin beğenisine sunuyor. Kalorisi düşük, vitamin ve mineral açısından zengin “Backhaus D


?Performans Sanatının Efsane İsmi Ulay Şekerbank Açıkekran’da

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, performans, video ve fotoğraf alanının önemli isimlerinden Ulay’ı, Ali Akay küratörlüğünde “Kimliksizleşme ve Dönüşme” başlıklı kişisel sergisiyle sanatseverlerle buluşturuyor. İlk kez geldiği İstanbul


?Depreme Karşı Altyapı Sistemlerimiz Ne Kadar Güvenli? Kazısız Teknolojilerle Deprem İçin Önleminizi Alın

Türkiye deprem kuşağında yer alan ülkelerden biri. Depreme hazır olup olmadığımızın yeniden sorgulandığı bugünlerde, Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği Başkanı Yasin Torun bambaşka bir tehlikeye dikkat çekiyor: “Depremin etkileyeceği altyapı sistemle


Organik Festival İle Sağlıklı Ve Eğlenceli Bir Haftasonu Geçireceksiniz

?Maçka Demokrasi Parkı’nda 5-6 Eylül 2015 tarihinde düzenlenecek olan Organik Yaşam Festivali’nde tüketiciler, organikle ilgili en doğru kaynaklardan bilgi edinme imkanı bulacak. Organik Bebek mamalarında sektörün lideri HİPP’in ana sponsorluğunda gerçekl


?Aracınızı “Doğru” Kullanın Akaryakıttan % 25 Tasarruf Edin

Akaryakıt sektörünün yüzde yüz yerli markası Starpet, “dost marka” olarak bu kez müşterilerinin daha az akaryakıt tüketmelerini ve bütçelerinden tasarruf etmelerini sağlayacak öneriler sunuyor. Doğru araç kullanımı ve sürüş teknikleri ile yüzde 25 tasarru


?Madencilerin Hayatlarını Yeni Geliştirilen Sensörler Kurtaracak

Geçtiğimiz yıl Soma’da meydana gelen ve 301 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan maden faciasının acısı hala tazeliğini koruyor. Soma faciası, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş kazası olarak tarihe geçerken, maden sektörü


?Ak-Kim Kimya, Karbon Salımını Azaltmak İçin Harekete Geçti

Türkiye'nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim Kimya, karbon salımının azaltılması çalışmalarına temel teşkil eden ‘‘ISO 14064 Sera Gazı Envanteri’’ belgesini aldı.


İş Güvenliği Olmazsa Olmaz! Maden Ve Tünellerde Kazalara Son Verecek Yenilikler Bu Fuarda

Madencilik tarihin en eski iş kollarından biri. Değerli taşların kıymetinin anlaşılmasından sonra insanlar çağlardır kaynak arayışlarını madenlerde sürdürüyorlar. Tarih boyunca pek çoğu kaza ile sonuçlanan arayışlardan biri de geçtiğimiz yıl Soma’da meyda


?Sanatçılardan Anlamlı Destek

Ordu'nun Fatsa İlçesi'nde, yabancı ortaklı özel bir firma tarafından 100 dönümlük orman arazisinde siyanürle altın ayrıştırılması için çalışma başlatılmasını protesto eden vatandaşların 291 gün önce kurdukları direniş çadırını sanatçılar Onur Akın ve Mehm


?Çimsa’ya ‘Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ Birincilik Ödülü

Çimento sektöründe, sektör dağılımının üzerinde kadın çalışan istihdam eden Çimsa, şirket bünyesinde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmaları nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ‘Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eş


?Organik Tutkunları Eylül Ayında Organik Yaşam Festivali’nde Bir Araya Geliyor.

Daha sağlıklı nesiller için organik ürün kullanımı çok önemli. Ancak organik hakkında kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği, tüketicilerin kafasında yüzlerce soru oluşmasına neden oluyor. Tüm bu soruların yanıtlarının, eğlenceli ve bir o kadar da bilgilendiri


?Güneşle Yolculuk Başlıyor

İSTANBUL- İETT Türkiye’nin ilk güneş panelli şehir içi toplu taşıma aracını üretti. Tüm filosunu çevre dostu motorlardan ve doğalgazlı araçlardan oluşturan İETT çevreye karşı sorumlu ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik projelerine devam ediyor. İETT


?Electrolux’ten Yeni Çevreci Elektrik Süpürgeleri

Electrolux’un en yeni çevreci elektrik süpürgelerinden ZUOQUATTRO ve ZUSANIMAL düşük enerji tüketimine rağmen yüksek performanslarıyla dikkat çekiyor. 2014 yılında çevreci ürünleriyle enerji tüketimini 2013 yılına kıyasla % 5,1 oranında azaltmayı başar


?“Yaşam İçin Enerji 50x50 “ İsimli Karma Resim Ve Heykel Sergisi ARMAGGAN Art & Design Gallery’de Başlıyor

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art&Design Gallery’de “Yaşam İçin Enerji 50x50 ”adlı karma sergi, 8 Eylül’de sanatseverler ile buluşuyor. Hareket etmek, aydınlanmak, üretmek ve sanayi için petrolün, madenin, hidroele


?3150 Gençten 53 Doğa Projesi

Adım Adım Oluşumu koşucularının topladığı bağışlar TEMA Vakfı'nın 2013'ten bu yana sürdürdüğü ve Genç TEMA gönüllüleri tarafından uygulanan Dünyayı Kurtaran Adım Projesi’ne aktı. 3150 doğal kahraman 16 bin kişiye ulaştı


?SETBİR Dünyanın En Kapsamlı Sürdürülebilirlik Platformu UNGC’ye Katıldı

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR), sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını ileriye taşıyarak, dünyanın en kapsamlı sürdürülebilirlik platformu olarak kabul edilen UN Global Compact (UNGC) imzacısı oldu.


?Greenpeace Eylemcileri 24 saattir Shell Gemisini Bloke Ediyor, Eylem Devam Ediyor.

30 Temmuz, 2015, Portland, USA – Greenpeace ABD eylemcileri, Çarşamba günü sabah saatlerinde Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkmak üzere olan Shell’e ait MSV Fennica buz kıran gemisine karşı durdurma eylemine başladı. Portland’daki St. John köprüsünden halatla


?İklim Forumu’na Katılım Çağrısı - Birinci Duyuru

İklim Forumu 12-13 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi’nde, Büyük İklim Yürüyüşü 14 Kasım’da İstanbul’da yapılıyor... G20’ye “İklim İçin” Söyleyecek Sözümüz Var! G20 ülkeleri ve iç içe oldukları küresel şirketler, yaşadığımız eşitsizlik ve adaletsizli


Yalnızca Biyolojik Çeşitlilik Değil, Karadeniz Kültürü De Tehdit Altında

“Yeşil Yol” projesi Samsun’dan başlayarak Hopa’ya kadar Doğu Karadeniz’de doğa, kültür ve canlı yaşamını tehdit ederken Karadeniz’e alternatif gelir getireceği iddiaları da gündeme geliyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başka


?Toby Hemenway'ın Permakültür Bahçeleri Kitabı, İlknur Urkun Kelso'nun Çevirisiyle Çıktı.

Permakültür Bahçeleri, hayal gücünüzü harekete geçirerek, permakültürün en temel mesajını okurlara ulaştırıyor: Doğaya karşı değil onunla birlikte çalışırsak daha güzel, daha bereketli ve daha bağışlayıcı bahçeler yaratabiliriz. Toby Hemenway’in gösterdiğ


?Honda’dan Düşük Tüketim Rekoru

Otomotiv devi Honda, teknolojiye yapmış olduğu yatırımların meyvesini toplayama devam ediyor. Civic Tourer 1.6 i-DTEC ile Avrupa’nın 24 ülkesini dolaşan Honda ekibi, 13 bin 498 km’lik rota boyunca ortalama 2,82 lt/100 km’lik tüketim değerine imza atarak G


?Artvin Cerattepe Ankara’dan Destek İstiyor

Artvin Cerattepe'de halk, sivil toplum örgütleriyle birlikte toprak, hava ve suyun korunması için mücadele ediyor. Ilıman kuşak ormanları ile Dünya üzerinde korumada öncelikli 200 Ekolojik Bölgeden birini ortadan kaldıracak madencilik faaliyetinin iptal e


?“Maddenin Hallleri III” Sergisi Armaggan Art & Design Gallery’de Devam Ediyor

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery’de, “Maddenin Halleri III “sergisi 05 Eylül 2015’e kadar izlenebilecek. ARMAGGAN’ın Nuruosmaniye mağazasında yer alan ARMAGGAN Art&Design Gallery’de “Maddenin Hall


5G Teknolojisinde Türk Bilim İnsanlarının Başarısı

Tolga Dinç ve Samet Zihir, 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında çığır açacak çipleri geliştirdiler. Tolga Dinç ve Samet Zihir, 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında fonksiyonellik ve güç özellikleri ile ulaşılab


?Steve Irwin'ın Tahtına Türk Aday

Yaban TV ekranlarında doğayı ve hayvanları konu alan 'Dene Bakalım' isimli programı hazırlayıp sunan Tuna Güzelyurt, 2006 yılında vatoz tarafından sokularak hayatını kaybeden Timsah Avcısı unvanlı Steve Irwin'ın tahtına göz dikti.


?Doğadaki En Sağlam Dostunuz; I.N.O.X.

Bir erkeğin en önemli aksesuarı saatidir. Dünyaca ünlü Victorinox Swiss Army ise bu aksesuarı I.N.O.X. ile bambaşka bir boyuta taşıyor. İsviçreli Victorinox Swiss Army’nin, özel olarak geliştirip ürettiği ve 130 testten başarılı bir şekilde geçen I.N.O.X.


?İTÜ GVO Beylerbeyi Ortaokulu Öğrencileri Semep’te Sundukları Çevre Projeleri İle Ödül Kazandılar

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Beylerbeyi Ortaokulu öğrencileri Doruk Deniz İşler ve Alara Ergül, UNESCO’nun SEMEP projesi (South-Eastern Mediterranean Sea Project / Güneydoğu Akdeniz Projesi) kapsamında sundukları deneysel çalışma ile “En Ö


Türkiye’den Dünya Buğday Üretimine Önemli Katkı

Uluslararası Buğday Genomu Konsorsiyumu (IWGSC) ve Buğday Girişimi, Buğday dane ve protein kalitesini belirleyen 5D buğday kromozomunun referans dizisinin oluşturulması için Türkiye'den fon alındığını açıkladı.


?Solar Impulse, Büyük Okyanus’u Güneş Enerjisiyle Geçerek Rekor Kırdı

Tek bir damla fosil yakıt kullanmadan, yalnızca güneş enerjisiyle dünya çevresindeki yolculuğuna devam eden Solar Impulse, macerasının en önemli etabını bugün tamamladı. 28 Haziran’da Japonya’nın Nagoya kentinden havalanan uçak, beş gün beş gece boyunca B


?Türkiye’de Hızla Büyüyen Organik Ve Doğal Ürünler Pazarı Exponatura Fuarında Buluşuyor

Tüketicilerin artan farkındalıkla giderek daha fazla doğal ürünlere ulaşma ve tüketme talebi organik pazarın büyümesini sağlıyor. İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı olarak gerçekleştiri


?Naslı’dan Ankara için “Jeotermal Tarım” Çağrısı…

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Ankara’nın 9 ilçesindeki zengin jeotermal kaynakların seracılıkta kullanımı ile sektörün hızlı bir gelişim sürecine gireceğini bildirdi.


?İTÜ GVO Beylerbeyi Ortaokulu Öğrencileri Semep’te Sundukları Çevre Projeleri İle Ödül Kazandılar

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Beylerbeyi Ortaokulu öğrencileri Doruk Deniz İşler ve Alara Ergül, UNESCO’nun SEMEP projesi (South-Eastern Mediterranean Sea Project / Güneydoğu Akdeniz Projesi) kapsamında sundukları deneysel çalışma ile “En Ö


?Faber-Castell İklimin Korunmasına Katkıda Bulunuyor

Alman Teknik Denetim Derneği tarafından yapılan bilimsel araştırmayla, dünyanın en büyük kalem üreticisi Faber-Castell’in ürünlerinin karbonsuz olduğunu onaylandı. Faber-Castell’in Brezilya’daki ormanları, zararlı karbon emisyonlarının etkisini de azaltıy


Çevre Dostu Temizlik için, Doğada %100 Çözünen Scotch-Brite

Scotch-Brite™ Super Soft Temizlik Bezleri, doğada %100 çözünerek çevre dostu bir temizlik imkânı sağlıyor. 60°’ye kadar sıcaklıkta yıkanabilme özelliği ile hijyeni garantileyen ürünü, benzerlerinden farklı kılan bir diğer özelliği ise 49x72cm’lik büyük bo


DeFacto İnova ile ?Sürdürülebilir ve Yaratıcı Çözümler

Benimsediği ‘duyarlıklık’ değeri kapsamında çalışmalarına devam eden DeFacto, denim ürünlerin parçalanıp yeniden kullanılması ile ‘Geri Dönüştürülmüş Denim Triko’ları hayata geçirdi.


18. IFOAM Dünya Organik Kongresi Ön Konferansları Yeditepe Üniversitesi’nde

Yeditepe Üniversitesi, 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi Ön Konferanslarına ev sahipliği yapıyor. Organik tarım sektöründeki deneyimlerin, yeniliklerin ve bilgilerin paylaşıldığı bir platform olma özelliği taşıyor.


Tehlike Çanları Sustu, Burdur Gölü’ne Yas Başladı

27 Eylül’de herkesi ‘Göle Yas’ buluşmasına ve ‘Su Orucu’ yapmaya davet eden Lisinia Doğa'ya, Göle Yas Belgesel ekibine ve Göle Hayat Derneği’ne biz de destek veriyoruz. 27 Eylül’de bir gün sürecek su orucu eşliğinde Göle Yas etmeye sizleri de davet ediyo


Doğaya Dokunun, Kendinize Küçük de Olsa Bir Bahçe Oluşturun...

Bursa'da balkonlu bir evde büyüdüm, rahmetli dedem sokakta bir dal bulur, terasta saksıya ekerdi. Ektiği o dal,bahçemizde kocaman bir ağaç olurdu. Çocukluğumda balkonumuzda erik, iğde, limon, taze fasulye ve annemin yetiştirdiği rengarenk çiçekler vardı.


Aksigorta’nın “Hayata Devam Türkiye” Projesine Bir Altın Ödül Daha

Aksigorta’nın 2010 yılında AKUT’la birlikte başlattığı “Hayata Devam Türkiye” Projesi, Altın Pusula, Altın Sabre, Bronz Stevie ödüllerinin ardından, şimdi de Uluslararası KSS Mükemmellik Ödülleri’nde Uluslararası-Genel kategorisinde Altın ödül kazandı.


Rüzgar Santralleri İstanbul'un Son Kartallarını Tehdit Ediyor

stanbul’da kalan son 4 çift şah kartalı şimdi de rüzgar türbinleri tehdit ediyor. Kuşların yuvalarına yakın mesafede inşa edilen türbinlere nasıl izin verildiği tartışılırken yetkililerin acil önlem alması bekleniyor.


LEGO, Çocuklardan Çok Parayı Düşünüyor

Greenpeace, LEGO’yu oyuncaklarının üzerinden Shell’in logosunu kaldırmaya çağırıyor çünkü Shell’in Kuzey Buz Denizi’ndeki petrol arama çalışmaları bölgenin doğası ve dünyanın iklimi için tehdit oluşturuyor.


Seferihisar Doğa Mirası Projesi ile Gizli Bir Doğa Keşfedildi...

Seferihisar Belediyesi Mart 2013’te Seferihisar’daki doğal zenginliğin anlaşılması, belgelenmesi ve Seferihisar halkı ile paylaşılması için, Seferihisar Doğa Mirası Projesi’ni başlattı.


Acer Monitörler Enerji Tasarruflu Tasarımlarıyla Verimlilik Ödülü Kazandı

?Elden çıkarılmış ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan LED arka aydınlatmalı monitörler enerji tasarruflu tasarımlarıyla SEAD Global Verimlilik ödülü de kazandı!


Sürdürülebilirlikle İlgili Sorunlara Çözüm Bulabilecek Gençler Aranıyor!

Unilever'in düzenlediği, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikir geliştirmeleri için teşvik eden yarışmaya başvurular, 1 Ağustos’a kadar devam edecek.


Sanatçılar ve Hayvan Hakları Savunucuları Bir Araya Geldi

İstanbul İl Müdürlüğü'nde TBMM Çevre Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Melda Onur'la buluşan sanatçılar ve hayvan hakları aktivistleri Hayvanları Koruma Kanunu'nun değiştirilmesine dair kanun tasarısı hakkında görüştü.


Yüzde Yüz Organik Tarımı Hedefleyen Ülke, Butan

Butan önümüzdeki on yıl içerisinde tamamen organik gıda üreten dünyadaki ilk ülke olmayı hedefliyor.


Engeller İstanbul’da Aşıldı

Sürdürülebilir kalkınma hedefiyle geçen yıl başlatılan "Peugeot ile Engelsiz Yaşam" projesinin 2014 yılında ilk etkinliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile UNDP desteği ile bu yıl İstanbul Caddebostan sahilinde gerçekleştirildi.


Her Yıl 12 Milyon Hektar Çölleşiyor!

TEMA Vakfı, 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Günü’nde, toprağın önemine, toprağın iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine, çölleşme ve kuraklık ile mücadelede acil olarak gündeme alınması gereken noktalara dikkat çekti.


TBMM Çevre Komisyonu'ndan Hayvanlar Aleyhinde "Koruma" Yasası Tasarısı!

Hayvanları Koruma Kanunu’nun değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı ve teklifinin müzakeresi gündemiyle TBMM Çevre Komisyonu'nda onaylanan tasarının ilk 5 maddesi, toplantıya katılan hayvan hakları örgütleri tarafından büyük bir tepkiyle karşılandı.


?Çevko va Gripin Koç Fest’te Gençlerle El Ele Verdi

23 yıldır daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre için çalışmalar yürüten ÇEVKO Vakfı, geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmak üzere 2014 yılında işbirliği yaptığı Gripin ve Koç Holding’in yürüttüğü Koç Fest projesi ile el ele vererek gençlerle buluştu.


Greenpeace: Yasaklı GDO’ların Analiz Edilemediğinin Yeni Belgesi

Greenpeace’in bugün yayımladığı araştırma sonuçları, Türkiye’de yasaklı olan belli başlı GDO’ların listesi ve bunların kaç tanesinin, Bakanlığın hangi laboratuvarlarında test edilebildiğini listeliyor.


Pastörize Sütte En Çevreci Ambalaj Eker’den

Yarınların bugünden başladığına inanan Eker Gıda, günlük sütünde Türkiye’de bir ilk olan çevreci ambalaj kullanıyor.


Tetra Pak Çevre Hedeflerini Emin Adımlarla İlerliyor

Tetra Pak küresel düzeyde, sürdürülebilir ürünler geliştirme, değer zinciri boyunca ekolojik ayak izini azaltma ve geri dönüşümü artırma konularına odaklanan 2020 çevresel hedeflerine ulaşma yolunda büyük ilerleme kaydetti.


Roche Çalışanları Çevre Günü için ‘Temiz Sokaklar’ı Fotoğrafladı

Roche Türkiye’nin sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında her yıl düzenlenen fotoğraf yarışması bu yıl ‘Temiz Sokaklar’ temasıyla gerçekleştirildi. Yarışmaya Roche çalışanları, 55 fotoğrafla katıldı.


Michelin, Yeşil Lastikleri ile Doğaya Olan Borcumuzu Ödüyor

Michelin Total Performance stratejisiyle yakıt tasarrufu, güvenlik, yüksek performans ve yüksek kilometre ömrünü tek bir lastikte sunan Michelin, karbon karasının silika ile değiştirilmesi sayesinde geliştirdiği “yeşil lastikler” konseptinin öncüsü oldu.


“Çevre Günü”nde ÇEVKO Algı Araştırması’ndan Çarpıcı Veriler!

ÇEVKO için GfK’nın yaptığı “Çevresel Bilinç, ÇEVKO Algısı ve Yeşil Nokta Bilinirliği Algı Araştırması” sonuçları açıklandı.


İstanbul Metrobüsünün Doğaya Katkısı 392 Milyon Dolar Oldu

EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından hazırlanan “Metrobüs Sistemlerinin Sosyal, Çevresel ve Ekonomik Etkileri” başlıklı rapor, metrobüsün kentler üzerindeki etkisini açıkca ortaya koyuyor.


Çevre Günü’nü Kutlamayı Hak Ediyor Muyuz?

İnsanın doğayla ilişkisini koparan yasal düzenlemeler ve uygulamalara son vermedikçe 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlamanın anlamlı olamayacağını bildiren WWF-Türkiye, sürdürülebilir olmayan bir geleceğe doğru yol alındığını savunuyor...


“Dünya Çevre Haftası Karikatür Sergisi” Optimum Outlet’te!

İstanbul Optimum Outlet, sosyal sorumluluk bilinciyle sürdürdüğü projelerine devam ediyor. Dünya Çevre Haftası nedeniyle, 8 Haziran tarihine kadar gerçekleştirilecek karikatür sergisine ev sahipliği yapaca


Kömürlü Santraller, Trafik Kazalarından Fazla Can Alıyor

Greenpeace’in yayımladığı ‘Sessiz Katil’ adlı yeni rapor, kömürlü termik santrallerin insan sağlığına etkilerini inceliyor. Rapora göre Türkiye’de kömürlü termik santraller, trafik kazalarından daha fazla can alıyor.


McDonald’s’ın ‘Sürdürülebilirlik Raporu’

McDonald’s Türkiye’nin 2011-2012 yıllarındaki sürdürülebilir iş performansını özetleyen Sürdürülebilirlik Raporu, dünyada 500’e yakın kuruluşun raporlarının değerlendirildiği LACP Global Communication Competition’da 1. oldu ve Platin Ödül’e layık görüldü


Avealı Çocuklar, 'American LEED Gold Sertifikalı' Ümraniye Teknoloji Binası'nda Buluştu

Avea; sürdürülebilirlik ve çevre bilincini çocuklara aşılamak üzere Avealı çocukları çok özel bir etkinlikte bir araya getirdi.


"Çöp" ile Girilebilen Fuar 12-14 Haziran'da!

Dünyanın Çevre Teknolojilerini 10.’kez İstanbul’da buluşturan REW Fuarı’na giriş için ziyaretçilerin yanlarında cam, plastik, metal ya da kağıt atık getirmesi yeterli…


Dünya Doğa Koruma Örgütleri Uyardı: İstanbul Doğasını Kaybediyor

Dünyanın en büyük doğa koruma ağı olan Birdlife International’ın Avrupa ve Orta Asya temsilcileri Doğa Derneği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da buluştu.


Gübretaş,10 bin Fidanı Toprakla Buluşturdu

Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (Gübretaş), ÇEKÜD işbirliği ile Gübretaş Hatıra Ormanı’nda 10 bin fidanı toprakla buluşturdu.Düzenlenen törene Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de katıldı.


Çevre ve Enerji Politikaları Masaya Yatırılıyor

10 Nisan’da gerçekleştirilecek “Rio+ 20 Sonrası Enerji ve Çevre İlişkileri Çalıştayı”nda tüm dünya ülkelerinin ortak gündemlerinden biri olan sürdürülebilir kalkınma, çevre ve enerji konuları ele alınıyor.


Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu 2. Çağrı Dönemi Başvuru Süresi Uzatıldı!

Sürdürülebilir turizmle yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'nun yeni dönem başvuruları devam ediyor.


Alarko Carrier, Facebook üzerinde “Küresel İklim Değişikliği” Fotoğraf Yarışması Düzenliyor

Alarko Carrier, toplum tarafından giderek kanıksanan küresel iklim değişikliği konusunu yeniden gündeme getirmek, sonuçlarını fotoğraflayarak gözler önüne sermek amacıyla ulusal bir yarışma başlattı.


Kimliksizleşen Kentlerimizi Kültürel Birikimimizi Gündelik Hayata Geri Çağırmakla Kurtarabiliriz

Evrenol Arhitects kurucusu Yüksek Mimar Mehpare Evrenol; “ Yıllar içinde kimliksizleşen kentlerimizin yeniden yapılandırma süreçleri doğru yönetilmeli.


Sera gazı emisyonunda hedef 2030

Avrupa Birliği ülkelerindeki mevcut sera gazı salımının 2030 yılına kadar,1990 yılındaki seviyenin yüzde 40 altına indirilmesi planlanıyor.


VitrA Rim-ex ile Kolay Temizlik

VitrA’nın, banyolarda yeni bir dönem başlatan inovatif ürünü Rim-ex sayesinde, yılda ortalama 85 saat süren banyo temizliği tarihe karışıyor. Haftada ortalama 3,5 kez yapılan ve her seferinde 28 dakika süren banyo temizliğinden 20 dakika kazandırıyor.


“Sürdürülebilirlik Endeksi” Raporu Emeklilik Fonlarının Sürdürülebilir Şirketlere Yatırım Yapmasını Öneriyor

Borsa İstanbul tarafından bir süredir üzerinde çalışılan Sürdürülebilirlik Endeksi, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 23 Ocak’ta organize edilen çalıştayda ele alınmıştı.


New York’un Çatılarında Neler Oluyor?

New York gibi dünya’nın en yoğun kentlerinden birindeki binaların çatılarında yeni bir yaşam şekli gelişmeye başladı. Çeşitli uygulamalarla, çatılarda bostanlar kurulup meyve ve sebze yetiştiriliyor.


Çevreye Duyarlı, Sessiz ve Güvenli: Insinkerator Çöp Öğütücü Sistemleri…

Mutfaklar, evimizin en temiz olması gereken alanlarının başında geliyor. Çünkü sofralarımıza taşıdığımız yiyecek ve gıdalar, çoğu zaman evin bu özel bölümünde hazırlanıyor.


Soyak, İkinci Kez Kurumsal Sorumluluk Raporu Yayınladı

Soyak Holding kurumsal kültür olarak benimsediği ‘Sürdürülebilir Yaşam’ yaklaşımı konusunda yaptığı tüm çalışmaları, uygulamaları ‘Kurumsal Sorumluluk Raporu 2014’te paydaşlarıyla paylaştı.


Hilton İstanbul Bomonti, “Dünya Saati”nde Sürdürülebilirliği Kutladı

Çevre dostu tasarımı ile sürdürülebilirliği ön plana alan Hilton İstanbul Bomonti, “Dünya Saati” uygulamasına kapsamlı şekilde destek verdi.


?İş Bankası İklim Değişikliğine Dikkat Çekmek için Işıklarını Bir Saat Süreyle Kapatacak

İş Bankası iştirakleri ile birlikte, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) önderliğinde tüm dünyada küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen “Dünya Saati” kampanyasına bu yıl da destek veriyor.


Wilo 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması İçin Start Verildi

WILO, dünyanın azalan su kaynaklarına dikkat çekmek amacıyla WILO 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı düzenliyor. Amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçılara açık olarak gerçekleştirilecek yarışmanın konusu “Suya Yön Verenler” olarak belirlendi.


“Su İçin Yürüyoruz” Etkinliği

WILO ve Kozyatağı Rotary Kulübü’nün işbirliği ile Dünya Su Günü kapsamında su yürüyüşü düzenleniyor. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen “Su İçin Yürüyoruz” etkinliği, 21 Mart tarihinde Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirilecek.


Sürdürülebilir Ekosistem Günleri 18-19-20 Nisan 2014

Sürdürülebilir Ekosistem Günleri; İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü öğrencileri tarafından 4 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.


Uzman Eşliğinde Parkta Serçe Gözlem Etkinliği

Serçeler insanlığın değişimine en iyi uyum sağlayan kuş türlerinden biri. Buna rağmen son yıllarda nüfusları hızla azalıyor. İngiltere, serçelerinin %68’ini kaybettiğini saptayınca türü korumak için Londra parklarında araştırmalar yapmaya başladı.


Ödül Rekortmeni Filmlerle “Doğaya Dokun !”

The North Face’in sunduğu ve bu yıl “Doğaya Dokun!” temasıyla yola çıkan 5. Ankara Dağ Filmleri Festivali, 02 – 06 Nisan 2014 tarihlerinde; doğa, keşif, macera ve belgesel sinema tutkunlarıyla buluşuyor.


Soyak, 50.000 Öğrenciyi Akıllı Yıldız Yapıyor!

Soyak’ın ilkokullarda hayata geçireceği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin basın toplantısı 17 Mart’ta Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de yapıldı.


Tariş Bebeğiniz İçin En Doğalını Üretti

Tariş lezzet, sağlık ve güzellik iksiri zeytinyağını, şimdi de bebeklerinizin cildiyle buluşturuyor. Ta-Ze Baby Organik Zeytinyağı ve Baby Organik Zeytinyağlı Sabun, geleneksel yöntemlerle üretilen ve tamamen organik zeytinlerden elde ediliyor.


Çevreci Etkinlikler'imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz Semineri

19 Mart 2014 Çarşamba günü cevrecietkinlikler.com olarak, Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, Yeryüzü Derneği, İstanbul Permakültür Kolektifi ve Buğday Derneği’nden dostlarımızın katılımıyla “Çevreci Etkinlikler’imizin 1. Yılında Ne Kadar Etkiniz?”


“Cook” Hem Doğaya, Hem Sağlığınıza Dost!

Çevre dostu doğayı koruyan ürünleri hayatımıza sokmanın önemi her geçen gün daha da artıyor. Cook, kirliliği azaltmak için doğa dostu ürünleriyle hem yaşadığımız gezegeni koruyor, hem de yaşam kalitenizi artırıyor.


Sağlıklı İçme Suyunda Yeni Dönem

Artık nitelikli ve ekonomik içme suyu için risk almak ya da büyük yatırımlar yapmak gerekmiyor. Aylık abonelik sistemiyle hizmet veren Waterwell; sağlıklı, nitelikli, ekonomik içme suyunu kolaylıkla ev ve işyerlerine taşıyor.


Yeni Fukuşima’lar Olmaması için Nükleerden Vazgeçilsin!

Japonya’da yaşanan Fukuşima nükleer santral faciasının 3. yıldönümünde, nükleer enerjinin etkileri şiddetli şekilde devam ediyor. Fukuşima’nın şimdiye kadarki maliyeti 500 milyar dolara yaklaştı.


%100 Ekolojik, Stil Sahibi ve Rengarenk Ayakkabılarıyla “Natural World Eco”

Doğadan ilham alan tasarımları ve renkleriyle Natural World Eco’nun en büyük özelliği ayakkabıların tamamen ekolojik olmaları.


Türkiye’nin 2. “Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi” açıldı

Torunlar Şirketler Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi olarak Bursa’da hayata geçirdiği Türkiye’nin 2. ‘Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi’, 3 Mart 2014 Pazartesi günü düzenlenen törenle açıldı.


Geleceğin Dondurma Fabrikasında Çevreci Atılım

Çevreye duyarlılığıyla bir ilke imza atarak, dünyanın ilk “LEED” sertifikalı çevre dostu dondurma fabrikası olmayı hedefleyen Algida Konya Fabrikası, Young Guru Academy işbirliğiyle Güneş Arabası’nı geliştirdi.


Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu 2. Başvuru Dönemi açıldı!

Sürdürülebilir turizmle yerel kalkınmaya destek vermek üzere hayata geçirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'nun yeni dönem başvuruları başladı.


Türkiye sıcak, daha sıcak olacak!

İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde 3-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Karbon Zirvesi, iklim değişikliği müzakerelerinde son gelişmeler ve enerji sektörünün ne tür önlemler alabileceğini gündeme getirecek.


Unilever ve WWF-Türkiye, 2015 sonuna kadar 100 satış ve dağıtım noktasını ‘Yeşil Nokta’ yapacak

Unilever Türkiye, satış ve dağıtım noktalarının ekolojik ayak izini azaltmayı hedeflediği Yeşil Nokta Projesi’yle bugüne kadar 20 noktayı ‘Yeşil Nokta’ yaptı. Yeni hedef, 2014 sonuna kadar 50, 2015 sonuna kadar 100 ‘Yeşil Nokta’ya ulaşmak…


Türkiye’de Yerel Yönetimlerin Çevre Dostu CNG Otobüslere Olan Talebi Artıyor!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 16 adet TCV CNG otobüslerini hizmete sunuyor.


Bosch, GS Yuasa ve Mitsubishi Corporation Ortaklığı, Elektrikli Araç Pillerinin Kapasitesini İki Katına Çıkartıyor

Bosch, GS Yuasa International ve Mitsubishi Corporation ortaklığında kurulan Lithium Energy and Power GmbH & Co. KG, elektrikli araçların yaygın kullanımı için ihtiyaç duyulan yeni nesil pil teknolojisinin gelişimini sağlayacak.


Bosch Çevre Kulübü, “oyun içi reklam” kategorisinde Altın Mixx ödülü kazandı

Bosch Çevre Kulübü’nün, daha fazla çocuğa ulaşmak için Sanalika ile yaptığı çalışma, Mixx Awards’ta oyun içi reklamlar kategorisinde “Altın Mixx” ödülüne layık görüldü.


Güneş Enerjisi ile Çalışan Cep Telefonu Şarj İstasyonları Şimdi de İstanbul Bayrampaşa’da!

Filli Boya Yalıtım, yenilenebilir enerji kaynaklarına ne kadar kolay ulaşılabileceğine dikkat çekmek amacıyla geliştirdiği, güneş enerjisiyle çalışan cep telefonu şarj istasyonlarını İstanbul Bayrampaşa halkının hizmetine sunuyor.


IFC ve EBRD’nın Hazırladığı Türkiye’de İklim Değişikliği Uyum Raporu Açıklandı

İstanbul, 25 Şubat 2014— İklim değişikliği tüm dünyada olduğu gibi, özellikle su sıkıntısının büyümesi nedeniyle Türkiye’de de iş dünyasının gündeminde yer alıyor.


Kale Aquasmart 'Dünyanın Profili Değişiyor' Uygulaması ile Bir Ödül Daha Aldı

Kale'nin, dünyadaki kuraklık sorununa dikkat çekmek amacıyla Facebook'ta başlattığı "Dünyanın Profili Değişiyor" uygulaması, ikinci kez ödüle layık görüldü.


Doğa Dostu CHEP, 2013’te 776 Kişiye Düşen Karbon Salınımının İzlerini Sildi!

CHEP, doğa dostu palet üretimi ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamaları sayesinde, 10 yılda Avrupa’da 7.2 milyon ton karbondioksitin atmosfere salımını önledi.


BASF Sayesinde Sokak Hayvanları Daha Rahat Bir Yaşam Sürecek

BASF, Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PADGER) başlattığı ‘Sıcak bir yuva her canlının hakkıdır’ projesiyle hem sokak hayvanlarının korunmasına hem de geri dönüşüm bilincinin yaygınlaşmasına destek veriyor.


Bir pet şişe, biraz su, biraz çamaşır suyu… İşte size gün boyu devam eden “ücretsiz aydınlatma!”

2015’e kadar 1 milyon ev bu ışık kaynağıyla tanışacak! Filipinler’de başlayan ve 28 bin eve ulaşan bedava ışık projesi, bir pet şişeye doldurulan “çamaşır suyu” ve “su” sayesinde gün boyu devam eden ücretsiz “aydınlatma” fikrinden oluşuyor.


Engelsiz Orkestra, İBB Kültür Merkezlerinde...

Selim ve Kerim Altınok yönetimindeki Engelsiz Orkestra, 8 Şubat Cumartesi, saat 20.00’de, İBB Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde bir konser veriyor.


Ekoyapı Dergisi'nin 'YEŞİL RAPİDO' Ücretsiz LEED Yeşil Bina Eğitimleri Serisinin İkincisi YEM'de Gerçekleşti.

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği 'Yeşil Rapido' LEED Eğitimleri serisinin ikincisi 24 Ocak 2014 tarihinde YEM'de gerçekleşti.


Green Office'ler Güçlerini Birleştirdi

WWF-Türkiye'nin Green Office (Yeşil Ofis) programına üye 35 şirket, bugün bir toplantıyla bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.


Kişisel Karbon Ayak İzi Rehberi

Küresel iklim değişikliği, her geçen yıl büyüyen tehdit olarak kendini daha fazla hissettiriyor. İklim değişikliğini durdurmak öncelikle politik mücadele yaparak mümkün. Öte yandan sivil toplumun, yurttaş insiyatiflerinin mücadelesinin önemi çok büyük.


Delhi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’ne Türkiye’den ilk katılımcı Boğaziçi Üniversitesi

Dünya üzerindeki etkin politik, ekonomik, akademik liderleri buluşturan ve Hindistan’da düzenlenen Delhi Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi, tarihinde ilk kez Türkiye’den konuşmacı katılımıyla gerçekleştirildi.


Sürdürülebilir Gelecek için B Planı Hazır

Aralarında Unilever’in de bulunduğu 14 lider şirket, kurum ve kuruluş, ?insanlar ve gezegenin geleceği için sürdürülebilir iş modelleri oluşturmak amacıyla B Team’de (B Takımı) buluştu.


Yunus Parklarına Bir Ekonomik Darbe Daha

Alman turizm operatörü TUI yunus gösterilerini tur programlarından çıkarttı.


Kredi Kayıt Bürosu Sosyal Sorumluluk Proje Yarışması Başlıyor

?Kredi Kayıt Bürosu, üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularında farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla sosyal sorumluluk yarışması başlatıyor.


Honeywell’in “Türkiye Karbonmonoksit (CO) Zehirlenmesi Araştırması” Çarpıcı Sonuçlar Ortaya Koyuyor

Honeywell, TNS firması işbirliği ile düzenlediği “Türkiye Karbonmonoksit (CO) Zehirlenmesi Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı.


Türkiye Ekmek İsrafını? 2013 Yılında Yüzde 18 Azalttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2013 yılı Ocak ayında başlattığı “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” meyvelerini toplamaya başladı.


Jain Sürdürülebilir Tarımı Destekliyor

Kuraklık tehdidi, Dünya'nın ve Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri.


Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Onbinlere Ulaşıyor

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu yeni sezonun ilk yarısında 7 şehirde 40 temsil gerçekleştirerek toplam 13 bin kişiye ulaştı.


Legrand ile Elektriğe Kadın Eli Değecek!

Legrand, elektrik sektöründe profesyonel olarak çalışmak isteyen kadınlara yönelik ücretsiz "Kadın Eli Eğitim Programı"nı başlatıyor.


Akbank, Enerji Yatırımları Hizmetlerine Hız Verdi

Akbank olarak finansal performansın yanında, etik, çevresel, sosyal ve ekonomik değer yaratmaya odaklanarak yenilenebilir enerji kullanımı, enerji tasarrufu ve karbon salınımının azaltılması konularında da farkındalık yaratacak çalışmalara öncülük ediyor.


Çimsa, GRI A+ Seviyesinde Sürdürülebilirlik Raporlaması Yapan İlk Türk Çimento Şirketi Oldu

Çimento ve yapı malzemeleri sektöründe 40 yılı aşkın süredir fark yaratan çalışmalara imza atan ÇİMSA, sektördeki ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı.


GE, “Küresel Etki” Raporunu Yayınladı

GE, son 5 yılda çevre ve sağlık hizmetleri için 8,5 milyar dolarlık yatırım yaptı; toplumsal projelere 219 milyon dolar bağışladı.


Türkler Ekiyor, Yabancılar Biçiyor

Avrupa'nın tamamından fazla endemik bitki türü olan Türkiye'nin kozmetik ürüne ödediği döviz 500 milyon doları aşıyor.


DHL EXPRESS'den Karbon Nötr Taşımacılık

DHL Express, müşterilerine yenilikçi çözümler sunma hedefi ile yaptığı yeni yatırımlarla sektörde bir ilke daha imza atarak, iş ortaklarının karbon ayak izinin azalmasını sağlıyor. DHL Express’in “Karbon Nötr” hizmetini Türkiye’de ilk YÜNSA kullanacak.


PEGASUS, “Yeşil Kuruluş” Ünvanını Aldı

?İlklerin ve yeniliklerin öncüsü Pegasus Hava Yolları, çevreye gösterdiği duyarlılıkla da bir ilke imza attı.


Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin: "Tarımda dönüşümün anahtarı kooperatifçiliktir"

ariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, "Küçük çiftçiyi mağdur etmeyecek, kendine yeterli, sürdürülebilir bir büyümeyi sağlayacak tek model kooperatifçiliği geliştirmektir” dedi.


Lenovo, 5 Yılda 1000 Tondan Fazla Ambalaj Tüketimini Ortadan Kaldırdı

PC pazarının dünya lideri Lenovo, sektörde elde ettiği başarıyı, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji ve yeniden kullanılabilir ambalaj konularında da sürdürüyor.


The Marmara Hatıra Ormanı Daha Yeşil Bir Türkiye İçin Hayat Buluyor

The Marmara Otelleri, Türkiye’nin ormanlık alanlarının genişlemesine destek sağlayacak yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Çevre ve sosyal sorumluluk bilinci ile düzenlenen Hatıra Ormanı projesi ile daha yeşil bir Türkiye’ye katkı sağlanması hedefleniyor.


“Sealed Air Sürdürülebilirlik ve Turizm Ödülü” Grand Hyatt İstanbul Hotel’in Oldu!

Sahip olduğu sürdürülebilirlik yaklaşımı ile tam anlamıyla bir “sürdürülebilirlik şirketi” olan Sealed Air, Türkiye turizminin gelişimiyle kalite bilincinin yaygınlaşmasına katkı sağlayan SKALİTE 2013 Ödülleri’nin bu yıl da ana sponsorluğunu üstlendi.


Haliç Üniversitesi’nden BASF’ye “En Çevreci Şirket” Ödülü

BASF, Haliç Üniversitesi’nin geleneksel olarak düzenlediği “Yılın Enleri Ödülleri” kapsamında 2013 yılının “En Çevreci Şirketi” seçildi.


Intel, Yeni Sosyal İnovasyon Projesi “Çözüm Kumbarası”nı Hayata Geçiriyor

Çözüm Kumbarası, gençlere teknolojiyi kullanarak hayatı kolaylaştıran ve toplumsal fayda yaratan iş çözümleri geliştirme fırsatı sunan bir platform olacak.


Dore’den Organik Sıvı Bulaşık Deterjanı… Sodasan!

Sodasan organik temizlik ürünleri serisine yepyeni ürünler katıldı. 20 yılı aşkın süredir Avrupalı tüketicilerin gözdesi olan Sodasan serisine katılan ürünlerden bir tanesi Organik Sıvı Bulaşık Deterjanı, Dore’nin Şubat ayı kataloğunda yerini aldı.


Yeni Zelandalı Şirket, Hayalet Ağlardan Mayo Üretti

Denizlerde bırakılan balık ağlarını geri dönüştüren bir şirket, bu malzemeden mayo üretti.


Borsa İstanbul’un Girişimiyle “Sürdürülebilirlik Platformu” Oluşturuldu

Türkiye’de sürdürülebilirlik konusunda çalışmalar yapan ve sürdürülebilir kalkınma hedefine destek veren sivil toplum kuruluşlarını, konu ile ilgili girişimleri ve paydaşları bir araya getiren bir “Sürdürülebilirlik Platformu” oluşturuldu.


Türkiye Nüfusu Kadar Elektrikli Araç Satılacak

Denetim ve danışmanlık sektörünün öncüsü EY’nin “FIA Formula E” üzerine hazırlamış olduğu rapora göre, 25 yıl içerisinde FIA Formula E yarışlarının dünya çapında 77 milyon elektrikli araç satışına yol açacak.


Geleceğin konusu karbon ayak izini hesaplamak daha mümkün hale geliyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı karbon ayak izini hesaplamak için harekete geçti.


AB R2CITIES Projesi’nin ortağı ODE, Kartal’ı sıfır enerjiye taşıyor...

ODE Yalıtım ürünleri, Avrupa Birliği 7.Çerçeve Programı kapsamında gerçekleştirilen R2Cities projesinin uygulamalarında kullanılacak. Türkiye’de pilot bölge olan Kartal / Yakacık Bölgesi’ndeki binaların renovasyonunda ODE Yalıtım ürünleri kullanılacak.


İzmir Adnan Menderes enerjiyi verimlikullanıyor, karbon salımını azaltıyor.

Çevreci uygulamalarıyla öne çıkan İzmirAdnan Menderes Havalimanı, ACI Europe Karbon Akreditasyonu programında izlemeseviyesinden azaltma seviyesine yükseldi.


Atık Yağlar Geri Dönüşüyor Hem Çevre, Hem de Engelliler Kazanıyor.

Doğa Koleji, Atık Yağ Projesi ile Türkiye’nin her yerinde AVM ve sitelerde atık yağları toplayarak hem çevreyi koruyor hem de yaratılan kaynakla engellilere destek oluyor.


Rock’n Coke artık ‘dünyanın en yeşil festivalleri’ liginde

Türkiye’nin en büyük açık hava festivali Rock’n Coke bir ilke daha imza attı. Bu yıl 10’uncu yaşını 60 bin kişilik rekor katılımcı ile kutlayan Rock’n Coke, Türkiye’nin dünyada ‘Yeşil Festival’ ödülü alan ilk etkinliği oldu.


Kale’nin çevreci projesine ödül

Kale’nin dünyadaki kuraklık sorununa dikkat çekmek amacıyla Facebook’ta başlattığı “Dünyanın Profili Değişiyor” uygulaması, Doğrudan Pazarlama Ödülleri 2013’ten ödülle döndü.


?Yaşanabilir Şehirler Sempozyum’u yapıldı

EMBARQ Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda uzmanlar 21.yüzyıl şehirlerinin kentsel dokuya, doğaya ve iklime dost bir anlayışla yeniden tasarlanması gerektiğine dikkat çekti.


Bayramda Hayvan Barınakları da hatırlansın

Atık Yönetimini Toplumsal Gönüllülük ile Birleştiren Proje 6. Yılında Philsa Çalışanları, Hayvan Barınaklarına Yaptıkları Yardımı Artırarak Sürdürüyor. Proje ile son 6 yılda 131 ton arındırılmış yemek atığı hayvan barınaklarına gönderildi.


PepsiCo'dan çevre dostu patatesler

Sürdürülebilirtarımı başarının merkezine koyan PepsiCo Türkiye, beş yıl içerisinde elitpatates tohumu ihtiyacının tamamını Türkiye’de üretir hale gelecek.


Filli Boya İşbirliği İle Barınaklar Rengarenk

Filli Boya, İpsala Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, Dünya’da ilk kez hayvan haklarını korumak adına gerçekleştirilen uluslararası federasyonların etkinliğini destekledi.


Sürdürülebilir Kentler, Sürdürülebilir Ulaşım

Yaşanabilir bir kent için ilk koşul “yürüyebilmek” Çalıştayda yeşilin ve sürdürülebilirliğin yaşanabilir bir kent için büyük önem taşıdığına değinildi ve kentte rahatça yürüyebilmenin sürdürülebilir bir kent için ilk adım olduğu vurgulandı.


Filli Okul

Filli Boya, “Filli Okul” projesi ile Baba Beni Okula Gönder (BBOG) Kampanyası kapsamında Anadolu’da yapılan kız yurtlarının boyanmasına katkı sağlamaya devam ediyor.


BEST 13 ikinci yılında 8 bin ziyaretçiyi ağırladı

BEST 13, 26-29 Eylül tarihleri arasında CNR Expo 1. Hall’de düzenlendi.


Anadolu’nun Turnaları Yok Oluyor

Doğa Derneği ve Dünya Turna Vakfı ortaklığında, 2010 yılından bu yana yapılan araştırmaya göre Anadolu’da üreyen 12 turna çifti kaldı.


Yeşil Rapido Eğitimi gerçekleşti

Ekoyapı - Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 27 Eylül 2013 tarihinde CNR EXPO 1. Hall - BEST'13 Fuarı eğitim alanında verdiği 'YEŞİL RAPİDO' LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMİ ile Türkiye'de bir ilke imza attı.


WWF-Türkiye: "Karadeniz balıkçılığının sorunu yunus değil!"

Karadeniz’deki hamsi stoklarının yunuslar yüzünden azaldığı savını reddeden WWF-Türkiye, sorunun balıkçılıkla ilgili bölgesel yönetim planlarının eksikliğinden kaynaklandığını belirtiyor.


TheCityFix Türkiye blogu yayına girdi

Tartışma blogu TheCityFix’in Türkiye ayağı çalışmalarına başladı. TheCityFix’te kent içi ulaşım sorunları, bisikletli yaşam ve hava kirliliği gibi pek çok konu hakkında, söyleyecek sözü olan herkes bilgi ve görüş paylaşabilecek.


Çağdaş Şili Mimarisi Fotoğraf Sergisi

1993 yılında peyzaj ve arkeoloji fotoğrafçısı olarak kariyerine adım atan Attali, son 15 yıldır hem bir uzmanlık alanı hem de mimariyi kullanan bir güzel sanatlar fotoğrafçısı olarak, mimari fotoğrafçılığa yoğunlaştı.


Pirelli 7. kez sektör lideri

Pirelli, 7. kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünyası ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Avrupa endekslerinde otomobil parçaları ve lastik sektörünün lideri oldu.


Isıcam ile yaz kış tasarruf

Trakya Cam’ın yeni ürünü gün ışığını engellemeden yazın güneş ısısı girişini kontrol ediyor. Kışın da ısıyı içeride tutan Isıcam Konfor 60/43 T, böylece hem soğutma hem de ısıtma giderlerini azaltıyor.


UNICEF’te bir ilk: bir şirket ilk defa bayileriyle birlikte bir projeye destek verdi!

Braas Çatı Sistemleri, UNICEF’ in “Erken Çocuk Gelişimi – Okul Öncesi Eğitim” projesine verdiği desteği düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.


Konut Konferansı 2013

“Konut Konferansı 2013”, hem küresel hem yerel ölçekte değişen kentlerin farklılaşan barınma ihtiyaçlarını karşılayacak yeni modeller arayışını tartışmak üzere, “Yeni Yollar” teması ile 21 Kasım 2013 Perşembe günü düzenlenecek.


Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi

Kale Grubu, ünlü Türk denizci Piri Reis'in dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen 1513 tarihli Dünya Haritası'nın yer aldığı sergiyi, seramik eserlerle birlikte Çanakkale'de ziyarete açtı.


Yeşil Rapido LEED Green Associate Eğitimleri Başlıyor

Ekoyapı - Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR EXPO 1. Hall’de düzenlenecek olan BEST 13 Fuarı eğitim alanında, 'YEŞİL RAPİDO' LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMLERİ ile Türkiye'de bir ilke imza atıyor.


Mimarlar kentin sorunlarına ‘BYPASS’ yapacak

Tarihi ve mimari dokusuyla kendini tüm dünyaya hayran bırakan İstanbul, Türkiye'deki en büyük mimarlık platformu olarak hayata geçen ARKIMEET’e ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.


Can Yücel "Hatıra Ormanı"

Şair Can Yücel'in vasiyeti olan 'Hatıra Ormanı' Seferihisar'da hayata geçirildi.


Göl yoksa Burdur da yok!

Burdur Gölü, 1975’ten bu yana alanının yaklaşık üçte birini kaybetti. Burdur Gölü Havzası’nda 1995 yılından bu yana yağışlı bir döneme geçilmesine karşın gölde yaşanan kurumanın hızla devam etmesi, sorunun insan kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor.


Yaşanabilir Sokaklardan Sürdürülebilir Kentlere

Embarq Türkiye Sürdürülebilir Ulaşım Derneği'nin konuğu olarak İstanbul’a gelen New York Ulaştırma Departmanı'ndan Planlama ve Araştırma Müdürü Matthew Roe, derneğin düzenlediği seminerde deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.


Son Sözü Hep Su Söyler!

Yusuf Yavuz "Son Sözü Hep Su Söyler" başlıklı makalesinde "Tarihin ve coğrafyanın yargısı güçlüdür. Çünkü coğrafyaya karşı kazanırsan, kaybedersin!" diyor.


Türkiye’nin Uğur Böcekleri

6. Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, yöre halkını yüzlerce doğasever ve profesyonel dağcı ile buluşturdu.


Robinson Crusoe 389

Büyükparmakkapı ve Hasnun Galip sokaklarının köşesindeki bina el değiştirince Robinson Crusoe 389'un da dahil olduğu dört kitapçı dükkanının geleceği belirsizleşti.


Antalya'daki gösteri merkezinde bir yunus öldü

Hiçbir havuz veya deniz kafesi, yunuslar ve deniz memelileri için "uygun" olamaz!


Yeşil İş – Green Business 2013 Konferansı 5. yılında

Yeşil İş - Green Business 2013, sürdürülebilir gelecek için çalısan tüm kurumların ürün ve hizmetlerini, kamu ve özel sektörde yatırımcılar ve alıcılar ile buluşturuyor.


Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor

3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Bergama’da 4 tarihi alan, toplam 16 farklı bakış noktasıyla sanal gezinmeye açıldı. Bilkom’un bu uygulaması Türkiye’de ve dünyada bir ilk...


Dünyanın En İyi Mimarlarından Mark Angus Cam Ocağı Vakfı’nda

Mimari cam sanatçısı Mark Angus, 27 Eylül - 5 Ekim tarihleri arasında Cam Ocağı Vakfı’nda sanatseverleri bekliyor...


Türk Öğrencilerin Büyük Başarısı

Schneider Electric’in bu yıl 3. kez düzenlediği Uluslararası Çevreci Şehirler Yarışması’nda Bilkent Üniversitesi öğrencileri İhsan Çulcuoğlu ve Sun Ok, geliştirdikleri ‘Green Led’ Projesiyle üçüncülük ödülü kazandı.


Kayseri'de raylar artık YEŞİLRAY

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de örneği olmayan, Dünya'da eşine ender rastlanır bir uygulama ile raylı sistem hattını çimlendirdi ve bu uygulamasıyla şehre 15 futbol sahası büyüklüğünde yeşil alan kattı.


Şehirli Çocuklar Kent Bahçeleriyle Büyüsün

Çocukların doğa ile iletişimi azaldıkça, doğa ile doğrudan temas kurmanın çocukların gerek fiziksel gerekse ruhsal sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar ortaya çıkıyor.


Türk yapı sektörü Ekim’de iki dev fuarda bir araya geliyor

Yapı Fuarları – Turkeybuild yapı sektörü temsilcilerini Ankara ve İzmir buluşmalarına davet ediyor


Yalıtımsız binaların harcadığı enerji 2 nükleer santrale eşdeğer

Ülkemizde yaklaşık %85’inde ısı yalıtımı olmayan 19 milyon binaya ısı yalıtımı uygulanarak enerjide ithalat bağımlılığından kurtulmak mümkün


P&G üretim tesislerinde Global Çevre Programı’nı uyguluyor

Bugün Türkiye’deki evlerin %95’ine en az 1 markasıyla giren P&G, ürün ve hizmetlerini sunarken sürdürülebilirlik ilkelerini iş süreçlerinin merkezine yerleştiriyor. Küresel iklim değişikliği ile mücadeleye, işbirliği yaptığı paydaşlarını da ortak ediyor.


Daikin Türkiye "Yeşil Lojistik" Sistemini başlattı

Daikin Türkiye uluslararası taşımalarında kara-tren-deniz yolunu kapsayan karma yöntem uygulamasını hayata geçirerek karbon salınımını ve çevreye verilen zararın etkilerini azaltmayı hedefliyor.


ERKE Yeşil Akademi

2007 yılından bu yana profesyonel proje, danışmanlık ve uygulama hizmeti vermekte olan ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarım Danışmanlık, Çamlıca Kısıklı'daki yeni yeşil binasına taşındı. ERKE, Yeşil Bina Sertifika eğitimlerini artık kendi binasında verecek.


Plastik poşetleri daha az kullan, tekrar kullan, geri dönüştür

Plastik yerine kağıt ya da bez torba kullanmak bir alternatif. Ancak araştırma sonuçları plastik poşetleri hayatımızdan çıkarmanın sanıldığı kadar çevreci olmadığını gösteriyor. Çözüm; "daha az kullan, tekrar kullan, geri dönüştür" cümlelerinde saklı...


Enerji sektörünün sorun ve çözümleri ICCI 2013 Sonuç Bildirgesi’nde

ICCI 2013 sonuç bildirgesi yayınlandı...


Binalarda depremi en çok çatılar hissediyor

ÇATIDER UYARIYOR! BİNALARDA DEPREMİ EN ÇOK ÇATILAR HİSSEDİYOR


Gelecek=Çocuk ve Enerji Eğitimleri

Siemens Ev Aletleri sponsorluğunda 2010 yılında başlayan “Gelecek=Çocuk ve Enerji” eğitimleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılında da büyük ilgi gördü.


Soyak, European?Business Awards’ta Türkiye’yi temsil edecek

Soyak, 40 Ulusal Şampiyon arasına seçilerek yarışmanın bir sonraki aşaması olan uluslararası "Ruban d’Honneur" unvanı için yarışacak. Bu kategorideki ödüller ise 2014 Nisan ayı içerisinde açıklanacak.


İhracatçılar hızlı prototipleme merkezi kuruyor

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından sürdürülen Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında, “Hızlı Prototipleme Merkezi” projesini İMMİB Erkan A


Mimarlık öğrencileri ideallerindeki kenti tasarladı

BETONART dergisinin çimento ve betonun alternatif kullanım olanaklarını araştırmak, çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla her yıl düzenlediği BETONART Yaz Okulu 2013, Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde gerçekleştirildi.


DemirDöküm “Green Good Design Ödülü”ne layık görüldü

Demirdöküm'den yapılan açıklamaya göre, Nitromix kombi dünyada bu ödülü kazanan ilk kombi olma özelliğini taşıyor.


'Daha İyi Bir Dünya' için Türkiye turu

Tüm bu tehlikelere karşı geç olmadan harekete geçmek adına, Filli Boya Yalıtım Grubu – Capatect markası ve WWF Türkiye, 'DAHA İYİ BİR DÜNYA' projesini başlattı.


ODE Yalıtım European Business Awards'te Türkiye'yi temsil edecek

ODE Yalıtım European Business Awards 2013/2014 ödülleri programında Türkiye’yi ulusal şampiyon olarak temsil edecek firmalar arasında yer aldı.


PAGEV, Gıda Sektöründe Plastik Uygulamaları Kongresi

PAGEV’in bu yıl 8’incisini düzenlediği Endüstri Kongresi’nde, Türkiye ve dünyadan önemli şirketlerin sunumları ve uzman konuşmacıların katılacağı panellere, “Gıda Sektöründe Plastik Uygulamaları” ana teması ile gerçekleştirilecek.


Renklendir Hayatı

Yaşamaya devam eden Kastamonu evleri eski renkli ve canlı günlerine kavuştu


Mona Lisa Tablosu ve Kırmızı Oda aydınlatmaları artık daha tasarruflu

Louvre Müzesi'ndeki Mona Lisa Tablosu ve Kırmızı Oda aydınlatmaları yenilendi.


BEST13 yarının şehirlerini yakından tanıtıyor

Uzun yıllardır birçok sektörde Avrasya bölgesinin en başarılı fuarlarını organize etmekte olan Bileşim Yayıncılık, Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri; BEST13 2. Bina Elektrik, Elektronik, Mekanik ve Kontrol Sistemleri Fuarı’nı, 26 - 29 Eylül tarihleri arasın


Depreme karşı daha güvenli binalar için su yalıtımı yaptırın

17 Ağustos depreminin acısını bir daha yaşamamak için binanıza su yalıtımı yaptırın...


AB Sürdürülebilir Enerji Haftası

AB Sürdürülebilir Enerji Haftası (EUSEW) 2013 kapsamında, sürdürülebilir enerji alanındaki başarılı örnekler, kamuoyuyla paylaşılıyor.


Philips, Küresel Yeşil Markalar liginde 23’üncü sıraya yükseldi

Royal Philips tarafından yapılan açıklamaya göre; Philips, dünyanın lider marka danışmanlığı kuruluşu Interbrand tarafından hazırlanan “2013 Yılının En İyi Küresel Yeşil Markaları Raporu”nda bu sene 23’üncü sıraya yükseldi.


Büyükada'da Gerçek Temizlik ve Kompost Atölyesi

Buğday Derneği ve Adalar Belediyesi, 14 Temmuz Pazar günü Büyükada Gönüllüler Evi'nde Gerçek Temizlik ve Kompost Atölyesi düzenliyor.


Peugeot ile Engelsiz Yaşam

Peugeot Türkiye, yeni kurumsal sosyal sorumluluk çalışması "Peugeot ile Engelsiz Yaşam" projesini hayata geçirdi.


Cam Yeniden Cam

Cam Yeniden Cam Projesiyle Bodrum'da 1 Günde 5 Bin Adet Cam Şişe Toplandı


UPS’nin Çevreci Kutuları Türkiye’yi Yeşillendiriyor

Hayata geçirdiği projelerle doğaya katkı sağlamaya devam eden UPS, ÇEKÜL Vakfı’nın “7 Ağaç Ormanları” projesine destek olmak için hazırladığı çevreci kutuları şubelerinde satışa sundu.


Koroplast TURMEPA’ya Destek Vermeye Devam Ediyor

Koroplast, Deniz Temiz Derneği / TURMEPA’ya gerçekleştirdiği 50 bin adet jumbo boy çöp torbası bağışı ile denizlerin temizlenmesi için desteğini sürdürüyor. TURMEPA, kurulduğu günden bu yana tam 19 yıldır Koroplast’tan aldığı destekle çalışmalarına devam


Küresel Isınma Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi açıklandı

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD), bu yıl beşincisi düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi açıklandı: “Enerji verimliliği konusunda atılacak samimi adımlar doğa tahribatını azaltabilir”.


Balat?

PLATO SANAT, REZİDANS PROGRAMI KAPSAMINDA İSPANYOL SANATÇI FELIX DE LA CONCHA VE GENÇ SANATÇI ELİF SÜSLER’İ AĞIRLAYACAK!


GENSED, Güneş Enerji Santrali Lisans Başvurularını Değerlendirdi

Türkiye’nin ilk GES Lisans başvuruları, GENSED üyelerinin de aralarında bulunduğu ve çoğunluğu yerli yatırımcı olan firmalar tarafından gerçekleşti.


Bilime dokunmaya hazır mısınız? İnteraktif Sergi İstanbul’a geliyor

Bayer’in kuruluşunun 150. yılını kutlamak amacıyla hayata geçirdiği ve dünya genelinde 30 önemli şehri ziyaret etmesi planlanan interaktif sergi, 25-27 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’a geliyor.


28. Cam Sempozyumu

Şişecam’ın bu yıl 28’incisini düzenlendiği Cam Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.


Isparta’nın en temiz sanayi tesisi: Kalekim Isparta

Kalekim A.Ş. Isparta İşletmesi, çevre konusunda yürüttüğü başarılı çalışmalardan dolayı “En Temiz Sanayi Tesisi” ödülüne layık görüldü. Kalekim A.Ş.’nin ödülünü Isparta Valisi Memduh Oğuz bizzat teslim etti.


Pirelli’den 750 milyon litre yakıt tasarrufu

“Yeşil Performans” ilkesiyle üretim yapan Pirelli, dönme direncini yüzde 20 azaltarak yüzde 4 yakıt tasarrufu sağlayan çevreci lastikleri ile 2008 yılından itibaren ömürleri boyunca toplamda 750 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacak. Böylece karbondioks


Zorlu Enerji Grubu’ndan 100 MW’lık yeni jeotermal enerji yatırımı

Zorlu Doğal Elektrik, sahip olduğu 18 ve 19 sayılı “Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı” kapsamındaki arama çalışmaları neticesinde ortaya çıkan jeotermal kaynağı değerlendirmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı'na (EPDK) başvuru yaptı.


Victor Ananias “Dönüşüm” Ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl ilki düzenlenen Victor Ananias Dönüşüm Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ömer Madra, Salim Kadıbeşegil, Abdullah Aysu, Uygar Özesmi, Ferda Erdinç, Zeynep Meydanoğlu ve Özcan Yüksek’ten oluşan Victor Ananias Dönüşüm Ödülleri jürisi, Dön


Adalar Müzesi 2013 yeni sergilerinden ilki açılıyor

Marmara Denizi ve Karadeniz’de kontrolsüz avcılığın canlı yaşamı üzerinde yarattığı tahribat, duayen foto muhabiri Kadir Can’ın objektifinden ve kaleminden sunuluyor…


Kurumlar İçerisinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği

Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu ortaklığıyla 27 Mayıs 2013 tarihinde saat 15:00-15:45'te "Kurumlar İçerisinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" konulu webinar gerçekleştirilecek


Tarkan, Seferihisar Doğa Okulu’nu Ziyaret Etti!

Megastar Tarkan, kurucuları arasında yer aldığı Seferihisar Doğa Okulu’nu ziyaret ederek okulun yapımını gerçekleştiren ekiple buluştu. Yedi yıldır Doğa Derneği’nin çalışmalarına destek veren Tarkan, 5 Haziran’da İzmir Arena’da tüm geliri Seferihisar Doğa


Amazon yerlileri Hasankeyf'te

Güney Amerika, ABD, Avrupa, Afrika ve Türkiye’deki baraj karşıtları ve uluslararası doğa koruma örgütlerinin temsilcileri bugün antik Hasankeyf kentini ve Dicle Vadisi’ni sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı şantiyesinin girişinde barışçıl bir protes


Yaşam Okulu, Doğa ile Muhabbete Çağırıyor!

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Atlas dergisi işbirliğiyle Yaşam Okulu 2013’ü 1-7 Temmuz tarihlerinde “Doğamız ile Muhabbet” başlığı ile düzenliyor!


Belgrad Ormanı Kadar Ağacı Kağıt Bardak için Kesiyoruz

Türkiye’de senede 2 milyar adet kâğıt bardak tüketiliyor. 1 ton kâğıt üretmek için ortalama 10 – 17 ağaç kesilmesi gerektiği göz önüne alınırsa kâğıt bardak için senede 500 bin ağacı, çok değil üç sene sonra ise Belgrad Ormanı kadar ağacı yok ediyoruz.


Danone, Dünyanın Beslenme Erişimine En Duyarlı Şirketi Seçildi

Lezzet ve sağlığı buluşturan ürünleriyle mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına katkıda bulunmayı amaçlayan Danone, 24 gıda ve içecek firmasını geride bırakarak Uluslararası Beslenmeye Erişim Endeksi'ne birinci sıraya yerleşti.


Dünya Nehirler Konferansı

Doğa Derneği ve DAMOCRACY hareketi işbirliğiyle düzenlenen Dünya Nehirler Konferansı’nda suyu, yaşamı ve kültürü koruma dayanışması için yerli halklar, uluslararası sivil toplum örgütleri Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 18 Mayıs’ta, bir araya geldi.


18. Dünya Organik Kongresi Paydaş Toplantıları

13-15 Ekim 2014'te Buğday Derneği ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi'nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.


Atık Plastikten Örme Sandayle

İngiltere merkezli Cohda Desing tasarımcılarından Richard G. Liddle ve Sarah Kan %100 atık plastikten çok şık RD4 adını verdikleri sandalyeler yapıyorlar.


Barbie’nin Rüya Evleri Gerçek Oluyor

Tüm dünyada kız çocuklarının en sevdiği oyuncağı ‘Barbie’ ticaret alanını genişletiyor. Küresel bir ürün haline gelen Barbie’nin şimdi de ‘rüya evleri’ açılıyor. İlk ev Berlin’de feminist grupların protestosuyla açıldı.


TAK’ın 2013 Programları

Kadıköy’ün tasarım ve yaratıcılık merkezi olarak “Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden” sloganı ile Nisan ayının başında açılan Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)’de 2013 yılı içinde gerçekleştirilecek etkinlik ve projelerin programları açıklandı.


Öğrencilere Elektronik Parça ve Laboratuvar Desteği

Kalekim, uygulama laboratuvarlarında yeterli bilgisayar parçaları olmadığı için derslerde pratik yapamayan meslek lisesi öğrencilerine, elektronik parça desteği sağlıyor.


Redhouse artık Yeşil Ofis olacak

Türkiye’de ilk defa bir yayınevi, çevreye duyarlı Green Office (Yeşil Ofis) Diploması almak için resmi başvuruyu yaparak gerekli çalışmalara başladı.


Amazon Yerlileri Sizi Dünya Nehirler Konferansı'na Davet Ediyor

Doğa Derneği ve uluslararası DAMOCRACY hareketi işbirliğiyle düzenlenen Dünya Nehirler Konferansı, 18 Mayıs, Cumartesi günü İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


“Balık Ağ(a)lara Takıldı”

Balık yaşamının nasıl yavaş yavaş yok olduğunu gösteren “Balık Ağ(a)lara Takıldı” sergisi 26 Mayıs Saat 15.00’te Heybeliada’da açılıyor.


11. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali Başlıyor!...

Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan Uluslararası Çevre kısa Film festivali’nin 11. si 22 Mayıs Çarşamba günü başlıyor.


5. Küresel Isınma Kurultayı Yapıldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı İstanbul Sanayi Odası'nda yapıldı.


“Buğday İçin Söylüyorlar”

Ekolojik yaşamı destekleme konusunda bugüne değin pek çok öncü projenin yaratıcısı olan Buğday Derneği yararına 30 Mayıs 2013 Perşembe günü bir konser düzenleniyor.


Pachauri'den “İklim Değişikliği: Enerji - Çevre” Semineri

Nobel Barış Ödülü sahibi IPCC başkanı Dr. Rajendra K. Pachauri, Boğaziçi Üniversitesi’nde “İklim Değişikliği: Enerji - Çevre” adlı bir seminer verecek.


2. Danca Sanat Şenliği Sona Erdi

Hollanda ortaklı oturma grubu üreticisi Danca tarafından Manavgat'ta organize edilen üç günlük 2. Sanat Şenliği pazar günü bitti.


İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji Paneli

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam 16 Mayıs Perşembe günü “İnsan Hakları, Anayasalar ve Ekoloji” başlıklı bir panel düzenliyor. Dr. Barış Gençer Baykan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek


Temiz Giyisiler Kampanyası Bu Kan Lekesini Çıkarır mı?

Geçtiğimiz günlerde Bangladeş’in başkenti Dakka’da sekiz katlı Rana Plaza’nın çökmesi sonucu 1000'nin üzerinde konfeksiyon işçisi hayatını kaybetti ve 3000’den fazla işçinin çalıştığı atölyelerde yüzlercesi ağır yaralandı.


Organik ve Çevre Dostu Temizlik Ürünleri

Dore’nin Haziran ayı kataloğunda Sodasan organik temizlik ürünlere yer verildi.


HES’ler: Büyük Felaket, Büyük Kötülük

Perspectives okurları için Artvin’in Şavşat İlçesi Meydancık Beldesi’nde kurulmak istenen HES’lere karşı mücadele eden ve santral projelerini iptal ettirmeyi başaran yöre halkıyla konuştuk.


“Organik Köprüler Kurmak”

Organik Tarım Sektörü, 18. Dünya Organik Kongresi’nde İstanbul’da bir araya gelecek.


Yeryüzü Dernegi II. Permakültür Tasarım Kursu (PDC)

Yeryüzü Derneği, 15 - 29 Haziran tarihleri arasında düzenleyeceği, bir ekolojik yaşam tasarımı olan Permakültür sertifika kursunda yaşadığımız ekosistemi onarmayı, onun parçası olmayı, yerel ve insani boyutta teknolojilerle yaşamımızı kontrol edip toplums


Akıllı Ev Teknolojileri Konferansı

Fibaro Türkiye'nin genel sponsorluğunda düzenlenen olan Akıllı Ev Teknolojileri Konferansı;16 Mayıs 2013 Perşembe günü 5* Marriott Hotel Asia'da yapılacak


Sanıklar, Ayağa Kalkın!

Ekosit geliyor, Gelmesi kolay olmayacak elbette. Ama öyle görünüyor ki, Birleşmiş Milletler eninde sonunda bu kavramı gündemine alacak, uzun boylu tartışacak, dirençleri kıracak ve ekositi insan hakları sisteminin içine yerleştirecek.


Dünyayı İklim Zirveleri mi Kurtaracak?

İklim Zirveleri Dünyayı Kurtarır mı? 2012 yılı Aralık ayında Doha’da 18. Taraflar Konferansı gerçekleşti. Zirveden çıkan sonuç, bırakın 350 ppm senaryosunu, yada bir başka deyişle sıcaklık artışını 1,5 C ile sınırlamayı, 450 ppm senaryosuna, yani 2 C s


Sular Özgür Aktığında Daha Çok Ekonomik Fayda Sağlıyor

Yüzyılın başında doğayı terbiye etmek kibriyle devasa barajlar ve HES'ler inşa eden Amerikalılar, bugün son kullanma tarihi gelmiş on binlerce barajı büyük maliyetler karşılığında sökmenin derdine düşmüş durumda.


Türkiye'den Başka Baraj Yapan Ülke Kalmadı

"Türkiye'yi çok çağdaş bir ülke sanıyordum. Nüfus çok genç, hareketli bir ülke. Neden bu geri kalmış teknolojileri uygulamaya kalıyorlar anlamıyorum."


Yerel Yönetim Ödülleri’nin Sponsoru Philips

Philips, ÖzelKalem Dergisi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Yerel Yönetim Ödülleri’nin ana sponsoru olarak, şehir aydınlatmasının önemini vurguladı.


Bu Bir Yaşam Seferberliği

Göç yolları üzerinde bulunan su kaynaklarının yaşamlarını sürdürmeleri için hayati önem taşıması, Sarıkeçilileri HES’lerin mağdur ettiği bir topluluk haline dönüştürüyor.


Hukukçu Gözüyle Türkiye’nin HES Gerçeği

Av. Yakup Ş. Okumuşoğlu (ÇEHAV- Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları Grubu Üyesi): “Gelecek nesiller suyun kamuya ait olduğu algısından yoksun yetişmiş olacaktır…”


Biophilia

“Doğa” kelimesi bir insan için ne ifade eder?


Pardon! Bu Evde Çöpler Nereye Atılıyor?

Doğamız gereği “zararsızlık” iyi insan sıfatının tam ortasında duruyor. Ancak öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, zararsız olabilmek gittikçe zorlaşıyor. Menfaatler, çıkarlar, korkular, endişeler, garanticilik gün geçtikçe “zararsızlıktan” daha uzak bir hayata


Manavgat'ın Çer-Çöpü Sanata Dönüşecek

Kaybolmaya yüz tutan sanatları yaşatmak, farklı çalışmaları gün yüzüne çıkartmak amacıyla düzenlen 2. Danca Sanatın Ve Sanatçının Yanında Şenliği, yarın başlıyor.


Akbabanın son günü, felaketin ilk günü olacak!

Türkiye, sahip olduğu benzersiz coğrafya sayesinde biyolojik çeşitlilik açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Ancak son yıllarda uygulamaya konulan yıkım projeleri nedeniyle hızla bu zenginliğini kaybeden ülkeler arasında da başı çekiyor.


Türkiye'nin Evdeki HES'abı Çarşıya Uyacak mı?

Yetkililerin görüş ve açıklamalarının aksine bir çok bilim insanı ve meslek odasının yanı sıra vadilerinde HES projeleri bulunan halkın büyük kısmının görüşü atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmeyeceği yönünde.


Dünyanın Cesur Eyleme İhtiyacı Varmış...

Okurlarımız dergimizi ‘cesur’ bulduklarını ifade ettiler. Anladık ki; Dünya’nın ihtiyacı olan Cesur Eylem’miş...


2A ve 2B hakkında merak edilenleri sorduk

2000’li yıllarda, her türlü kamusal varlığın satışı yoluyla “Hazineye” gelir sağlama politikaları ağırlık kazanmıştır. Bu kapsamda siyasal iktidar da, deyim yerindeyse, “yılana sarılırcasına” “2B arazilerini” satma çabasına girmiştir.


Buyrun Çaylarrr! Hem de Organik

‘Gel tanış olalım.’ Yavaş yavaş bu çayı içer gibi, gel şu günün hayhuyunu bir kenara koyalım, birbirimizi tanıyalım. Gel, bir bardak çay paylaşalım, belki ısınırız onunla ve arkadaşlığımızla. Gel, hayatı ısıtalım…


Binalara “Ne Kadar Yeşilsiniz?” Sertifikası

Bugün sürdürülebilir / ekolojik / yeşil / çevre dostu vb. pek çok isim altında karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar, belirli bazı kriterler doğrultusunda tanımlanıyor.


Sektöründe İlk LEED GOLD Sertifikası

WILO Türkiye yeni binasıyla, Türkiye’de ve Avrupa’da kendi sektöründe LEED Gold sertifikası (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası) Alan ilk firma oldu.


Mahalle Kültürü ve Sokak Oyunları

Bence oyun; çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminde yüzde yüz etkili, kurallı veya kuralsız gerçekleşen, fakat çocukların her şekilde içinde bulunmaktan hoşlandığı etkinlikler bütünüdür.


Ekolojik Porno

“dünya çırılçıplak, kral çıplak, nesneler apaçık.” peki ya ben bunu görmek istemiyorsam…?


Eyüp Belediyesi'inden Prototip Yeşil Bina...

Eyüp Belediyesi'nin 1 Ocak 2012’de hayata geçen “Yeşil Bina Sertifikasyon Sisteminin Kurulması” projesini sizlere aktarıyoruz.


Barışın anahtarı toprağa yakındır...

“İnsanın gururundan ve zevk arayışından doğan bir şey kültür olarak değerlendirilemez. Gerçek kültür DOĞA’da doğar; sade, alçakgönüllü ve saftır.”


Ekotasarım

Sizin için seçtiğimiz ekotasarım ürünleri...


Madenden Çöplüğe ve Daha Ötesine

Her gün satın alacağımız belirli mal veya hizmetler arasından seçim yaparken, çoğu zaman bunların çevre üzerindeki ‘ayak izlerini’ dikkate almıyoruz.


Dalga Dalga Kirlilik

Doğada güneş, yıldız ve yıldırım kaynaklı doğal bir manyetik alan zaten mevcut.20. yy ile birlikte var olan bu doğal manyetik alana, insan yapımı cihazların oluşturduğu yapay manyetik alanlarında eklenmesiyle tehlike çanları çalmaya başladı. Doğal olandan


KİTAPLIK

Dergimizin ikinci sayısında sizin için seçtiğimiz yayınlar...


Tek Dünya 9 Milyar İnsan

Birleşmiş milletler tahminlerine göre, 2050 yılına kadar küresel nüfusun 6.9 milyardan 9 milyara çıkması bekleniyor, bu artışın yüzde 98'inin gelişmekte olan dünyada gerçekleşeceği öngörülüyor. Öngörü küresel kentsel nüfusun iki katına çıkacağı yönünde...


PwC Karbon Bildirim Projesi Küresel 500 Raporu'nu Açıkladı

İklim değişikliğini iş stratejilerine dâhil eden şirketlerin sayısı geçen yıla göre %10 arttı.


Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

İlki 2008 yılında gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 2012 yılında yine birbirinden ilginç filmlerle sürdürülebilirlik konusunun farklı yönlerini irdeleyecek.


Akkuyu Nükleer Santrali ve Hukuksal Gerekçeler

Nükleer santral inşasının hukukumuza uygun olup olmadığını gösteren en önemli kanıt santralin yargısal denetimden kaçırılmak amacıyla devletlerarası anlaşma ile yapılmasıdır.


Nükleer Santral Kaça Patlar?

Kesilen bir ağacın Orman Bakanlığı'nın fiyat tarifesinde bir bedeli olabilir ancak o ağaçta yuvası olan bir kuş için bu bedel emin olun ki yetersizdir.


Kentsel Dönüşümü Nasıl Okumalı?

Son zamanlarda gündemde önemli bir yer tutan kentsel dönüşüm projelerini, olası bir depreme karşı daha sağlam yapılar oluşturma ve her yönüyle yaşanabilir kent yaratmayı amaçlayan bir proje olarak tanımlamamanın yanı sıra; zamanla değer kazanan mahalleler


Kentsel Dönüşümde Huzursuzluğun Adı: Derbent Mahallesi

Yıllardır bir gecekondu mahallesi olarak varlığını sürdüren ve sürekli müdahale edilmek istenen bir mahalle olan Sarıyer’in Derbent (Çamlıtepe) Mahallesi bu günlerde yeni bir kentsel dönüşüm projesi ile yine gündemde.


Afet Yasasının İlk Kentsel Dönüşüm Projesi

Afet yasası sonrası hazırlanan ilk dönüşüm planı Derbent için açıklandı. Mahalle uzunca bir zamandır kentsel dönüşüm ile birlikte anılıyor; mahalleli kentsel dönüşümü mahallelerinin dışına atılacakları, komşularından uzaklaşacakları, işlerini kaybedecekle


Kentsel Dönüşümde Binalar Yıkılınca İnşaat Atıkları Ne Olacak?

Kentsel Dönüşüm sürecinde ortaya çıkacak olan hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeden toplanması, biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması ve buna ilişkin teknik idari esasların belirlenmesi konularının ele alındığı panelin modera


Raporlama, Sürdürülebilirlik Ajandasında Yer Almanın Pasaportudur!

Artık neyi nasıl sürdürdüğümüzü sorgular olduk; insan ve doğa dengesini gözeten bir sürdürülebilirlik anlayışının destekçisi olmaya başladık.


TSKB'nin Sürdürülebilirlik Raporu

Türkiye’nin ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası TSKB olarak, uluslararası standartlardaki sürdürülebilir bankacılık anlayışımızla Türkiye’nin ekonomik ve çevresel büyümesinde öncü bankayız.


UPS'in Sürdürülebilirlik Raporu

Biz sürdürülebilirliği her zaman kaynakların akıllıca kullanılmasının bir yolu olarak gördük.


Yüksel'in Sürdürülebilirlik Raporu

Yüksel olarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne katılımımız gereği, 2008 yılından itibaren her yıl sürdürülebilirlik performansımızı yayınlıyoruz.


Zorlu Enerji Grubu'nun Sürdürülebilirlik Raporu

Gelişmiş ülkelerde yaygınlaşan sürdürülebilir iş anlayışına paralel olarak, 2009 yılından bu yana Sürdürülebilirlik Yönetimi Zorlu Enerji Grubu olarak stratejik önceliklerimiz arasında yer alıyor.


"İstanbul’un Yüzyılı Sergisi" İlhan Tekeli’nin “Kentsel Dönüşüm Üzerine Düşünmek” konferansıyla açıldı

İstanbul Tasarım Bienali Etkinliklerinden Profesör Murat Güvenç Küratörlüğünde “İstanbul’un Yüzyılı Sergisi”, Profesör İlhan Tekeli’nin “Kentsel Dönüşüm Üzerine Düşünmek” konferansı ile açıldı.


Kalkınma Politikasının İdari ve Hukuki Araçları Çevre Dostu Değil

Çevre koruma konusundaki kazanımlar törpülenirken, büyük ölçekte çevre tahribatı yaratacak projelerin yargı denetiminden muaf tutulması amaçlanıyor.Tabiat Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, 2B Yasası, Nükleer santral, HES’ler için idari altyapı, Yürütmeyi D


Küçük Adımlar, Büyük Sonuçlar...

Günlük hayatımızda alacağımız küçük önlemler ile gelecek için büyük bir adım atabiliriz... Yeterki isteyelim...


Mobilya Tasarımında Çevre Dostu Yaklaşımların Tarihsel Süreci

Gelişmiş ülkelerde çevre dostu mobilya tasarımına ilişkin görüşler giderek genel bir kabul görmektedir. Bu çalışmalarımızın amacı, Çevre Dostu Mobilya Tasarımıyla ilgili tarihsel süreçte çevre -tasarım ilişkisinin rolünü ve bu alanda ileri sürülen önemli


Elektronik atık bilmecesi çözüldü mü?

Uzun zamandır beklenen atık elektrikli ve elektronik eşyaların (AEEE) kontrolü yönetmeliği 22 Mayıs 2012 tarihli, 28300 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle elektrikli ve elektronik eşya atıkları çevre lis


Çöp İçeri Kaynak Dışarı...

Londra Belediyesi, hem atıkların toplama merkezlerine taşınması için harcanan masrafları azaltmak hem de atık merkezlerinin insanlarda oluşturduğu çirkin tabloya son vermek adına bir rapor hazırlattı. Yerel yönetimlere örnek oluşturması açısından rapor ol


İçi Dışı Yeşil Bir Ofis

2009 yılında Maisons Alfort, Paris’te inşa edilen 8-12 Sur Parc yeşil ofis, Fransa’da ilk BREEAM Avrupa Ofis sertifikası almayı başaran yapı olma özelliğine sahip. 12 bin metrekarelik yeşil ofis, bulunduğu konum gereği toplu taşımaya yakınlığı ve çevresin


Umutları Gerçeğe Dönüştürmek İçin....

Yaşanan çevresel sorunlar karşısında dünyayı suçlamak sanırım yapabileceğimiz en son şey bile değil. Ancak çözüm noktasında yaşanan tıkanıklıklar ve eylemsizlik, ileride bu durumun yaşanmasına neden olursa şaşırmak gerekir mi bilmiyorum?


Çarşıya Alışverişe Giderken, Evdeki Sağlıktan Olmayın...

İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Gülay Özcan’ın hazırladığı “Tekstildeki Tehlikeli Kimyasallar ve İnsan Sağlığına Etkileri” başlıklı araştırma, hayatımızın vazgeçilmezi


C&A’dan Sürdürülebilir Bir Adım - ORGANİK PAMUK

Geleneksel pamuk ekimi su gibi kısıtlı olan doğal kaynakları yoğun şekilde tüketmeyi ve büyük miktarda suni gübre ile toksik bitki koruma ilaçları kullanmayı gerektiriyor. Bu da insan ve doğaya zarar veren bir süreç.


İklim Değişikliği ve Karbon Nötr Olmak

Küresel ısınma, sera gazı salımlarındaki artışlara bağlı olarak küresel ortalama yüzey sıcaklıklarında artışları ifade etmektedir. Küresel ısınmanın en önemli sebebi atmosferde sera etkisi yapan karbondioksit (CO2) ve metan (CH4) gibi sera gazı salımların


Türkiye'de Karbon Ticareti Deneyimi

18. yüzyılda başlayan endüstriyelleşme süreci ile birlikte tarım, hayvancılık ve hammadde odaklı ekonomiden, hammaddenin işlenmesine ve üretimine dayalı bir ekonomiye geçişe tanıklık etmekteyiz. Hatta ve hatta günümüzde ekonominin işleyişinin üretime ve t


Yeni Anayasa’nın “Doğa” ile imtihanı

Türkiye’nin Yeni AnayAsa yapım sürecine başladığı bu günlerde, tüm akıllarda “Yeni Anayasa nasıl olacak?” sorusu beliriyor. Kuşkusuz Yeni Anayasa, toplumun olduğu kadar yaşadığımız çevrenin de geleceğini belirleyecek..


Cesur Yeni Dünya’nın Cesur Anlatıcısı

Batı Amerika’dan yolculuğa başlayarak, daha sürdürülebilir bir dünya isteyen insanların hikayesini anlattığı projesi Cesur Yeni Dünya’nın hikayesini, Türkiye’ye küçük bir mola vermek için uğrayan Filiz Telek’ten dinlemek için buluştuk…


En güzel ders doğadan alınır

Bugünlerde ekolojik duyarlılık adına pek çok alanda çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan en çok dikkat çeken ise, İstanbul Maltepe’de bir devlet okulunda karşımıza çıktı.


İnsanın çevre hakkından, Doğa’nın haklarına EKOLOJİK ANAYASA

1970’li yıllardan itibaren çevre korumaya ve sağlıklı bir çevrede yaşamaya dair hükümler anayasalarda yer almaya başladı. Son yıllarda ise doğanın bir hak öznesi olarak anayasalarda yer alması tartışılıyor. Bolivya ve Ekvador doğanın yasal haklarını tanıy


Parayı Yer Yüzüne Geri Getirmeliyiz...

Amerika’da başlayarak dünyaya yayılan ve yerel gıda üreticilerinin desteklenmesini amaçlayan Slow Money (Yavaş Para) hareketinin hedefi çok açık; “Hedefimiz şu, 1 milyon insan, kazançlarının %1’ni yerel gıda sistemlerine yatırırsa ne olur? ” Binlerce Ame


Daha yaşanabilir şehirler için Yerel Yönetimler Harekete!

Ekolojik duyarlılığın bireysel ve kollektif hareketlerden özel sektöre kadar birçok alanda arttığı günümüzde belediyeler de çeşitli çalışmalar gerçekleştirerek zamanın ruhuna ayak uydurmaya çalışıyor.


İleri Seviye Permakültür Çalıştayı Bayramiç'te yapıldı

Permakültür sadece yeni bir bahçıvanlık yöntemi değil, Dünya gezegeni üzerinde yaşamanın sürdürülebilir yoludur.


Biz doğayı seviyoruz ve şirketler de bizi...

Orijinal içeriklerinden bu derece uzaklaşmamız insanlık tarihinde büyük ihtimalle ilk kez oluyor ama insanoğlu üretimlerinde doğaya, doğal ögelere atıfta bulunmaya elbette ki yeni başlamadı.


KİTAPLIK

Yetmişlerin başında “Büyümenin Sınırları” raporu yayınlandı. Rapor basit bir soruya cevap arıyordu: Büyüme ya da kalkınma daha ne kadar sürdürülebilir?


Kitap sayfalarının sanatsal yolculuğu…

Sanatta sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm, son günlerde en çok dikkat çeken konulardan. Eski kitapların “yeniden kullanım” macerasını geri dönüşüm tesisinde sonlandırmak istemeyen İngiliz sanatçı Sue Blackwell, eski kitaplardan tasarladığı kağıt heykeller


İlk yeşil adımınızı ne zaman atacaksınız...

Bilindiği gibi ayakkabı tüketimi, artık ihtiyacın da ötesinde, bir modayı takip etme biçimi. Yapılan bir araştırmaya göre 2011 yılında Amerika’da çöpe giden ayakkabı sayısı 300 milyon çiftten fazla.


Suyu yeniden düşünün...

Pet şişe ve içme suyu ilişkisi arasında o ayrılmaz bağ artık kopma noktasında. Öyle ki dünyada ve Türkiye’de içme suyu sağlayan firmaların “cam şişe” su üretimine (artan satış fiyatına sahip olsa da) geçmeye başladıkları gözden kaçmıyor.


En çevreci moda burada!

Çöp(m)adam logosu taşıyan her ürününün içerisinde, projeyi anlatan ve o ürünün kimin tarafından yapıldığını belirten bir karne bulunuyor. Bu karne aynı zamanda ürünün tasarımcısı ve yaratıcısının size özel imzaladığı bir sertifika niteliği taşıyor.


Bir köyün atığı sanata dönüşürse

Hollandalı sanatçı Florentin Hofman, birbirinden ilginç projeleriyle adından sıkça söz ettiren bir isim. Hofman’ın dev heykelleri, herhangi bir kentte aniden karşınıza çıkabilir...


Yeşil Bir Ofiste Çalışmak mı?

Günümüzde standart yollarla inşa edilen binalara göre çevreye olan etkileri minimuma indirilmiş Yeşil Ofis konsepti, kurumsal sürdürülebilirlik politikaları ile birleşerek sürdürülebilir arsa seçimi; doğal ışıktan maksimum faydalanma, efektif iklimlendirm


Meksika Körfezinde Neler Olmuştu?

20 Nisan 2010'da BP'nin (Transocean ve Halliburton şirketleri ile birlikte) Meksika Körfezi'nde gerçekleşen kaza sonrası umursamaz tavırlarını eleştiren gazeteci Flaherty, sualtı kameraları aracılığıyla üç ay boyunca yüzmilyonlarca litre petrolün denize n


2012'den... 2050'ye...

Sorunlar ne şekilde değerlendirilirse değerlendirilsin, odaklanılan konu dünyanın kaynaklarının tükenmeye doğru hızla gittiği, bu noktada önlem alınmazsa sona yaklaşıldığı üzerineydi. Hal böyle olunca yayınlanan raporlar belli bir tarihi göstermeye başlad


Doğayı Gelecek Kuşaklardan Ödünç Aldık

Emanetçiler Derneği de kaybolmakta olan tohumların emanetini üstlenerek gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Peki, elimizde veya köylerde bulunan bu eski tohumlar nelerdir? Ticari çeşitler ile köy tohumları arasındaki farkl


RIO+20 Umut mu? Yeni Bir Hayal Kırıklığı mı?

Uzun süredir beklenen RIO+20 Zirvesi Haziran ayında gerçekleştirildi. Kimi çevreler zirveyi başarısız bulurken kimileri de çıkan sonuçtan memnun olduklarını belirtti. Resmi olarak 13 Haziran'da başlayan ve 22 Haziran'da sona eren zirveye 100'ün üzerinde ü


Öğrenciler Bir Şeyler Yapıyor

İTÜ Gönüllülük Kulübü, bu günlerde birçok projeye imza atıyor. Kıyı Köşe projesi ile maddi durumu yetersiz olan engelli insanların engellerini kaldırırken, Umut Okulu projesi ile yardıma ihtiyacı olan okullara malzeme götürüyor.


Dünyayı Yeşil Ekonomi mi Kurtaracak?

“Büyüme kaçınılmaz ancak fabrikaları kurarken ağaç kesmemeye dikkat et, kesersen de yerine yenilerini dikmeyi unutma”


Kentsel Dönüşüm Yasası Gerçek İhtiyaca Uygun mu?

Kamuoyunda 'Kentsel Dönüşüm Yasası' olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Hiçbir vatandaş mağdur edilmeyecek, kimseye de rant sağl


Bak şu Atom'un Yaptıklarına...

Nükleer enerji konusu, özellikle Türkiye için şu günlerde oldukça önemli. Fukuşima kazasının ardından birçok ülke, var olan reaktörlerini kapatma kararı alıyor ya da planlanan yatırımları durduruyor. Türkiye ise Rusya ile yaptığı anlaşma gereği Akkuyu’da


 

* info (et) rssokur.com
RSS linkinizi eklemek için bize mail atınız...