son haber | açılış sayfam yap | sık kullanılanlara ekle

Coin Comments

_  CUMHURIYET
2  MILLIYET
7  HÜRRIYET RSS
_  ODATV
2  AA
7  HABERTÜRK


ARDEB 1003 Programi Kapsaminda Yeni Çagri Açildi

Islâm medeniyeti birikimlerinin yeniden kesfi sürecinin önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, Islam bilim ve teknoloji tarihinin, önyargilar sebebiyle karanlikta kalan dönem, isim, eser ve ögretilerini gün yüzüne çikarmak üzere gösterdigi büyük gayretle gelecek nesiller için çok kiymetli bir bilimsel miras birakmis ve onun hatirasini yasatmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskanligi tarafindan 2019 yili “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yili” olarak ilan edilmistir. Bu baglamda, Sosyal ve Beseri Bilimler Arastirma Destek Grubu tarafindan "1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programi" kapsaminda “Islâm Medeniyeti ve Bilim Tarihi” baslikli çagri açilmistir. Bu çagri kapsaminda yapilacak proje basvurulari için iki asamali basvuru sistemi uygulanmaktadir. Ilk asama basvurulari için son basvuru tarihi 19/04/2019 olarak belirlenmistir. Açilan çagriya iliskin bilgilere ulasmak için lütfen tiklayiniz.


TÜBITAK- BIF Çagrisi 1 Mart 2019 Tarihinde Açilacak

Kurumumuz ile Belarus Inovasyon Kurumu (Belorusian Innovative Foundation - BIF) arasindaki isbirligi çerçevesinde, Türk ve Belarus bilim insanlari arasinda gerçeklestirilecek olan ortak arastirma, gelistirme ve yenilik projeleri desteklenecektir.

1 Mart 2019 – 31 Mayis 2019 tarihlerini kapsayacak olan ilgili çagriya basvuru için Türk sanayi kuruluslarinin, tek baslarina ya da akademik düzeyde bir Türk kurulusu ile konsorsiyum halinde, KOBI statüsüne sahip Belarus sirketleriyle proje ortagi olarak anlasmasi gerekmektedir. Desteklenmesi kabul edilen projelerdeki Türk arastirma ekibine, TÜBITAK tarafindan, 720.000 TL’ye kadar destek saglanacaktir.

Çagri hakkindaki detayli bilgiler, 2019 yili Subat ayi sonunda yayimlanacaktir.


TÜBITAK- FASIE Çagrisi 1 Mart 2019 Tarihinde Açilacak

Kurumumuz ile Rusya Küçük Yenilikçi Isletmeleri Destekleme Kurumu (Foundation for Assistance to Small Innovative Enterprises  - FASIE) arasindaki isbirligi çerçevesinde, Türk ve Rus bilim insanlari arasinda gerçeklestirilecek olan ortak arastirma, gelistirme ve yenilik projeleri desteklenecektir.

1 Mart 2019 – 31 Mayis 2019 tarihlerini kapsayacak olan ilgili çagriya basvuru için Türk sanayi kuruluslarinin, tek baslarina ya da akademik düzeyde bir Türk kurulusu ile konsorsiyum halinde, KOBI statüsüne sahip Rus sirketleriyle proje ortagi olarak anlasmasi gerekmektedir. Desteklenmesi kabul edilen projelerdeki Türk arastirma ekibine, TÜBITAK tarafindan, 1.500.000 TL’ye kadar destek saglanacaktir.

Çagri hakkindaki detayli bilgiler, 2019 yili Subat ayi sonunda yayimlanacaktir.


TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, MEB Yurtdisi Bursiyerleri ile Bir Araya Geldi

Prof. Dr. Mandal, yurt disinda lisansüstü ögrenim bursu kazanan ögrencilere yönelik Milli Egitim Bakanliginca düzenlenen bilgilendirme ve uyum programina katildi.

TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, Millî Egitim Bakanliginca 2018 Yurt Disina Lisansüstü Ögrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adaylari Seçme ve Yerlestirme (YLSY) Programi kapsaminda belirlenen ögrencilere yönelik düzenlenen "Yurt Disi Bursiyerler Vizyon ve Farkindalik Egitimleri Konferansi”’na katildi. 

Konferansta ögrencilere yaptigi sunumuna, TÜIK’in yayinladigi 2017 yili Ar-Ge verileriyle ilgili bilgiler vererek baslayan Prof. Dr. Mandal, Türkiye’nin Ar-Ge’ye ayirdigi kaynagin 32 milyar TL olarak gerçeklestigini, 2017 yilinda Ar-Ge harcamasinin 2016 yilina göre yüzde 5 arttigini belirtti. 2017 yilinda gerçeklestirilen Ar-Ge harcamalarinda özel sektörün yüzde 56,9 ile en büyük paya sahip oldugunu bildiren Prof. Dr. Mandal, ülkemizin 2023 hedefinin bu orani yüzde 66’ya çikarmak oldugunu ve bu yönde istikrarli bir sekilde ilerledigimizi belirtti. Harcamalar baglaminda da özel sektörün yüzde 49,4 ile ilk sirada yer aldigini kaydeden Prof. Dr. Mandal, bu verilerin sektör boyutunun bursiyerler tarafindan mutlaka dikkate alinmasi ve bursiyerlerin çalismalarinin özel sektörle iliskilendirilmesi gerektigine isaret etti.

“Daha Az Kaynak Artirimiyla Daha Fazla Insan Kaynagi Arastirma Süreçlerine Dahil Edilebiliyor”

2017 yilinda Tam Zaman Esdeger (TZE) Ar-Ge personelinin ve TZE arastirmacisinin 2016 yilina göre yüzde 12 oraninda arttigini, Ar-Ge’ye ayrilan kaynaktaki artisin yüzde 5 oldugunu bildiren Prof. Dr. Mandal, bunun daha az kaynak artirimiyla daha fazla insan kaynaginin arastirma süreçlerine dahil edilebildigi anlamina geldigini ifade etti. TZE Ar-Ge personelinin nerede istihdam edildigine bakildiginda özel sektörün yüzde 57 ile yine ilk sirada yer aldigini vurgulayan Prof. Dr. Mandal, TZE arastirmaci sayisinda da özel sektörün yüzde 56 ile ilk sirada yer aldigini belirtti.

“Arastirma Denince Ilk Akla Gelen Kurum TÜBITAK”

TÜBITAK’in ARDEB, TEYDEB, BIDEB ve BITO genel destek verilerine deginen Prof. Dr. Mandal, bu dört ana destek ekseni kapsaminda aktarilan destegin 2002 yilinda 154 milyon TL iken, 2018 yilinda 12 katina çikarak 1,9 milyar TL’ye ulastigini bildirdi. TÜBITAK’in hem arastirmayi destekleyen hem de stratejik alanlarda arastirma yapan bir kurum olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Mandal, Ar-Ge’ye ayrilan 32 milyar TL’nin 1,9 milyar TL’sinin TÜBITAK tarafindan kullanildigini vurguladi. Buna ragmen ülkemizde arastirma denilince ilk akla gelen kurumun TÜBITAK oldugunu ifade eden Prof. Dr. Mandal, bu etki degerinin önemli oldugunu belirtti. TÜBITAK’in kullandirdigi destek miktarinin büyük çogunlugunun akademik desteklere ait oldugunu, akademiden sonraki en büyük payin da sanayi desteklerine ait oldugunu kaydeden Prof. Dr. Mandal, hem akademide hem de sanayide hedef odakli programlara TÜBITAK’in ortalama yüzde 10 oraninda destek verdigini, kapasite gelistirme odakli programlara da ortalama yüzde 90 oraninda destek verdigini anlatti.

Küresel Rekabetçilik Endeksinde Türkiye’nin 137 ülke arasinda 53. sirada yer aldigini söyleyen Baskanimiz, Türkiye’nin karsilastirildigi ülke grubunun Kuzey Amerika ve Avrupa oldugunu belirtti. Ülkemizin düsük ve orta düsük teknolojiden, yüksek ve orta yüksek teknolojiye geçtigini fakat hedefimizin yüksek teknoloji grubuna geçmek oldugunu ifade eden Prof. Dr. Mandal, bursiyerlere “Siz ülkemize döndügünüzde Türkiye tüm politikalarini tamamen yüksek teknolojiye odaklamis bir ülke olacak. TÜBITAK’in tüm destekleri de artik bu mekanizmaya uygun olacak sekilde gelistiriliyor” dedi.

 “Yüksek Teknolojiye Geçiste Iki Ana Unsur: Nitelikli Bilgi, Nitelikli Insan”

Yüksek teknoloji grubuna geçis noktasindaki iki ana unsurun nitelikli bilgi ve nitelikli insan olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Mandal, nitelikli ve yüksek teknoloji odakli bilginin tek basina üretilemeyecegine, mutlaka iliski ve isbirligi sürecinin olmasi gerektigine degindi. Ihtisaslasmanin önemini de vurgu yapan Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in desteklerinin belli alanlara odaklanacagini bildirdi. Nitelikli insan boyutunda ise bireyin desteklenmesinden ziyade, kritik kitle olusturmaya yönelik desteklerin söz konusu olacagini anlatan Prof. Dr. Mandal, üniversite ve sanayi gibi sektörler arasinda bilgi akisini saglayacak insan kaynagi hareketliligine de vurgu yapti. Bu dogrultuda TÜBITAK’in politika ve süreçlerini yeniledigini ifade eden Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in iyilestirme alanlarindan söz etti. Hedef odakli yaklasimlar konusundaki TÜBITAK yaklasiminin ulusal öncelikler dogrultusunda, küresel egilimlerin de göz önünde bulunduruldugu ve teknolojik yetkinligimizin de dikkate alindigi destek mekanizmalari kurmak oldugunu belirtti. Bursiyerlere, yurtdisinda hangi alanlara yöneleceklerini ve hangi teknoloji hazirlik seviyesinde çalisacaklarini önceden kararlastirip bu kararlarinda israrci olmalari tavsiyesini veren Prof. Dr. Mandal, Türkiye de dahil tüm ülkelerin nitelikli insan kaynagini kendilerine çekebilmek ugrasi verdigini belirtti. 

 “Tüm Dünya Nitelikli Insan Kaynagini Kendisine Çekmeye Çalisiyor”

Hem Türkiye’deki insan kaynaginin gelistirilmesi, hem de dünyadaki nitelikli insanlarin Türkiye’ye gelmesine yönelik TÜBITAK tarafindan yürütülen 2232 Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programina deginen Prof. Dr. Mandal, su bilgileri verdi: “ Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programi ile alanlarinda yaptiklari üst seviye bilimsel çalismalar ile temayüz etmis ve/veya yurt disinda arastirma deneyimine sahip, basta Türk bilim insanlari olmak üzere nitelikli arastirmacilarin yurtdisindan Türkiye’ye gelmelerini tesvik ediyoruz. Bu destek programi Türkiye’ye dönecek arastirmacilara saglanan imkanlar açisindan dünyada yeni ve öncü olma özelligi tasiyor. Türkiye’ye gelen lider arastirmacilar çalismalarini Türkiye’nin önde gelen akademi, sanayi kurum ve kuruluslari veya kamu kurumlarinda yürütebilecekler. Bu anlamda yerli ve milli teknolojilerin gelistirilmesine yönelik hem akademi hem de sanayide ihtiyaç duyulan bilginin yurtdisindan ülkemize transferi de gerçeklesmis olacak” dedi. YÖK’ün 100-2000 Programi kapsaminda 5 bin kisi yetistirdigini belirten Prof. Dr. Mandal, her iki kurumun da amacinin önceliklendirilmis alanlarda, ihtisaslasmis, kritik kitle olusturulmasi oldugunu belirtti. Tüm dünyanin, nitelikli insan kaynagini kendisine çekebilmek için çalismalar yaptigini söyleyen Prof. Dr. Hasan Mandal, yurt disi bursu kazanan ögrencilerin bu anlamda ayni zamanda elçi olarak görüldügünü, ögrencilerin burslu olduklari süre zarfinda bulunduklari ülkenin üniversitesindeki projelerde yer alabileceklerini, bunun Türkiye ile olan etkilesimlerini de artirabilecegini ifade etti.

Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in, uluslararasi alanda da yaptigi çalismalara deginerek, 49 ülke ile 61 anlasma yapildigini, bu anlasmalar kapsaminda insan kaynagi degisimi veya ortak proje yürütme noktasinda açilan çagrilar bulundugunu, 318 adet devam eden uluslararasi isbirligi projesinin mevcut oldugunu söyledi. Bursiyerlerin büyük çogunlugunun gittigi ülkeler ile TÜBITAK’in mutlaka bir anlasmasinin bulunduguna dikkati çeken Prof. Dr. Mandal, bursiyerlerin bunu firsata dönüstürebileceklerini belirtti.

“Sizi, Mutlaka Ülkemize Geri Dönmek Üzere Gönderiyoruz”

Bursiyerlere egitim hayatlarinda basarilar dileyen TÜBITAK Baskanimiz, sözlerini söyle sonlandirdi: “Sizi, mutlaka geri dönmek üzere gönderiyoruz. Planlamalarinizi simdiden geri döndügünüz zaman Türkiye’ye vereceginiz katkilar üzerine yaparsaniz, bu hepimiz için önemli bir kazanim olacaktir.”

Prof. Dr. Mandal’in, bursiyerlerin sorularini yanitlamasinin ardindan program sona erdi.


GCIP-2018'in Ilk Üç Firmasi Belli Oldu

Temiz Teknolojiler Girisimcilik Programi, GCIP-2018’de B-Preg, Naturansa ve Seyisco firmalari ilk üçe giren firmalar oldu.

 

Küresel Temiz Teknolojiler Girisimcilik Programi (GCIP), Birlesmis Milletler Sinai Kalkinma Teskilati (UNIDO) tarafindan Küresel Çevre Fonu (GEF) destegi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanligi himayelerinde ve TÜBITAK’in ev sahipliginde 2014 yilindan beri yürütülmektedir.

 

 

GCIP’in diger resmi paydaslari Tarim ve Orman Bakanligi (GEF Odak Noktasi), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi, Çevre ve Sehircilik Bakanligi, Türkiye Teknoloji Gelistirme Vakfi (TTGV) ve KOSGEB’dir.

 

GCIP kapsaminda bugüne kadar enerji verimliligi, yenilenebilir enerji, su verimliligi, atik yönetimi, yesil binalar, akilli ulasim ve ileri malzemeler alanlarinda çalismakta olan +100 temiz teknoloji girisimi desteklenmistir.

 

GCIP Program paydasi ve Türkiye’de temiz teknolojiler konusunun resmi muhataplari Bakanlik ve bagli kuruluslarinin üst düzey temsilcilerinin de yer aldigi jüride 10 temiz teknoloji girisimi, projeleri ile yer almistir. 18 Aralik 2018 Sali günü gerçeklestirilen Final Jürisi ile 2018 programinda ilk üçe girecek ekipler belirlenmistir. Bu ekipler sirasiyla 50.000, 25.000 ve 15.000 TL’lik nakit para ödüllerini almaya hak kazanmislardir.

 

Ulusal Birinci: B-Preg

B-PREG, ulasim sektörü için yakit tasarrufu saglayan ve CO2 emisyonlarini azaltmalarina yardimci olan yüksek performansli ve hafif dogal elyafli kompozit malzemeler gelistirip üretmektedir. Ford, BMC ve Mercedes Benz potansiyel müsteriler arasindadir ve bu firmalarla gizlilik anlasmasi yapilmistir. Firma 2017 yilinda aldigi BiGG Programi destegi ile kurulmustur. www.bpreg.com

 

Ulusal Ikinci: Naturansa

Naturansa, tüketiciye ulasmadan atilan çig meyve-sebzeleri, özel bir yenilebilir böcek türüyle çözündürerek evcil hayvan beslenmesi için yüksek kaliteli alternatif protein kaynagi üretmektedir. Ürünün satislari firmanin internet adresinden yapilmaktadir. www.naturansa.com

 

Ulusal Üçüncü: Seyisco

Seyisco, sehirdeki çukurlarin yerini tespit ederek belediyeleri çukurlari onarmasi için bilgilendiren yazilim ve donanim gelistirmektedir. Su anda Çankaya Belediyesi, Eskisehir Büyüksehir Belediyesi ve Bagcilar Belediyesi'nde 1700km'lik bir alana hizmet verilmektedir. Ayrica yakinda Keçiören Belediyesi'nde yeni bir demo baslatilacaktir. Firma 2017 yilinda aldigi BiGG Programi destegi ile kurulmustur. www.seyis.co

 


TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari “13. Ankara Kitap Fuari”nda

TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari, 15 - 24 Subat 2019 tarihlerinde ATO Congresium Uluslararasi Kongre ve Sergi Sarayinda düzenlenecek  “13. Ankara Kitap Fuari”na katiliyor. TÜBITAK Bilim ve Toplum Daire Baskanligi tarafindan yürütülen çalismalarla, farkli yas gruplarina yönelik 351 basliktaki TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari, kitap severlerle bulusuyor.

Bilim okur yazarliginin küçük yaslarda kazandirilmasini öncelikli hedeflerinden biri olarak benimseyen TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari, fuarda okurlariyla daha yakindan iletisim kurma olanagi buluyor. Okul öncesi, çocuk, gençlik, basvuru ve yetiskin kitaplarinin okura sunuldugu TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari standina, her yastan okur yogun ilgi gösteriyor.

Satislarin yüzde 10 indirimle gerçeklestirilecegi fuarda, ziyaretçilere yayinlarla ilgili genis bilgiler veriliyor.

Popüler bilim kitaplarina ilgi duyan okurlarla bir araya gelerek görüs alisverisinde bulunmanin önemine inanan TÜBITAK Popüler Bilim Yayinlari, düzenli olarak kitap fuarlarina katilmayi sürdürüyor.


TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’de Ar-Ge Harcamalarinda Öne Çikan Sirketlerin Temsilcileri ile Bulustu

Toplantida, basta “Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programi” olmak üzere, TÜBITAK destek programlariyla ilgili ayrintili durum degerlendirmesi yapan Baskanimiz, daha sonra, sirket temsilcilerinin görüs ve önerilerini aldi.

TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’de Ar-Ge harcamalarinda öne çikan sirketlerin temsilcileri ile bir araya geldi. Kurumumuzun destek programlarindaki mevcut durum ve gelecege yönelik planlamalar hakkinda bilgi sunan TÜBITAK Baskanimiz, katilimcilarin konuyla ilgili görüs ve önerilerini aldi.

Sunumuna Türkiye’nin 2017 yili Ar-Ge harcamalarina dair bilgiler vererek baslayan Prof. Dr. Mandal, Ar-Ge harcamalarinin cari fiyatlarla 2017 yilinda 2016 yilina göre %21 arttigini belirtti. Prof. Dr. Mandal, “Ar-Ge harcamasi 2006-2017 yillari arasinda 7 katina çikti. Ar-Ge harcamalarinin gayrisafi yurt içi hasilaya oranina bakildiginda ise 2017 yilinda Ar-Ge yogunlugu 2016 yilina göre %5 artti.” Türkiye’nin hizli bir yükselise geçtigini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mandal, “Ar-Ge alaninda özel sektörün yatirimi da bu süreçte yükseldi. 2017 yilinda sektörler bazinda Ar-Ge harcamalari oranina bakildiginda özel sektörün %56,9 ile en büyük paya sahip, finans kaynagina göre bakildiginda yine özel sektörün %49,4 ile ilk sirada yeraldigini görüyoruz. Tam Zaman Esdeger Ar-Ge Insan Kaynagi 2017 yilinda 2016 yilina göre %12 artti. Tam Zaman Esdeger Ar-Ge personelinin sektörel dagilim oranina bakildiginda özel sektör %57 ile ilk sirada yer almakta. Ekonomik faaliyete göre özel sektör Ar-Ge harcamasi 2017 yilinda 2016 yilina görece %5 artarken, imalat sektörü özelinde bu artis %12,5 olarak gerçeklesmistir” dedi.

TÜBITAK hakkinda degerlendirmeler yapan Baskanimiz, “2018 yilinda toplam 27 bin 468 projeyi destekledik. Projelere toplam 1,9 milyarlik destek aktardik. Tüm bu veriler isiginda 2019 yilinda daha fazla hedef, çikti ve etki bazli program ve yönetim anlayisiyla ilerleyecegiz” dedi.

“Destek Mekanizmalarimizin ‘Daha Güçlü’, ‘Hedef Odakli’, ‘Isbirligine Dayali’ ve ‘Yüksek Katma Deger Saglamaya Yönelik’ Olacak Sekilde Çesitlendirilmesi ve Yenilenmesi Çalismalarimiza Devam Edecegiz”

Prof. Dr. Hasan Mandal, “2002-2018 yillarini degerlendigimizde, ülkemiz düsük ve orta düsük teknolojiden, yüksek ve orta yüksek teknolojiye geçti. Bizim yapmaya çalisacagimiz, orta yüksek teknolojideki basarimizi yüksek teknolojiye tasimak” dedi. Rekabetin gün geçtikçe daha yogun bir sekilde teknoloji ve bilgi odakli olduguna deginen Prof. Dr. Mandal, “Katma degeri yüksek ileri teknolojili ürünler gelistirme zorunlulugumuzun farkindayiz. Bu farkindaliktan yola çikarak; destek mekanizmalarimizin daha güçlü biçimde ‘hedef odakli’, ‘isbirligine dayali’ ve ‘yüksek katma deger saglamaya yönelik’ olacak sekilde çesitlendirilmesi ve yenilenmesi çalismalarimiza devam edecegiz” dedi.

Cumhurbaskanligi Hükümet Sistemimize geçisle birlikte, tüm kurumlarin mevcut planlarini yenilediklerini, bu baglamda Kurumumuzun da 2019-2023 Stratejik Planini hazirlayip, Sanayi ve Teknoloji Bakanligi ile Cumhurbaskanligina ilettiklerini bildiren Prof. Dr. Mandal, yeni stratejik planda getirilen en önemli kavramin, projelerin sadece çikti degil, etki ve hedef odakli olmalarinin ve toplumsal yarara dönüsüp dönüsmediginin takibi oldugunu anlatti. TÜBITAK Baskanimiz, 2019 yili bütçesinin yüzde 30’unun hedef odakli programlara, yüzde 70’inin kapasite olusturma odakli programlara harcanmasinin hedeflendigini, çagri planlamalarinin bu dogrultuda gerçeklestirilecegini, ancak 2023 yilinda gelindiginde, TÜBITAK’in kaynaginin yüzde 75’inin çikti ve etki odakli programlarda, yüzde 25’inin kapasite olusturma odakli programlarda kullandirilmasinin hedeflendigini dile getirdi. 

“Hedef Odakli Programlara Daha Fazla Destek Verecegiz”

Hedef odakli yaklasimlari arttirma çalismalarina deginen Prof. Dr. Hasan Mandal, yeni çagri planlamasinda ARDEB çagrisi-TEYDEB çagrisi yaklasimindan çikip, daha fazla hedef odakli ve üniversite sanayi isbirligini esas alan bir çagri plani yaklasimina geçilecegini bildirdi. Prof. Dr. Mandal, 2019-2020 yillari için saglik, enerji, tarim, gida, otomotiv, imalat alanlarinda TÜBITAK çagri planlamasinin yapildigini kaydetti. Çikti odakli isbirliklerinin etkinlestirilmesinin ikinci odagimiz olduguna deginen Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in daha fazla proje destekleme yaklasimindan çok, yetkinlik odakli platformlari destekleme yaklasimini benimseyecegini dile getirdi.

Prof. Dr. Hasan Mandal, söyle devam etti: “Yeni dönemde, etki potansiyeli yüksek, büyük bütçeli Ar-Ge platformlarini teknoloji hazirlik düzeyleri odakli ara çiktilar üzerinden asamali olarak destekleyecegiz. Buna yönelik gelecek dönem stratejimizin iki ana unsuru var. Bunlardan ilki, yüksek teknoloji alanlarinda üniversite veya arastirma altyapilarinda gelistirilen teknolojilerin sanayiye etkin bir sekilde aktarimina izin veren ‘yüksek teknoloji platformlari’ destegi.” TÜBITAK olarak "Yüksek Teknoloji Platformlari”na yönelik 2018 yilinda ilk çagriyi açtiklarini belirten Prof. Dr. Mandal, “Destek kapsaminda, üniversite/arastirma altyapilarinin özel sektör Ar-Ge ve tasarim merkezleri ile ölüm vadisi olarak da nitelendirilen teknoloji hazirlik seviyesi 3-6 arasindaki fazda stratejik is birlikleri yapmalarini tesvik ediyoruz. Projeleri iki fazli olarak destekliyoruz. Birinci Fazda, aktörler arasi isbirligi aginin olusturulmasini tesvik ediyoruz. Bu fazda, arastirma plani ve gelistirilen teknolojilerin özel sektöre transferi süreçlerinin yer aldigi bir teknoloji kazanim yol haritasinin hazirlanmasini istiyoruz” dedi. 28 Eylül 2019’da kapanan çagrinin birinci faza yönelik oldugunu belirten Prof.Dr. Mandal, TÜBITAK’a Birinci Faz sonunda sunulacak raporlarin degerlendirilerek, uygun bulunan en fazla 10 farkli yüksek teknoloji platformuna Ikinci Faz destegi saglayacaklarini sözlerine kaydetti.

Ikinci Faz kapsaminda, yüksek teknoloji alanlarinda olusturulan yol haritalari kapsaminda yürütülecek Ar-Ge faaliyetlerine yönelik destek vereceklerini belirten Prof.Mandal, “Gelecek dönem stratejimizin ikinci ana unsuru ise ‘Sanayi Yenilik Aglari Mekanizmasi’ destegi. Bu destek kapsaminda, ithalat bagimliligini giderecek, cari açigin düsürülmesine ve yüksek teknolojili ürün ihracatinin artirilmasina katki verecek çalismalar yürütmek üzere; özel sektör liderliginde olusturulacak sanayi yenilik aglarini destekliyoruz” açiklamalarinda bulundu. “Sanayi Yenilik Aglari” kapsamindaki temel amaçlarinin odak sektörlerde hedeflenen teknoloji tabanli ürünlerin, son kullanici ile etkin isbirligi içinde basarili bir sekilde ticarilestirilmesi oldugunu vurgulayan Prof.Dr.Hasan Mandal sözlerine söyle devam etti: “Bu sebeple, teknoloji hazirlik seviyesi 6-9 arasindaki; pazara görece daha yakin alandaki teknoloji gelistirme faaliyetlerini tesvik ediyoruz. Bu destek kapsaminda da projeler iki fazda desteklenecek. Birinci Fazda, aktörler arasi isbirligi aginin ve ürünlesme yol haritasinin hazirlanmasi istiyoruz. Bu faz için proje bütçesi üst siniri 150 bin TL olup, çagrinin toplam bütçesi 2 milyon TL’dir. Ikinci Fazda ise; yenilik aginin ortaya koydugu hedefler dogrultusunda Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini destekleyecegiz ve çikti odakli bir sekilde takibini yapacagiz. SAYEM Birinci Faz çagrisi 31 Agustos 2018’de açildi ve 31 Aralik 2018’e kadar basvurulari aldik. Bu kapsamda toplam 47 adet basvuru aldik. Basvurulari degerlendirme asamasindayiz.”

“Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programimiz Kapsaminda Yurtdisindan Seçkin Arastirmacilar Firmalarimizda da Yer Bulabilecek”

Hem Türkiye’deki insan kaynaginin gelistirilmesi, hem de dünyadaki nitelikli insanlarin Türkiye’ye gelmesine yönelik, 2232 Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programina deginen Prof. Dr. Mandal, su bilgileri verdi: “ Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programi ile alanlarinda yaptiklari üst seviye bilimsel çalismalar ile temayüz etmis ve/veya yurt disinda arastirma deneyimine sahip, basta Türk bilim insanlari olmak üzere nitelikli arastirmacilarin yurtdisindan Türkiye’ye gelmelerini tesvik ediyoruz. Bu destek programi Türkiye’ye dönecek arastirmacilara saglanan imkanlar açisindan dünyada yeni ve öncü olma özelligi tasiyor. Türkiye’ye gelen lider arastirmacilar çalismalarini Türkiye’nin önde gelen akademi, sanayi kurum ve kuruluslari veya kamu kurumlarinda yürütebilecekler. Bu anlamda yerli ve milli teknolojilerin gelistirilmesine yönelik hem akademi hem de sanayide ihtiyaç duyulan bilginin yurtdisindan ülkemize transferi de gerçeklesmis olacak” dedi. Çagrinin 15 Aralik 2018’de açildigini belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, 29 Mart 2019’a kadar basvurularin alinmaya devam edilecegini sözlerine ekledi.

“Mentörlük Destek Programi ile Teknoloji Tabanli Firma Hayatta Kalmalari ve Büyemelerine Yönelik Gerekli Destegi Saglayacagiz”

Prof. Dr. Mandal, teknoloji tabanli firma kurmak isteyen girisimcilerimizin TÜBITAK olarak her zaman yaninda olduklarini belirterek, sözlerine söyle devam etti: “Bireysel Genç Girisim (BIGG) Programimiz ile girisimcilerin, teknoloji ve yenilik odakli is fikirlerini, katma deger ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek tesebbüslere dönüstürebilmeleri için destek veriyoruz. Bu kapsamda is fikri basvurularinin toplanmasi ve degerlendirilmesi, girisimcilere egitim, mentörlük, kuluçka, isbirligi aglarinin kullanimi ve müsteri dogrulama desteklerini içerecek sekilde hizlandirici hizmetin saglanmasi amaciyla uygulayici kuruluslarimizdan destek aliyoruz. Mevcut durumda uygulayici kurulus sayimizi 20’den 30’a çikardik. Uygulayici kuruluslar içinde üniversite TTO’lari, bir banka ve bir büyük sanayi sirketi yer aliyor.”

TÜBITAK olarak 2018 yilinda, “Tech-InvesTR Girisim Sermayesi Destekleme Programi”ni hayata geçirdiklerine de deginen Prof. Dr. Mandal, “Bu program ile Ar-Ge yogun erken asamadaki girisimcilerin fon ihtiyaçlarinin karsilanmasi için bu sirketlere yatirim yapacak girisim sermayesi fonlarinin etkinlestirilmesini amaçladik. Bu sayede teknoloji tabanli girisimcilerin erisebilecekleri finasal kaynaklari çesitlendiriyoruz. Tüm bu girisimlerimizi tamamlayici bir adim olarak sahada, kurulan Ar-Ge yogun firmalarin hayatta kalmalari ve büyemelerine yönelik bir mentörlük destegine yönelik bir ihtiyaç oldugunun bilincindeyiz. Bu bilinçle TÜBITAK olarak olusturdugumuz mentör havuzumuzdan faydalanacak sekilde yeni bir programi hayata geçirecegiz” dedi.

“Önümüzdeki Döneme Iliskin Faaliyetlerimizi ‘Birlikte Basarmak’ Yaklasimiyla Planlayacagiz”

Tüm katilimcilara seslenen Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in, önümüzdeki döneme iliskin faaliyetlerini “birlikte basarmak” yaklasimi ile planlayacagini bildirdi. TÜBITAK Baskanimizin sunumunun ardindan, katilimcilarin soru, görüs ve önerilerinin alinmasi ile sonra toplanti sona erdi.


TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, ARDEB ve TEYDEB Personeli ile Bir Araya Geldi

Prof. Dr. Hasan Mandal, ARDEB ve TEYDEB personeli ile bir araya gelerek, önümüzdeki döneme iliskin faaliyetlerin “birlikte basarmak” yaklasimi ile planlanacagini bildirdi ve TÜBITAK’in artik Çagrili Programlarda Teknoloji Hazirlik Düzeyi odakli bir çagri plani ve bu kapsamda bir degerlendirme yapmak üzere süreçlerini gelistirdigini anlatti.

TÜBITAK Baskanimiz Prof. Dr. Hasan Mandal, ARDEB ve TEYDEB personeli ile bir araya gelerek, destek programlarindaki mevcut durum ve gelecege yönelik planlamalar hakkinda bilgi verdi ve personelin konuyla ilgili görüs ve önerilerini aldi.

Sözlerine ARDEB ve TEYDEB personeliyle bir araya gelmekten duydugu memnuniyeti dile getirerek baslayan Baskanimiz, sunumun ilk bölümünde, Ar-Ge harcamalarina dair 2017 yili verilerine yer verdi. Prof. Dr. Hasan Mandal, 2016 yilina göre 2017 yilinda Ar-Ge harcamalarinda yüzde 21 oraninda artis gerçeklestigini belirtti. TÜBITAK’in destek programlari üzerinden en yüksek fonlama yaptigi yilin 2018 yili oldugunu ve fonlama miktarinin 1.9 milyar TL olarak gerçeklestigini dile getiren Prof.Dr.Mandal Türkiye’de Ar-Ge’yi destekleyen kurum olarak akla ilk gelen kurumun TÜBITAK oldugunu, bunun Kurumun ve dolayisiyla TÜBITAK çalisanlarinin basarisi oldugunu belirtti.

“Destek mekanizmalarimizin “daha güçlü”, “hedef odakli”, “isbirligine dayali” ve “yüksek katma deger saglamaya yönelik” olacak sekilde çesitlendirilmesi ve yenilenmesi çalismalarimiza devam edecegiz.”

Prof. Dr. Hasan Mandal, “2002-2018 yillarini degerlendigimizde, ülkemiz düsük ve orta düsük teknolojiden, yüksek ve orta yüksek teknolojiye geçti. Bizim yapmaya çalisacagimiz, orta yüksek teknolojideki basarimizi yüksek teknolojiye tasimak.” dedi. Rekabetin gün geçtikçe daha yogun bir sekilde teknoloji ve bilgi odakli olduguna deginen Prof. Dr. Mandal, “Katma degeri yüksek ileri teknolojili ürünler gelistirme zorunlulugumuzun farkindayiz. Bu farkindaliktan yola çikarak; destek mekanizmalarimizin daha güçlü biçimde “hedef odakli”, “isbirligine dayali” ve “yüksek katma deger saglamaya yönelik” olacak sekilde çesitlendirilmesi ve yenilenmesi çalismalarimiza devam edecegiz.” dedi.

“Gelecekteki Destek Mekanizmalarimiz Hedef, Çikti ve Etki Odakli Olacak”

Prof. Dr. Mandal, Ar-Ge kapasitesinin gelecekte belli bir olgunluga ulasmasi ve gelecekteki destek mekanizmalarimizin daha fazla hedef, çikti ve daha da önemlisi etki odakli olmasi gerektigine isaret etti. TÜBITAK’in hesap verme noktasinin hem ARDEB hem TEYDEB tarafinda çikti ve etki odakli olmasi gerektigine deginen TÜBITAK Baskanimiz, bu baglamda ulusal hedeflere odaklanilacagini, çiktilarin sosyo ekonomik göstergeye dönüsmesinin saglanacagini ifade etti.

“Yeni TÜBITAK’in Temel Stratejisi: “Arastirma, Teknoloji Gelistirme ve Yenilik Ekosisteminde Ulusal Hedeflere Odaklanmis Nitelikli Bilgi ve Nitelikli Insan”

Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in yeni stratejik yaklasimini su cümlelerle aktardi: “Birincisi ülke hedeflerine hizmet eden projelerin desteklenmesi, ikincisi milli stratejik ve kritik alanlarda Ar-Ge projelerinin hayata geçirilmesi, aktörler arasi stratejik isbirligi ve bilgi transferi.” Stratejik yaklasimin unsurlarindan birinin de öncül arastirmalar oldugunu belirten Prof. Dr. Mandal, söyle devam etti: “Kisa dönemli hedeflerimiz var; cari açigin azaltilmasi. Orta ve uzun dönemli hedeflerimiz var, lider ülke pozisyonumuzu kuvvetlendirmek, dünyadaki 10 büyük ekonomiden biri olmak. Cari açigin azaltilmasinda ise yerlilesme önemli bir boyut.”

“2023 Hedefimiz, Hedef Odakli Programlara Daha Fazla Destek Saglamak”

2019 yili bütçesinin yüzde 30’unun hedef odakli programlara, yüzde 70’inin ise kapasite olusturma odakli programlara harcanmasinin hedeflendigini dile getiren Prof. Dr. Mandal, çagri planlamalarinin da bu dogrultuda gerçeklestirilecegini ifade etti. 2023 yilina gelindiginde, TÜBITAK’in kullandirdigi kaynagin yüzde 75’inin çikti ve etki odakli programlarda, yüzde 25’inin de kapasite olusturma odakli programlarda kullandirilmasinin hedeflendigini bildiren TÜBITAK Baskanimiz, bu sürecin yönetilmesiyle ilgili yaklasimlar hakkinda bilgi verdi.

Hedef odakli yaklasimlari ayrintilandirma çalismalarina deginen Prof. Dr. Mandal, 2012-2017 yillari arasinda desteklenen 4 binden fazla projeye “Proje Çikti Anketi” uygulandigini belirtti. Ankete geri dönüs oraninin memnuniyet verici oldugunu dile getiren Prof. Dr. Mandal, bu geri dönüslerin nitelikli geri dönüs oldugunu ve bugüne kadar en yüksek geri dönüs oranina sahip anket oldugunu vurguladi. Ankete akademiden geri dönüs oraninin yüzde 42.27; sanayiden geri dönüs oraninin yüzde 31.43 oldugunu bildiren Prof. Dr. Mandal, anketin destek rakamlarindan daha çok, çiktiyi ve etkiyi ölçme odakli oldugunu ifade etti.

Öncül Arastirmalara Destek Programi ile, Türkiye’deki temel arastirmanin desteklenmesinin hedeflendigini kaydeden Prof. Dr. Mandal, burada Avrupa’daki ERC’ye benzeyen ama buraya girisi de engellemeyecek bir model olusturulacagini anlatti. Prof. Dr. Mandal, Programda son asamaya gelindigini, Yönetim Kurulunun onayina sunulduktan sonra kamuoyuna açiklanacagini duyurdu. Insan kaynagi baglaminda, Sanayi Doktora Programi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Mandal, söz konusu programin özgünlügünü, insan kaynagi odakli olmasi ve istihdamin ön planda olmasi olarak açikladi. Bu programda, üniversitelerin ve firmalarin bir araya gelerek, belli bir yetkinlik alaninda en az 3 ögrenci vaad etmelerinin beklendigini ifade eden Prof. Dr. Mandal, program bittikten sonra da ögrencilerin istihdam edileceklerini anlatti. Uluslararasi Lider Arastirmacilar Programina da deginen Prof. Dr. Mandal, dünyadaki birçok programin incelendigini, Türkiye’nin bir cazibe noktasi olmasi için harekete geçildigini ve bu programin olusturuldugunu ifade etti.

“TÜBITAK Artik ARDEB veya TEYDEB Çagrisi Yerine, Teknoloji Hazirlik Düzeyi Odakli Ortak Çagri Plani ve Ortak Degerlendirme Yapacak.”

Uluslararasi is birliklerimiz konusunda da personeli bilgilendiren Prof. Dr. Mandal, 49 ülkeden 61 farkli kurum ile hem ikili hem çoklu isbirliklerimiz oldugunu belirtti. Prof. Dr. Mandal, uluslararasi boyutu olan programlarin ayri bir destek grubu tarafindan degerlendirilecegini de duyurdu. Prof.Dr. Hasan Mandal, “Bu sayede üniversite, sanayi veya üniversite-sanayinin birlikte gelistirecegi tüm ikili ve çok tarafli uluslararasi projeler tek bir grup tarafindan degerlendirilecektir. Degerlendirme sürecinde, proje kapsaminda olusturulacak isbirliginin etkisi ön planda olacaktir. Bu sekilde ülkemiz açisindan stratejik ve kalkinma odakli olarak önem tasiyan ikili ve çok tarafli sürdürülebilir isbirliklerinin gelistirilmesi süreçlerine katki saglanacaktir.” dedi. Prof. Dr. Mandal olusturulan bu yeni destek programinin programinin akademik ya da sanayi boyutu bulunmadigini ayni zamanda ARDEB ve TEYDEB süreçlerimizin birlikte çalismasina da zemin hazirlayacagini vurguladi.

Ülkemizin ihtiyaçlarina uygun olarak gelecekte bazi süreçlerimizin yine birlikte yürütülmesi gerekeceginden bahseden Prof. Dr. Mandal, isbirligi yönetiminin gerekliligine deginerek ARDEB ve TEYDEB’in birarada çalismasinin önemine vurgusu yapti. TÜBITAK Baskanimiz sözlerine su sekilde devam etti: “Sahaya çiktigimiz zaman akademi ve sanayi isbirliginin öneminden söz ediyoruz.  Ama kendi kurumumuzda ARDEB ve TEYDEB süreçlerimizi yönetirken bu isbirligi çok daha sinirli. Bugüne kadar destek programlarinin gelisim asamasi dikkate alindigi zaman belki bu sekilde olmasi da dogru bir yöntemdi. Ancak gelecege bakildiginda bu sekilde olamayacagini görüyoruz.”dedi. Prof. Dr. Hasan Mandal, yalnizca Türkiye özelinde degil dünya genelinde de süreçlerin yönetiminde isbirliginin önemine deginerek sunlari kaydetti: “Bizim gelecekteki programlarimizin süreçlerine baktigimizda,  bütünlesik bir yapiya ihtiyaç var. Bu yapi destek programlarimizin mevzuatindan öte alt yapilarimizda da bir gereklilik. “

Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBITAK’in bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynaginin saglanmasinda önemli aktörlerden biri oldugunu vurgulayarak, bu baglamda ulusal hedeflere odaklanilacagini, çiktilarin sosyo-ekonomik göstergeye dönüsmesinin saglanacagini belirtirken isbirliginin önemini bir kez daha vurguladi. Ar-Ge kapasitesinin gelecekte belli bir olgunluga ulasmasi için destek mekanizmalarimizin daha fazla hedef, çikti ve daha da önemlisi etki odakli olmasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Hasan Mandal, yapilan islerin daha nitelikli hâle getirilebilmesi için hem dünyadaki gelismeleri, hem de ülkemizin kendi ihtiyaçlarini degerlendirdiklerini belirtti. Bu sebeple ARDEB ve TEYDEB’in bir arada daha fazla sinerjik çalismasina ihtiyaç oldugunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Mandal, “Bu ihtiyaç, yatayda iletisim ve etkilesim zincirinin içinde olusmali çünkü biz sahadan da bunu bekleyecegiz.” dedi.

Prof. Dr. Hasan Mandal, “TÜBITAK’in artik Çagrili Programlarda Teknoloji Hazirlik Düzeyi odakli bir çagri plani ve bu kapsamda bir degerlendirme yapmak üzere süreçlerini gelistiriyor.” dedi. 2019-2020 Çagri Planinin, Yönetim Kuruluna sunulduktan sonra yayinlanacagini ifade eden Prof. Dr. Mandal, “ARDEB veya TEYDEB çagrisi yerine teknoloji hazirlik düzeyi odakli ortak çagri plani ve ortak degerlendirme yapilacak.” diye konustu. Bu sürecin yönetimi ve uygulanmasinda ARDEB ve TEYDEB’in birlikte çalismasini net bir sekilde istiyoruz diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Mandal, TÜBITAK’in, önümüzdeki döneme iliskin faaliyetlerini “birlikte basarmak” yaklasimi ile planlayacagini bildirdi.

Prof. Dr. Mandal’in sunumunun ardindan, personelin soru, görüs ve önerilerinin alinmasi ile toplanti sona erdi.


15 Subat 2019 COST Bilgi Günü Gerçeklestirilecek

15 Subat 2019 15.00-17.00 saatleri arasinda Istanbul Acibadem Üniversitesi’nde COST Bilgi Günü gerçeklestirilecek. Bilgi gününde COST Kurulus yapisi, COST Aksiyonlari, COST Aksiyonlarina Katilim Kurallari ve COST Uluslararasi ag destekleri hakkinda bilgi verilecek.

Etkinlik afisi için tiklayiniz.

COST PROGRAMI

Bilim ve Teknolojide Avrupa Isbirligi Kurulusu (European Cooperation in Science and Technology- COST Association) 1971 yilinda kurulmus olup; Avrupa çapinda alanlarinda uzman bilim insanlarini çalistiklari alan özelindeki bilimsel aglarda bir araya getirmeyi ve bu sayede ulusal projelerini sürdüren bilim insanlarini uluslararasi alana tasimayi amaçlayan bir kurulustur. Türkiye COST’un kurucu üyeleri arasinda yer almaktadir. Arastirmacilara sadece ag destegi vermesi ve bunu temel amaci olarak edinmesi açisindan alanindaki en önemli yapi COST’tur. Bu mahiyette Türk arastirmacilarin çalisiyor olduklari alanlardaki uluslararasi uzman arastirmacilar ile bir araya gelmeleri ve Türkiye’ye ciddi getirileri olacak uluslararasi projelere katilim saglayacak konsorsiyumlara ulasmalari açisindan COST son derece önemli firsatlar sunmaktadir. COST, özellikle Ufuk2020 projelerine katilim saglanabilmesi adina gerekli uluslararasi proje gruplarina en kisa yoldan erisim saglamaktadir. Dolayisiyla ulusal alanda arastirmalarini sürdüren ancak uluslararasi alana geçis yapmak isteyen Türk arastirmacilar için en ideal program olma özelligine sahiptir.

COST mekanizmasinin temel unsurlari su sekildedir:

  • Aksiyonlar kapsaminda arastirma destegi verilmezken sadece ag destegi saglanir.
  • Her COST üyesi ülkeden her bir COST Aksiyonuna 2 asil 4 yedek üye atanabilir.
  • COST üyesi ülke vatandaslari COST Aksiyonu önerebilir.

COST ile ilgili ayrintili bilgi için tiklayiniz.


2544- TÜBITAK-Japonya Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) Ortak Proje Çagrisi Sonuçlari Açiklandi

2544 - TÜBITAK-JAPONYA BILIMI DESTEKLEME KURUMU (JSPS) ORTAK PROJE ÇAGRISI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Arastirma Kurumu (TÜBITAK) ile Japonya Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) arasindaki Bilimsel ve Teknolojik Isbirligi Protokolü çerçevesinde, 2018 yilinda açilan ortak proje çagrisi kapsaminda toplam 2 projenin desteklenmesine karar verilmistir.

Desteklenmesine karar verilen projeler asagida yer almaktadir:

Türkiye’deki Proje Yürütücüsü

Japonya’daki Proje Yürütücüsü

Proje Basligi

Prof. Dr. Elcin KENTEL ERDOGAN,Ortadogu Teknik Üniversitesi

 

Prof. Dr. Akiyo ISHIDA(YATAGAI), Hirosaki Üniversitesi

 

Antalya Havzasi'nda Iklim Degisikliginin Debi ve HES Enerji Üretimine Etkilerinin Incelenmesi

 

Doç. Dr. Esra YEL, Konya Teknik Üniversitesi

 

Doç. Dr. Yoshito ANDO, Kyushu Teknoloji Enstitüsü

Atik mermer çamuru, plastikler ve pirinadan gelistirilmis geridönüsüm ile faydali ürünlerin kazanilabilirligi

 

 


 

* info (et) rssokur.com
RSS linkinizi eklemek için bize mail atınız...